jak się ubrać w góry inspiracja Martyna Wojciechowska
Fot. Artur Zawadzki/ EastNews
ZE ŚWIATA MODY

Jak się ubrać w góry, by przechytrzyć pogodę? Podpatrujemy stylizacje Martyny Wojciechowskiej!

Przejrzyj z nami górskie stylizacje Martyny Wojciechowskiej i dowiedz się, jak się ubrać w góry, by nie zaskoczyła cię pogoda

Joanna Lechowicz 25 sierpnia 2022 13:52
jak się ubrać w góry inspiracja Martyna Wojciechowska
Fot. Artur Zawadzki/ EastNews

Pogoda w polskich górach bywa nieprzewidywalna. W trakcie wyprawy – nawet w czerwcowe dni – na najwyższych szczytach może cię zaskoczyć śnieg. I choć właściwy strój na górskie wędrówki powinien być dopasowany do pory roku, to istnieją pewne ogólne zasady. Sprawdzą się one przez cały rok i pozwolą ci przygotować się na każdą pogodę! Poznaj je z nami, jeśli do końca nie wiesz, jak się ubrać w góry.

Spis treści:

  1. Strój w góry – zasady niezależne od pory roku
  2. Jak się ubrać w góry zimą?
  3. Jak się ubrać w góry jesienią i wiosną?
  4. Jak się ubrać w góry latem?
  5. Stylizacje Martyny Wojciechowskiej na górskie wędrówki

Strój w góry – zasady niezależne od pory roku

Najpierw zacznijmy od postaw, czyli od zasad, które pozostają niezmienne niezależnie od pór roku.

Bielizna termoaktywna

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w góry wczesną jesienią czy latem, bielizna termoaktywna jest obowiązkowym elementem stroju na piesze wędrówki. Chroni ona organizm zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem.

Odzież trekkingowa

Jeśli przez myśl przeszło ci zabranie ulubionej bawełnianej koszulki na górskie wycieczki, to lepiej szybko usuń tę myśl z głowy! Bawełna nie odprowadza wilgoci, lecz ją wchłania. Przy bardziej intensywnych wędrówkach twoje plecy zostaną oblepione przez wilgotny materiał koszulki. Takie sytuacje sprzyjają przeziębieniom, więc jeśli nie chcesz„pokutować za zdobycie szczytu tygodniową posiadówką w łóżku, koniecznie wybierz odzież trekkingową.

Warstwa wierzchnia

Nawet jeśli przed wyjściem w góry promienie słoneczne zdają się spalać na popiół całą roślinność, to nigdy nie miej wątpliwości co do nieprzewidywalności pogody. Kurtki typu softshell lub hardshell z wodoodporną membraną będą chroniły cię przed deszczem i przenikliwym wiatrem.

Odpowiednie buty

Na każdy wypad w góry zaopatrz się w wygodne buty trekkingowe. Wejście na szczyt w klapkach, nawet przy małych górkach, może zakończyć się urazem nogi. Taki wybór będzie dobry wyłącznie wtedy, gdy chcesz zostać bohaterką wakacyjnych memów. Jednak jeśli twoje aspiracje nie osiągają takich wyżyn, to pozostań przy wygodnym trekkingowym obuwiu.

Niezbędne akcesoria

W trakcie górskich wędrówek warto także pamiętać o kilku niezbędnych akcesoriach. Jednym z nich jest nakrycie głowy. Czapka ochroni cię nie tylko od silnego wiatru, lecz także przed słońcem. Warto pamiętać o nakryciu głowy nie tylko zimą, lecz także podczas letnich wypraw.

W górach przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne. Zapewnią one odpowiednią ochronę wzroku. Zimą w górach słońce bywa nawet ostrzejsze niż latem, dlatego w wyższych partiach gór, gdzie zalega sporo śniegu, okulary powinny być obowiązkowym elementem ekwipunku.

Jak się ubrać w góry zimą?

Jeśli chcesz zdobywać szczyty zimą, a przy tym nie zamarznąć na jednym z nich jako lodowa rzeźba, to pamiętaj o stroju wielowarstwowym:

  • warstwa oddychająca – strój w góry na zimę jest podobny do tego, jaki powinniśmy zabrać na narty. Na bieliznę termoaktywną nakładamy odzież trekkingową. Ważne, by była to odzież termoaktywna, która zapewni odpowiednią przewiewność i pełną swobodę ruchów. Zimą świetnie sprawdzi się odzież z wełny merino, która zapewnia nie tylko odpowiedni komfort termiczny, lecz także nie absorbuje nieprzyjemnych zapachów.

  • warstwa ocieplająca z bluzy lub polaru – czyli tzw. warstwa ocieplająca. Na chłodniejsze dni dobrym wyborem będzie polar lub bluza hybrydowa. Wprawieni trekkingowcy polecają, by zawsze zabierać dwa polary – jeden na siebie, a drugi do plecaka. W razie gdyby niższa temperatura dawała się we znaki, możesz w każdej chwili dołożyć dodatkową warstwę ocieplającą.

  • warstwa wierzchnia – strój w góry na zimę uzupełnia warstwa wierzchnia, która chroni przed podmuchami wiatru i opadami. W chłodne miesiące najlepiej sprawdzą się kurtki puchowe.

Akcesoria do stroju na zimową górską wyprawę

Zimą nie należy zapomnieć o rękawiczkach. Warto zabrać także raczki na buty, które zapewniają dobrą przyczepność. Przy pełnym zaśnieżeniu koniecznie pamiętaj o odpowiednich okularach przeciwsłonecznych. Słońce odbijające się od białego śniegu jest bardzo ostre, co może negatywnie wpłynąć na twój wzrok.

Jak się ubrać w góry jesienią i wiosną?

Wiosenne i jesienne wędrówki po górach są najbardziej zdradliwe – nigdy nie wiesz, czego się spodziewać. Czasem jest tak, że pogoda na dole i na szczycie góry odzwierciedla dwie różne pory roku. Ubiór w góry na jesień lub wiosnę wymaga więc uniwersalnych rozwiązań:

  • softshellowe spodnie na górskie wędrówki – w taki koncept wpisują się spodnie z odpinanymi nogawkami. Gdy będzie ci chłodniej, możesz szybko zamienić szorty w długie spodnie i żaden przenikliwy wiatr nie będzie ci straszny.

  • oddychające ubrania i okrycie wierzchnie – na jesienno–wiosenne wypady warto ubrać się na cebulkę. Bielizna termoaktywna i odzież trekkingowa to absolutny must have, jednak powinny być także uzupełnione o cieplejszą bluzę i odpowiednie okrycie wierzchnie.

Jak się ubrać w góry latem?

Jeśli wybierasz się w góry latem, to możesz odpuścić sobie odzież trekkingową z długim rękawem. Strój w góry latem powinien przede wszystkim zapewniać odpowiednią termoregulację:

  • termoaktywna odzież na letnie wyprawy w góry – dobrym wyborem będą termoaktywne koszulki i spodenki, które dobrze odprowadzają wilgoć. Odprowadzanie pary wodnej przy wzmożonym ruchu jest szczególnie ważne latem, gdyż nawet w najcieplejszą pogodę mokra koszulka połączona z odrobiną wiatru może spowodować przeziębienie.

  • ochrona głowy – równie ważne jest osłonięcie głowy. Jeśli nie lubisz nosić czapki, to dobrym rozwiązaniem może być chusta wielofunkcyjna, która ochroni głowę przed ostrym słońcem.

  • ochrona oczu – stylizacja w góry latem powinna być dopełniona o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej sprawdzają się modele sportowe, które dobrze przylegają do głowy.

Stylizacje Martyny Wojciechowskiej na górskie wędrówki

Jak już podpatrywać górskie stylizacje, to u najlepszych podróżników! Martyna Wojciechowska zdobywa szczyty górskie w pełni profesjonalnie, więc nie mogłyśmy wybrać do tego artykułu nikogo innego. Jej stylizacje nie tylko dobrze wyglądają, lecz także są odpowiednio dobrane do panujących warunków pogodowych. Zobacz z nami, jakie ubrania wybiera na swoje górskie wędrówki.

Ubranie na górską wspinaczkę

Na jedną ze swoich górskich wspinaczek Martyna wybrała termoaktywną koszulkę z długim rękawem, luźne spodnie (prawdopodobnie sofshellowe), a także trekkingowe buty. Jest to świetny przykład prostej i bezpiecznej stylizacji na wyprawę w góry.

Zimowe ubranie w góry w stylu Martyny Wojciechowskiej

W Instagramie podróżniczki widać, że uwielbia aktywny wypoczynek w górach. Radość na powyższym zdjęciu wynika ze zdobycia najwyższego szczytu Ameryki Południowej. W tak wysokich górach zawodowa odzież jest obowiązkiem. Martyna ubrana jest profesjonalnie od stóp do głów – w zimowe buty do górskiej wspinaczki, ocieplające spodnie i kurtkę oraz gogle. Jeśli zamierzasz zdobywać najwyższe szczyty, to koniecznie weź przykład z Martyny! Taki strój w góry jest nie tylko wygodny, ale też zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Martyna Wojciechowska z córką w górach

Jeśli nadal szukasz profesjonalnych inspiracji do tego, jak się ubrać w góry, to z pewnością pomocna będzie powyższa stylizacja. Martyna zadbała o profesjonalną odzież do wspinaczki i akcesoria, które zapewniają bezpieczeństwo podczas podróży na szczyt.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.