7 bledow podczas kupowania prezentow
Fot. Canva
VIVA! SHOPPING

7 błędów, które popełniamy podczas kupowania prezentów na Święta!

Pomiń je przy najbliższej okazji!

Aleksandra Frankowska 24 listopada 2020 19:27
7 bledow podczas kupowania prezentow
Fot. Canva

Szaleństwo zakupów rozpoczyna się właśnie teraz. Przed nami Black Friday i Cyber Monday, potem Mikołajki, aż w końcu Boże Narodzenie. Okazji jest wiele, tak samo jak samych ofert świątecznych. Biorąc pod uwagę ostatnie rozporządzenia, spodziewać się możemy zakupów w galeriach handlowych. Jakie błędy popełniają więc Polacy podczas świątecznych zakupów? Jest ich kilka… zwróćcie uwagę, czy dotyczą również Was.

1. Brak określenia budżetu prezentowego

Często jest tak, że w ferworze zakupów przestajemy kontrolować swoje wydatki. Kupujemy, bo coś wydaje nam się świetne, idealne dla danej osoby. No jak moglibyśmy wyjść bez tego ze sklepu? Jedne zakupy, drugie, trzecie i wychodzi z tego całkiem niezła suma. Wiele osób w przypływie wydatków posiłkuje się kartą kredytową, a nie jest to wcale dobrze rozwiązanie, ponieważ ją też trzeba spłacić. Problem z nadmiernymi wydatkami może zniknąć, jeśli określisz swój świąteczny budżet, który chcesz przeznaczyć na upominki dla bliskich. Spróbuj!

2. Brak listy prezentów

Pamiętaj, że nie wszystkie prezenty są trafione. Kupowanie ich bezmyślnie, bo wypada, to strata czasu i pieniędzy. Można też sprawić, że ktoś poczuje się niekomfortowo otrzymując od Ciebie prezent kompletnie nie w jego guście. Rajstopy wyszczuplające dla młodej dziewczyny, najlepszy szampon na wypadanie włosów dla mężczyzny przed 30-stką… Znasz to? Zamiast tego, przygotuj listę pomysłów na prezent, uwzględniając przy tym dodatkowo swoje finanse.

Black Friday
Fot. VIVA

3. Zakupy na ostatnią chwilę

Bądźmy szczerzy… czy Ty też zawsze wiesz, że prezent, który dostałeś, był kupowany na ostatnią chwilę? To się po prostu wie i czuje. Żeby uniknąć rozczarować, czas zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Wystarczy dobra organizacja, systematyczność i skupienie. Nie mówimy od razu o kupowaniu prezentów 12 miesięcy przed Gwiazdką, ale 12h przed… to już przesada!

4. Po prostu zapytaj

Wiesz, czym jest szczerość? Jeśli tak to świetnie. Wykorzystaj ją. Nie mając zielonego pojęcia, co kupić konkretnej osobie w prezencie świątecznym, po prostu zapytaj. Lepsze to, niż kupienie prezentu nietrafionego. W końcu tak czy siak, coś wybierzesz. A może właśnie ta osoba czeka, aby ktoś spełnił jej marzenie, o którym nigdy nic nie powiedziała?

5. Zakupy w centrum handlowym vs. Zakupy online

Zakupy świąteczne w galerii handlowej niewątpliwie wiążą się z kolejkami i dużą ilością ludzi. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz zakupy online. Do galerii możesz wpaść, aby zobaczyć na żywo, dotknąć materiału, ale nikt nie każe Ci spędzać 40 minut w kolejce po 2 kubki. Ceń swój czas!

6. Prezenty nie muszą być materialne

Kto powiedział, że prezent, to musi być jakaś rzecz namacalna? A może warto zainwestować … w przyjemności? Lot balonem, wyjście do escape room’u, bilet lotniczy lub zaproszenie na romantyczną kolację w najlepszej restauracji? To wszystko będzie pięknie wyglądało w formie bonu podarunkowego – na papierze!

7. Prezenty to nie wszystko

W świątecznym ferworze prezenty często przysłaniają nam codzienne gesty. Coraz rzadziej słychać słowa dziękuję, proszę, przepraszam. Kiedy ostatnio zadzwoniłeś do bliskiej, dawno niewidzianej przyjaciółki? Odwiedziłeś sąsiadkę, która jest samotna i nie ma jej kto przynieść ciężkich zakupów? Pamiętaj, że dobro materialne nie ma żadnego znaczenia, w obliczu obcowania z drugim człowiekiem. Bądź przy kimś. Doceni to bardziej, niż prezent pod choinką. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.