Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva
KUCHNIA 2021

Dziś Dzień Miłośników Sera! Z jakich krajów pochodzą konkretne rodzaje?

Oto mini przewodnik dla smakoszy serów!

Aleksandra Frankowska 20 stycznia 2021 12:12
Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Dziś wyjątkowy Dzień – Dzień Miłośników Sera. Kto go nie lubi? Chyba nie ma na świecie takiej osoby. Dodajemy go wszędzie. Do kanapek, dań na ciepło i zimno, a także jemy w formie przekąsek. Innymi słowy, ser zawsze był i będzie towarzyszył nam w codziennym menu. Ma w sobie dużo nabiału, ale również innych składników. Może być biały, żółty, zielony, czerwony… wszystko zależy od nas! Istnieje jednak kilka gatunków, które są typowymi klasykami. Wiecie skąd pochodzą?

Ser Gouda

Jego nazwa pochodzi od holenderskiej miejscowości Goude. Ser nie jest produkowany bezpośrednio tam, jednak w okolicznych wsiach, a sprzedawano go właśnie w Goude. Chociaż od tego czasu minęły już stulecia, mieszkańcy wciąż odtwarzają stary targ, gdzie negocjowane są ceny w starym stylu.

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Mozzarella

Tego sera chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Jeśli uwielbiacie pizzę, to i delikatną, kremową mozzarellę. Pochodzi z miasta Aversa, z rejonu Kampanii. Wytwarzana jest z wysokiej jakości mleka bawolego i przechowywana jest w specjalnej serwatce. Jej najpopularniejszą odmianę jest mozzarella di bufala – produkowana tylko w regionie Kampanii. Jej receptura jest pilnie strzeżona!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Parmezan

We Włoszech można odwiedzić muzeum parmezanu w miejscowości… Parma! Dokładnie tam ser był początkowo produkowany przez benedyktyńskich zakonników. Parma słynie również z produkcji oliwy i szynki parmeńskiej, jednak to parmezan jest prawdziwym złotem tego regionu!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Gorgonzola

Niebieski, pleśniowy ser dojrzewający o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Niewiele osób wie, że pochodzi z Włoch, a dokładnie z Lombardii. Często występuje jako dodatek do sałatek i pizzy. Doskonale pasuje do orzechów i winogron!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Camembert

Francuski król, pochodzący aż z XVIII wieku. Stworzony został przez lokalnego farmera, który do wsi Camembert przybył z miejscowości Brie. Chcąc zrobić ser Brie… pomylił składnik i właśnie w ten sposób powstał Camembert! 

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!