Gwiazdki Michelin 2018
Fot. stock.adobe.com
KUCHNIA

Te polskie restauracje odwiedź podczas majówki - dostały Gwiazdki Michelin 2018

Jakie polskie restauracje znalazły się wśród wygranych?

Marta Roszewska 15 kwietnia 2018 12:00
Gwiazdki Michelin 2018
Fot. stock.adobe.com

Uroczysta ceremonia wręczania gwiazdek Michelin już za nami. W tegorocznej edycji udział wzięło aż 54 polskich restauracji – 30 z Warszawy i 24 z Krakowa. Ubiegłoroczny przewodnik Michelin „Main Cities of Europe 2017” zawierał o 3 pozycje mniej!

Które z polskich restauracji zostały nagrodzone gwiazdkami Michelin?

Gwiazdki Michelin 2018 – Atelier Amaro

Prestiżowa nagroda trafiła po raz szósty do Atelier Amaro. Pierwszą gwiazdkę restauracja otrzymała w 2013 roku. Atelier zostało założone w 2011 roku przez Wojciecha Modesta Amaro. Założeniem miejsca jest przeczesywanie obszarów Polski w poszukiwaniu unikalnych składników. Amaro na nowo definiuje polską kuchnię, składając hołd tradycji.

Gwiazdki Michelin 2018 – Senses

Pośród wygranych znalazła się także warszawska restauracja Senses. To już trzecie takie wyróżnienie. Senses to projekt, który zakłada ciągły proces kreacyjny. Restauracja nie oferuje swoim gościom stałej karty potraw – zmieniają się one wraz z sezonami tak, by wykorzystywać świeże, dostępne produkty.

Kolejnym ważnym wyróżnieniem, które przyznało Michelin jest Bib Gourdmand, czyli nagroda za stosunek jakości do ceny. Otrzymały ją cztery warszawskie lokale Alewino.pl, Kieliszki na Próżnej, Brasserie Warszawska i Butchery & Wine oraz Zazie Bistro z Krakowa.

Inną ważną nagrodą są tzw. komplety sztućców, które przyznaje się za wystrój oraz obsługę. Cztery trafiły do warszawskiego Amber Roomu, trzy do Atelier Amaro, Belvedere, Senses, Bistro de Paris i Platter by Okrasa oraz krakowskich Copernicus i Trzy Rybki.

O wręczonych nagrodach decydują inspektorzy michelin, którzy anonimowo odwiedzają lokale i przyznają im oceny.

Gwiazdki Michelin – znaczenie

Jedna gwiazdka Michelin oznacza lokal charakteryzujący się wysoką jakością jedzenia, obsługi oraz wystroju. Dwie, to doskonała kuchnia, a trzy gwiazdki oznaczają, że miejsce jest tak wyjątkowe, że warto udać się w podróż tylko po to, by je odwiedzić. Istnieje także symbol Wschodzącej Gwiazdki. Oznacza, że w kolejnych latach restauracja ma szanse na zdobycie gwiazdki. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.