musztarda
Fot. STOCK ADOBE
KUCHNIA

Czasami jest ostra, innym razem słodka… Poznaj wszystkie oblicza musztardy!

Dziś obchodzimy jej święto!

Gabriela Łaskowska 6 sierpnia 2018 11:30
musztarda
Fot. STOCK ADOBE

Dziś jest święto musztardy, każdemu dobrze znanego sosu. Czy jednak wiecie na jej temat coś więcej, niż to, że jest zrobiona z gorczycy i świetnie smakuje z kiełbasą? I czy zastanawialiście się kiedyś co sprawia, że musztarda smakuje tak, a nie inaczej? Lub czy ma jakieś ukryte, magiczne właściwości? Zakładam, że większość z was nie skupiała swojej uwagi zbyt długo na tak przyziemnej rzeczy, jaką jest musztarda. A szkoda, bo wiążą się z nią wiele ukrytych faktów. I to bardzo ciekawych.

Jakie są rodzaje musztardy?

Delikatesowa - dosyć kremowa, łagodna

Kremska - kremowa, słodkawa

Sarepska - powstaje z mieszanki grubo-zmielonej gorczycy brązowej i białej, dosyć ostra

Francuska - zawiera całe ziarna gorczycy jasnej i ciemnej oraz ocet winny, łagodna w smaku

Dijon - produkowana z mieszanki gorczyc i białego wina, kremowa, pikantno-słona

Rosyjska - bardzo ostra, zmielona, z drobinkami ciemnej gorczycy

Stołowa - łagodna lub lekko pikantna, o jasnej barwie

Poszczególne składniki musztardy, oprócz smaku, nadają jej również właściwości leczniczych:

1. Łagodzenie bólu gardła

Na zaczerwienione i bolące gardło musztarda będzie idealna. Zmieszaj łyżkę musztardy z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny, jedną łyżką miodu, łyżeczką soli i kubkiem gorącej wody. Połączonymi składnikami przepłukuj gardło.

2. Zmniejszanie ryzyka zachorowania na raka

Musztarda zawiera izotiocyjanian allilu, który może zmniejszyć ryzyko występowania i rozprzestrzeniania się nowotworu. Jeśli więc jesteś w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka, postaraj się urozmaicić swoją codzienną dietę o suplementy z gorczycy.

3. Zwalczanie bólu stawów

Musztarda korzystanie działa również przy zapaleniach stawów. Dzieje się tak ponieważ, pikantne związki chemiczne w musztardzie sprawiają, że rozszerzają się naczynia włosowate. Proces ten poprawia krążenie krwi i rozgrzewa skórę, co korzystnie działa na ruchomość stawów.

4. Stymulowanie dobrego trawienia

Jedzenie musztardy stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, które są bardzo istotne w procesie trawienia. Sos wspomaga funkcjonowanie całego układu pokarmowego, zmniejszając ryzyko wystąpienia zarówno biegunki.

W USA w miasteczku Mount Horeb, w stanie Wisconsin powstało nawet Muzeum Musztardy! Mieści ono zbiór ponad 4.400 eksponatów różnych musztard, w rozmaitych opakowaniach z całego świata.

Życzymy szczęśliwego Dnia Musztardy! 

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.