jaką choinkę wybrać
Fot. Adobe Stock
MAGICZNE ŚWIĘTA

Sztuczna czy żywa? Sprawdź, jaką choinkę najlepiej kupić!

Nasz świąteczny poradnik pomoże Wam w wyborze

Gabriela Łaskowska 15 grudnia 2018 13:03
jaką choinkę wybrać
Fot. Adobe Stock

Święta to czas, kiedy każdy z nas musi podjąć mnóstwo decyzji. Gdzie spędzić Wigilię? Jakie prezenty kupić? Które dania przygotować? Częstym problemem jest również… wybór choinki!

Jaką choinkę wybrać? Sztuczną? Żywą, ściętą? A może taką w donicy? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Poznaj je i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie!

Choinki sztuczne

Główną zaletą choinek sztucznych jest ich długowieczność. A wadą, że są… sztuczne. Nie każdy lubi ich nienaturalny wygląd. Zarzuca się im również brak zapachu. A przecież nie ma niczego, co by bardziej wprowadzało nas w świąteczny nastrój, niż przebywanie w pomieszczeniu z cudownie pachnącą, przystrojoną choinką. Kolejnym problemem jest jej utylizacja. Wprawdzie są one w stanie służyć wam przez kilka lat, jednak co zrobić, gdy już się zużyje? Metal i plastik, z którego sztuczne choinki są wykonane, rozkładają się w końcu bardzo długo. 

Nie można natomiast zapomnieć o długiej liście ich zalet. Największą z nich jest oczywiście to, że nie będziecie musieli co roku martwić się kupnem choinki. Dodatkowo drzewko nie będzie gubić igieł. Kogo nie denerwuje „dywan” z igieł pod choinką? No właśnie. Dla leniwszych cenną informacją będzie to, że można kupić już sztuczne choinki, których igły są podświetlane na różne kolory. Dzięki temu nie trzeba już dodatkowo dekorować jej światełkami. A po świętach wystarczy ją rozebrać, przetrzeć i schować do piwnicy, żeby przeczekała do kolejnego roku. 

Choinki żywe

Wady i zalety choinek żywych zależą od gatunku drzewa. Często wybór pada na świerk pospolity. Drzewko wytrzyma około dwa tygodnie. Jednak jego wadą jest to, że bardzo gubi igły. Niekiedy klienci decydują się na sosnę, jednak mówi się, że drzewko nie nadaje się na choinkę, ze względy na swoje rzadkie gałązki. Coraz popularniejszym rodzajem drzewka, wybieranego na choinkę, jest cyprys.

Jeśli chodzi o drzewka żywe najlepszym wyborem będzie najprawdopodobniej jodła kaukaska. Nie dość, że jest trwalsza niż pozostałe propozycje, nie gubi igieł, to do tego gdy przysycha, przybiera srebrny kolor, co dodaje jej jeszcze świątecznego uroku.

Choinki w donicy

Niewielu o tym wie, ale drzewka w doniczce bardzo często mają uszkodzone korzenie, przez co zdecydowanie szybciej usycha. Jak dbać o taką choinkę? Przede wszystkim należy ją często podlewać. Warto też przesadzić je do większej donicy, aby korzenie miały szansę się rozrosnąć. Latem będzie można je przesadzić do ogrodu, by rosło będzie mogło powoli przyzwyczajać się do wyższej temperatury.

Jeśli kupujesz drzewko, które stało cały czas na zewnątrz, musisz stopniowo podwyższać temperaturę w jego otoczeniu. Na początku najlepiej zostawić je przed domem, a po kilku dniach przenieść np. do garażu, gdzie temperatura jest nieco wyższa. Potem dopiero możesz postawić je w domu. 

Choinek w doniczkach nie wolno trzymać blisko kaloryferów, ani uchylonych okien. W pierwszym przypadku powietrze będzie zbyt ciepłe i suche, a w drugiem przeciągi mogą zaszkodzić drzewku. Nie powinno ono natomiast stać zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu. Po upływie tygodnia najlepiej znowu przenieść je w chłodniejsze miejsce.

Teraz już znasz wady, zalety i wymagania choinek sztucznych i żywych. Nie pozostało więc już nic więcej, jak wybrać się do sklepu, wybrać najpiękniejszy okaz i pięknie go udekorować!  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.