najmodniejsze-modelkina-pokazach-chanel
Fot. IMAX TREE/FREE
ZE ŚWIATA MODY

15 pokazów Chanel, które przeszły do historii!

Niezapomniane scenerie, najpiękniejsze modelki…

Marcin Brzeziński 26 czerwca 2020 20:31
najmodniejsze-modelkina-pokazach-chanel
Fot. IMAX TREE/FREE

Przypominamy pokazy domu mody Chanel, które przeszły do historii! Prezentacje nowych kolekcji tego paryskiego domu mody są zawsze wydarzeniem. Towarzyskim, ale też modowym. A to dlatego, że Chanel na jednym pokazie pokazuje dwa razy więcej nowych nowych zestawów niż zwykli to robić inni. Ale jeśli chodzi o scenografię czy wybór niezwykłego miejsca pokazu na długoletniego dyrektora artystycznego marki Karla Lagerfelda też zawsze można było liczyć! Zmarły w 2019 roku projektant zamienił swój ulubiony paryski Grand Palais w terminal lotniczy (wiosna-lato 2016), galerię sztuki (wiosna-lato 2014), kasyno (haute couture jesień-zima 2015) i supermarket (jesień-zima 2014). Zaś z okazji pokazu kolekcji na jesień i zimę 2017 w centrum Grand Palais stanęła ozdobiona podwójnym C… rakieta kosmiczna! Do historii przeszedł też zimowy pokaz z 2010 roku kiedy to Lagerfeld prowadził na pokaz mody do Paryża górę lodową (podobno to, co z niej zostało zostało odesłane z powrotem do Szwecji). Za tymi pomysłami stała potrzeba nieustannego wzbudzania podziwu i pragnienie by wszystko, co związane z Chanel było po prostu „naj”. Taki był Lagerfeld. Jak wspominają jego przyjaciele, nikt nie wysyłał na urodziny tak dużych bukietów. Sam projektant ujął zaś swą motywację w bardziej poetycki sposób:

Potrzeba wiele piękna by przetrwać w świecie tak pełnym brzydoty

Dziś tradycję niezwykłych pokazów Chanel kontynuuje jego następczyni Virginie Viard. A teraz przypomnijmy sobie 15 pokazów Chanel, które przeszły do historii!

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2008

Na tym pokazie modelki prezentowały stylizacje… pozbawione dodatków. Kolie, naszyjniki, pierścionki, bransoletki, w których królowały perły oraz buty, torebki i kapelusze w powiększonym wymiarze umieszczone zostały na ogromnej karuzeli.

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2010

Góra lodowa, która znalazła się w centrum pokazu ważyła 265 ton i miała prawie 10 metrów! Została przywieziona z Ice Hotel na północy Szwecji na ciężarówkach. Potrzeba było sześciu dni, 35 osób i stałej temperatury -4 stopni Celsjusza, aby stworzyć z niej lodową scenografię.

Pokaz Chanel Resort 2010

Kolekcja Resort 2010 została zaprezentowana na małej wyspie Lido obok Wenecji przy przepięknym zachodzie słońca.
Na wybiegu pojawiły się karnawałowe maski i motyw lwa z weneckiego herbu.

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2014

Paryski Grand Palais zamienił się w gigantyczny supermarket, z półkami pełnymi kolorowych produktów: soków, makaronów, puszek z kawą z etykietą Chanel. Po pokazie goście rzucili się na te modowe rarytasy.

Pokaz Chanel na wiosnę-lato 2015

Tym razem oglądaliśmy paryską ulicę i manifestację modelek z feministycznymi hasłami: ”Ladies first", "Free freedom", "Be different", “Women’s Rights Are More Than Alright" czy "History is her story”.

Pokaz Chanel haute couture na jesień-zimę 2015

Karl Lagerfeld zaprasza w świat hazardu. W tym wyjątkowym kasynie żetony zamiast cyfr miały logo Chanel. A do gry zaproszono m.in. Julianne Moore, Kristen Stewart, Larę Stone oraz Vanessę Paradis z córką Lily Rose Depp.

Pokaz Chanel na wiosnę-lato 2016

Lagerfeld zainstalował pod kopułą Grand Palais terminal odlotów Chanel. Tablica zapowiadała loty do miast, gdzie paryski dom mody jeździ ze swoimi pokazami Métiers d'Art - do Szanghaju, Dubaju, Salzburga, Nowego Jorku, Londynu i Rzymu.

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2017

W centrum Grand Palais stanęła ozdobiona podwójnym C… rakieta kosmiczna! Jej lądowisko nosiło zaś numer 5. Oczywiście na cześć najsłynniejszego zapachu Chanel.
W samej kolekcji oznaczonej hasztagiem #ChanelGroundControl również znalazły się kosmiczne motywy. Bluzki, sukienki, a nawet plecaki ozdabiało… zdjęcie rentgenowskie sylwetki kosmonauty.

Pokaz Chanel Resort 2017

Pokaz Chanel Resort 2017 miał niezwykłą oprawę, którą zapewniła malownicza ulica Paseo Prado położona w sercu Hawany. Na to wydarzenie dom mody zaprosił siedmiuset swoich najlepszych klientów

Pokaz Chanel haute couture na jesień-zimę 2017

We wnętrzu Grand Palais stanęła gigantyczna replika wieży Eiffla, pod którą spacerowały modelki. W kolekcji dominowały dwa kolory: szarość i czerń, co było wyraźnym odniesieniem do paryskiej elegancji z początku XX wieku.

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2018

Tym razem dyrektor kreatywny tego legendarnego francuskiego domu mody Karl Lagerfeld zamienił swoją ulubioną salę wystawową w… jesienny las. W Grand Palais wyrosły drzewa, a jego podłogę pokrył mech i uschnięte liście. Goście pokazu zasiedli na przepołowionych pniach drzew.

Pokaz Chanel na wiosnę-lato 2019

Wnętrze paryskiego Grand Palais zamieniło się z okazji pokazu Chanel na wiosnę i lato 2019 w… tropikalną plażę. Był biały piasek, ratownicy na straży, a co najbardziej niezwykłe o brzeg rozbijały się prawdziwe fale.

Pokaz Chanel haute couture na wiosnę-lato 2019

Zaskakująca była scenografia (włoska willa z XVIII wieku), lecz prawdziwą sensacją był finał pokazu. Po raz pierwszy od 1983 roku zamiast Karla Lagerfelda zobaczyliśmy w nim typowaną na jego zastępczynię Virginie Viard.

Pokaz Chanel na jesień-zimę 2019

Była to prezentacja ostatniej kolekcji stworzonej przez Karla Lagerfelda dla Chanel. Z tego powodu show we francuskim Grand Palais stało się jego uroczystym pożegnaniem. Na wybiegu pokazały się muzy mistrza, czyli Kaia Gerber oraz Cara Delevingne, a także Penelope Cruz.

Pokaz Chanel haute couture na jesień-zimę 2019

Virginie Viard, która zastąpiła Karla Lagerfelda na stanowisku dyrektora kreatywnego Chanel zaprezentowała pierwszą w pełni samodzielną kolekcję haute couture. Pokaz na jesień i zimę 2019/2020 tradycyjnie odbył się w paryskim Grand Palais, który tym razem zamienił się w gigantyczną bibliotekę. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.