Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva
KUCHNIA 2021

Dziś Dzień Miłośników Sera! Z jakich krajów pochodzą konkretne rodzaje?

Oto mini przewodnik dla smakoszy serów!

Aleksandra Frankowska 20 stycznia 2021 12:12
Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Dziś wyjątkowy Dzień – Dzień Miłośników Sera. Kto go nie lubi? Chyba nie ma na świecie takiej osoby. Dodajemy go wszędzie. Do kanapek, dań na ciepło i zimno, a także jemy w formie przekąsek. Innymi słowy, ser zawsze był i będzie towarzyszył nam w codziennym menu. Ma w sobie dużo nabiału, ale również innych składników. Może być biały, żółty, zielony, czerwony… wszystko zależy od nas! Istnieje jednak kilka gatunków, które są typowymi klasykami. Wiecie skąd pochodzą?

Ser Gouda

Jego nazwa pochodzi od holenderskiej miejscowości Goude. Ser nie jest produkowany bezpośrednio tam, jednak w okolicznych wsiach, a sprzedawano go właśnie w Goude. Chociaż od tego czasu minęły już stulecia, mieszkańcy wciąż odtwarzają stary targ, gdzie negocjowane są ceny w starym stylu.

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Mozzarella

Tego sera chyba nikomu nie musimy przedstawiać. Jeśli uwielbiacie pizzę, to i delikatną, kremową mozzarellę. Pochodzi z miasta Aversa, z rejonu Kampanii. Wytwarzana jest z wysokiej jakości mleka bawolego i przechowywana jest w specjalnej serwatce. Jej najpopularniejszą odmianę jest mozzarella di bufala – produkowana tylko w regionie Kampanii. Jej receptura jest pilnie strzeżona!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Parmezan

We Włoszech można odwiedzić muzeum parmezanu w miejscowości… Parma! Dokładnie tam ser był początkowo produkowany przez benedyktyńskich zakonników. Parma słynie również z produkcji oliwy i szynki parmeńskiej, jednak to parmezan jest prawdziwym złotem tego regionu!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Gorgonzola

Niebieski, pleśniowy ser dojrzewający o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu. Niewiele osób wie, że pochodzi z Włoch, a dokładnie z Lombardii. Często występuje jako dodatek do sałatek i pizzy. Doskonale pasuje do orzechów i winogron!

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Ser Camembert

Francuski król, pochodzący aż z XVIII wieku. Stworzony został przez lokalnego farmera, który do wsi Camembert przybył z miejscowości Brie. Chcąc zrobić ser Brie… pomylił składnik i właśnie w ten sposób powstał Camembert! 

Dzień Miłośników Sera
Fot. Canva

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.