salony fryzjerskie 2020
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Czy galerie handlowe i salony fryzjerskie zostaną otwarte przed wyborami?

Jakie jest stanowisko rządu?

Redakcja VIVA! 21 kwietnia 2020 12:31
salony fryzjerskie 2020
Fot. Adobe Stock

Od wczoraj 20 kwietnia zostały zniesione pierwsze ograniczenia. Daty kolejnych etapów poluzowywania obostrzeń będą ogłaszane sukcesywnie. W niedzielę pojawiło się rozporządzenie, regulujące nowe zasady. Znalazły się tam także nowe informacje. Jedna z nich to zniesiony nakaz noszenia maseczek w lasach. Od wczoraj możemy spacerować, biegać czy jeździć na rowerze bez konieczności wykazywania związku takiej aktywności z tzw. potrzebami naszego codziennego życia. Należy jednak właściwie dobierać miejsca, do których wybieramy się na spacer czy przejażdżkę rowerową. Od 20 kwietnia możemy również korzystać z terenów zieleni, pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż. Nadal nie jest jednak możliwy (do odwołania) wstęp do ogrodów zoologicznych i placów zabaw. Do odwołania obowiązuje zakaz korzystania z rowerów miejskich. Możliwość wejścia na tereny zielone i przemieszczania się po nich nie jest ograniczona w czasie, należy ją jednak wiązać z nadal obowiązującym zakazem gromadzenia się w gronie osób spoza kręgu osób najbliższych.

Kiedy kolejne etapy zmian i czy centra handlowe i salony kosmetyczne zostaną otwarte przed wyborami?

Według zapowiedzi rządu, otwarcie salonów fryzjerskich, centrów handlowych oraz salonów kosmetycznymi i manicure nastąpi dopiero w trzecim etapie zmian. Wraz z otwarciem tych punktów usługowych zostaną również otwarte w części restauracje, ale z ograniczeniami sanitarnymi. Będą mogły odbywać się również wydarzenia sportowe do 50 osób, w otwartej przestrzeni ale bez udziału publiczności. Podczas konferencji prasowej 20 kwietnia premier Morawiecki podkreślił, że daty wdrażania konkretnych etapów będą ogłaszane na bieżąco. Wszystko będzie miało podłoże w sytuacji w naszym kraju. Nieoficjalnie mówi się, że galerie handlowe i salony fryzjerskie będą otwarte na początku maja. Czyli tuż przed wyborami korespondencyjnymi. Jeśli pandemia nie będzie wyraźnie postępować i sytuacja będzie stabilna, etap II i III zostanie dynamicznie wprowadzany w życie. Plan zakłada, że w pierwszej kolejności zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne, w których będzie mogła przebywać ograniczona liczba klientów. Placówka będzie mogła być otwarta, jeśli uda się zapewnić 2 metry odległości pomiędzy klientami. Zmiany mają dotyczyć również galerii handlowych. Otwarte zostaną w nich sklepy odzieżowe, ale będzie obowiązywał w nich limit osób mogących przebywać w jednym czasie na terenie sklepu. Każdy klient będzie musiał mieć na sobie maseczkę i rękawiczki. Rząd chce również zmienić limity klientów w sklepach – liczba klientów ma być uzależniona nie od ilości kas (obecnie 3 osoby na jedną kasę), a od powierzchni sklepu.

Jeśli chodzi całkowite odmrażanie gospodarki w naszym kraju, sprawę rzuciła wczoraj 20 kwietnia Jadwiga Emilewicz. Wicepremier i minister rozwoju goszcząc na antenie Radia Plus, podała możliwą datę zniesienia zakazów.

Scenariusz podstawowy zakłada pełne odblokowanie polskiej gospodarki z początkiem lipca - powiedziała Jadwiga Emilewicz

4 etapy zmian
Fot. mat.prasowe/kancelaria premiera
 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.