Augustin Egurrola
Fot. Marcin Kempski/I Like Photo
Najsztub pyta

Był ministrantem u księdza Popiełuszki i miał zostać księdzem. Dlaczego nie został? Sekrety Agustina Egurroli

12 kwietnia 2016 20:45
Augustin Egurrola
Fot. Marcin Kempski/I Like Photo

Agustin Egurrola - teraz znany tancerz i choreograf (zobacz jak tańczy na naszym filmie). A miał zostać księdzem. Dlaczego nie został? Powołanie poczuł jako ministrant legendarnego księdza Popiełuszki. - Dziadkowie marzyli, żebym był księdzem. Byłem ministrantem, później lektorem, chodziłem na pielgrzymki do Częstochowy, to był naprawdę ważny czas w moim życiu - zdradził w wywiadzie w najnowszej kwietniowej VIVIE!.

Piotrowi Najsztubowi opowiedział o tym okresie swojego życia. Jaki był ksiądz Popiełuszko?
Augustin Egurrola: Byłem ministrantem do 18. roku życia i byłem świadomy tego, co się działo. I stanu wojennego, i cierpienia, zamordowania księdza Jerzego. Pamiętam go, jak odprawiał msze. To były zazwyczaj poniedziałki, miałem wtedy 13 czy 14 lat, szaleliśmy z kolegami, łobuziakami w zakrystii. On był zawsze absolutnie skoncentrowany. Widać było, że nosi w sobie wielkie brzemię i odpowiedzialność. Jego spojrzenie zawsze powodowało, że od razu wszyscy się uspokajaliśmy. Wiedzieliśmy, że to jest człowiek wielki. Widziałem te przestraszone twarze ludzi, którzy do niego przychodzili po odwagę, siłę, i ten jego spokój, ta mądrość. Był niezwykły.

Dlaczego nie zdecydował się na kapłaństwo?
 Augustin Egurrola: Było i wielkie pragnienie, żebym został księdzem, ale się na to nie zdecydowałem. Zacząłem tańczyć i ten świat wydał mi się bardziej wolny emocjonalnie, bez ograniczeń. Taniec wyrwał mnie z tego powołania. Matka bardzo często mówiła o ojcu – to była jej wielka niespełniona miłość – jak świetnie tańczył. Opowiadała, że na Kubie taniec jest po prostu wszędzie. Na imieninach, urodzinach u nas wszyscy siedzą przy stole, a tam po prostu pojawia się muzyka i wszyscy tańczą. Jako dorosły facet – miałem 36 lat – pierwszy raz pojechałem na Kubę do ojca, poszedłem na urodziny i nagle wszyscy tańczymy, ciotki się bawią, ojciec tańczy.

 

Polecamy też: Kinga Preis i Sebastian Fabijański jako miłosny duet. #Wszytko gra? Sami zobaczcie!


Czy mógłby związać się z kimś, kto nie tańczy? Czy jest pracoholikiem? I jak zareagowałby na zdradę? Cały wywiad z Agustinem Egurrolą w najnowszej VIVIE!. W kioskach od 7 kwietnia.

 

Magda Gessler z partnerem na okładce VIVY
Fot. Iza Grzybowska/VOYK

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.