Rodzina królewska muzyka
Fot. Getty Images
Ze świata muzyki

Jaka muzyka rozbrzmiewa na dworze w Windsorze

Sprawdź, jakich artystów słucha brytyjska rodzina królewska 

Aleksandra Trendak 12 maja 2022 18:30
Rodzina królewska muzyka
Fot. Getty Images

Zastanawialiście się kiedyś, jakiej muzyki słucha królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II oraz inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, tacy jak William, Kate, czy Harry? Królowa niedawno zdradziła, co wybrzmiewa w głośnikach w Pałacu Buckingham prezentując listę swoich dziesięciu ulubionych utworów. Mogłoby się wydawać, że rodzina królewska preferuje muzykę klasyczną, ale wcale tak nie jest. Jesteście ciekawi, co znajduje się na królewskiej playliście?

CZYTAJ O: Dlaczego królowa Elżbieta II obchodzi urodziny dwa razy w roku? Powód jest prozaiczny...

Czego słucha królowa Elżbieta II?  

Królowa kocha teatr i musicale, szczególnie Showboat, Oklahoma i Annie Get Your Gun. Kuzynka brytyjskiej głowy państwa, Lady Elizabeth Anson podkreśla, że królowa ma świetne poczucie rytmu i fantastycznie tańczy. Elżbieta jako mała dziewczynka nauczyła się walca, walca wiedeńskiego, fokstrota, quickstepa oraz samby. Jest także świetnie zorientowana w muzyce militarnej, gdyż lubi marsze wojskowe wykorzystujące wielkie dudy szkockie, werble, bębny tenorowe i bębny basowe. Krewna Elżbiety II mówi, że w Pałacu Kensington zawsze jest obecna muzyka, a w czasie kolacji rodzina często śpiewa wspólnie Doing the Lambeth Walk.  

Pełna lista ulubionych utworów Królowej Elżbiety II: 

 • Regimental March Milanollo
 • The Lord is My Shepherd
 • Lester Lanin – Medley, 
 • Leaning on a Lamp-post – George Formby, 
 • Cheek to Cheek – Fred Astaire, 
 • Sing – Gary Barlow razem z Commonwealth Band i Military Wives. 

królowa Elżbieta
Fot. Chris Jackson / Staff

Czego słucha książę Harry? 

Młodszy brat następcy brytyjskiego tronu jest fanem dupstepu. W 2010 roku podczas prywatnego koncertu w Pałacu Buckingham książę Harry miał okazję spotkać się z angielskim producentem ukrywającym się pod pseudonimem Skream. Harry uwielbia jego muzykę i bardzo cieszył się, że mógł poznać artystę osobiście. Natomiast w 2007 na zaproszenie księcia Harry'ego do Londynu przybyły takie sławy jak Diddy oraz Kanye West, którzy przylecieli na specjalnie zorganizowany koncert na stadionie Wembley z okazji 10. rocznicy śmierci księżnej Diany. Warto dodać, że na koncercie pojawiła się prawdziwa plejada gwiazd, między innymi Nelly Furtado, Fergie, Elton John, Joss Stone, Tom Jones, Andrea Bocelli, Take That oraz Anastacia.

Książę Harry
Fot. Getty Images

Jakiej muzyki słucha książę William i Kate Middleton? 

Książę William, w odróżnieniu od swojego młodszego brata, preferuje mocniejsze brzmienia, takie jak Coldplay i Linkin Park oraz artystów młodego pokolenia, m.in. Justina Biebera. Następca brytyjskiego tronu wyznał, że bardzo lubi singiel Never Say Never. Jednak jego piosenką wszech czasów jest utwór legendarnego zespołu The Beatles – Yesterday.

Czego książę William słucha razem ze swoją małżonką? Na wesele Williama i Kate została zaproszona Ellie Goulding. Zaśpiewała cover piosenki Your Song z repertuaru Eltona Johna, do której para wykonała swój pierwszy taniec. Ellie zdradziła, że uczestniczenie w takim weselu było niezwykłym wydarzeniem i zapamięta je do końca życia.  

Księżna Kate i książę William, Bahamy, 26.03.2022
Fot. Samir Hussein - Pool/WireImage

Czego słucha książę Karol? 

Wiele osób niesłusznie przypisuje księciowi Karolowi zamiłowanie wyłącznie do muzyki poważnej. W jednym z wywiadów arystokrata wyznał jednak, że jest wielkim fanem Leonarda Cohena. Na liście muzycznych idoli syna Elżbiety II są też między innymi The Three Degrees, Diana Ross i Edith Piaf.  

Lista hitów księcia Karola: 

 • Don’t Rain On My Parade- Barbara Streisand,  
 • La Vie En Rose - Edith Piaf, 
 • Upside Down – Diana Ross, 
 • The Voice – Eimear Quinn, 
 • The Click Song – Miriam Makeba, 
 • You’re a Lady – Peter Skellerna, 
 • La Mer – Charles Trenet. 

Książę Karol
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Rodzina królewska ma bardzo ciekawy gust muzyczny, który wbrew pozorom nie opiera się tylko na muzyce klasycznej. Poszukując ciekawych, nowych kawałków warto posłuchać propozycji monarchów, bo być może ulubiona piosenka Elżbiety II stanie się także waszym numerem jeden. Którą piosenkę z powyższego zestawienia chętnie przesłuchacie?   

Rodzina królewska muzyka
Fot. Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.