Zobacz relację z tego wydarzenia

Oscar Dąbkowski 13 września 2021 05:57

3 września w krakowskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego odbyło się coroczne spotkanie z przedsiębiorcami, podsumowujące cykl badań ankietowych na terenie województwa małopolskiego, połączone z wykładem Prezesa NBP Pawła Szałamachy, odsłonięciem pamiątkowej grafiki przedstawiającej wizerunki przyjaciół Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP oraz galą wręczenia nagród Grossi Cracovienses. Co działo się na tej ważnej dla całej branży bankowej gali? Zobacz w naszej relacji.

Grossi Cracovienses - Narodowy Bank Polski wyróżnił liderów

- Dokonując wyboru laureatów Grossi Cracovienses zwracaliśmy uwagę na ich odpowiedzialność, zaufanie jakim się cieszą, zaangażowanie w rozwój społeczności i otwartość na drugiego człowieka, a także ich wkład w rozwój edukacji, dziedzictwa i kultury. Wartości te w naszym postrzeganiu są miarą sukcesu, z nimi się identyfikujemy – wyjaśnia Katarzyna Basiak-Gała. Wśród laureatów znalazł się m.in. krakowski Teatr im. J. Słowackiego, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie oraz firma SMAY. Specjalną nagrodę otrzymał pośmiertnie wyjątkowy dziennikarz Janusz Michalczak - znawca Krakowa i pasjonat ekonomii. Galę uświetnił występ Beaty Rybotyckiej i Jacka Wójcickiego z zespołem.

Wizualnie statuetka Grossi Cracovienses przyjęła kształt wieńca wawrzynu. To bezpośrednie zapożyczenie dekoracyjnego motywu architektonicznego z bramy wejściowej do krakowskiej siedziby banku od ulicy Basztowej. Jest to płaskorzeźba przedstawiająca wieniec ze splecionych liści wawrzynu, przepasany złotą wstęgą. Wawrzyn, inaczej laur, w formie wieńca był stosowany jako motyw zdobniczy w sztuce i architekturze już od czasów starożytnych. Będąc nagrodą zwycięstwa interpretowany jest jako symbol sukcesu. Nazwa nagrody nawiązuje do Kazimierza Wielkiego i jego niezwykle istotnej reformy systemu polskiego mennictwa. Grossus po łacinie znaczy gruby. Na monecie, w dwóch otokach widnieje napis: Kazmirvs Primvs / Dei Gracia Rex Polonie. Na stronie odwrotnej widnieje Orzeł Biały w koronie. Otacza go napis: Grossi Cracovienses. Określono emitenta – Kazimierz Pierwszy z Bożej łaski król Polski oraz nominał – grosze krakowskie. Zwraca uwagę liczba mnoga, nie chodzi bowiem o konkretną monetę, ale o przynależność do krakowskiego systemu pieniężnego. Kazimierz Wielki słynął z tego, że podążał za maksymą „jeden władca, jedno królestwo, jedna moneta”, dlatego priorytetem jego polityki była reforma monetarna, która miała zjednoczyć państwo.

Grossi Cracovienses to odwołanie się do historii polskiego pieniądza oraz roli grosza jako wartościowej monety srebrnej, bitej przez polskiego władcę. Grosza bito w mennicy krakowskiej. Jest monetą historycznie bardzo istotną. Teraz stał się ważnym wyróżnieniem liderów swoich dziedzin.  

1/6
bankd
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
1/6

Katarzyna Basiak - Gała, Dyrektor O/O NBP w Krakowie w Salonie Numizmatycznym Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP

2/6
bankc
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
2/6

Dyrektor krakowskiego oddziału NBP wita licznie przybyłych na wydarzenie gości

3/6
bankb
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
3/6

Grafika, kolaż przedstawia osobowości Krakowa, przyjaciół KSE NBP

4/6
banke
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
4/6

Z rąk organizatorów nagrodę odbiera Krzysztof Głuchowski, Dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

5/6
bankg
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
5/6

Występ Beaty Ryboryckiej i Jacka Wójcickiego z towarzyszeniem muzyków 

6/6
bankh
Copyright @fot. Materiały prasowe KSE NBP
6/6

Grafika, pamiątkowy dyplom, który towarzyszył wręczeniu statuetek Grossi Cracovienses 

TAGI #Gala

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…