Reklama

Hanns Zischler - niemiecki aktor, reżyser, fotograf, tłumacz i eseista urodził się 18 czerwca 1947 roku w Norymberdze. Jego ojciec był właścicielem kamieniołomu, a matka zmarła, gdy był nastolatkiem. Mimo trudnego dzieciństwa, Hanns odebrał bardzo wszechstronne wykształcenie. Studiował na aż czterech kierunkach: filozofii, etnologii, muzykologii i germanistyce w Monachium i Berlinie. Co ciekawe, Zischler w ogóle nie planował kariery aktorskiej. Po studiach pracował jako tłumacz, redaktor i dramaturg w berlińskim teatrze Schaubühne, gdzie był asystentem reżysera.

Przełom nastąpił, gdy został zauważony przez słynnego reżysera Wima Wendersa, który odkrył talent Hannsa na początku lat 70. i obsadził go w swoich filmach. Największą rozpoznawalność przyniosła mu główna rola w jego filmie drogi „Królowie szos” z 1976 roku.

Od tego czasu zagrał ponad 300 ról! Międzynarodową gwiazdą stał się dzięki roli Hansa w nagradzanym na całym świecie filmie Stevena Spielberga „Monachium”. Ma też na swoim koncie współpracę z polską reżyserką Agnieszką Holland w filmie „Europa, Europa”.

August Diehl, Hanns Zischler, Paweł Pawlikowski and Sandra Hüller, 15.05.2026. Cannes.
August Diehl, Hanns Zischler, Paweł Pawlikowski and Sandra Hüller, 15.05.2026. Cannes. fot. JB Lacroix/FilmMagic

Hanns Zischler w „Ojczyźnie” Pawlikowskiego. Już dziś uroczysta premiera w Warszawie

Co sprawiło, że zdecydował się zagrać rolę słynnego niemieckiego pisarza Tomasza Manna w nowym filmie Pawła Pawlikowskiego „Ojczyzna”?

„Przede wszystkim przyciągnęła mnie do tego projektu jakość scenariusza, a także możliwość współpracy z Pawłem. Jak sam stwierdził: „Scenariusz zachwycił mnie z prostego powodu – nie jest to próba uchwycenia tego, jaki był Thomas Mann ani opowiadania o wszystkich szczegółach z jego życia. Oglądając „Idę” i „Zimną Wojnę”, wiedziałem, że Paweł kształtuje filmowe światy i ma inny sposób kreowania rzeczywistości. To był bardzo interesujący sposób spojrzenia na człowieka, którego można określić jako dziwnego, kontrolującego, a czasem nawet zimnego”.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Poza aktorstwem, Hanns Zischler zajmuje się też tłumaczeniem dzieł francuskich filozofów, fotografią i pisaniem. Jest autorem książki „Kafka idzie do kina” poświęconej związkom Franza Kafki z kinem. Został nagrodzony niemieckim Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Hanns Zischler na co dzień mieszka w Berlinie, a dzisiaj 15 czerwca będzie gościem honorowym uroczystej premiery „Ojczyzny” w Warszawie.

Sandra Hüller i Hanns Zischler, 14.05.2026. Cannes.
Sandra Hüller i Hanns Zischler, 14.05.2026. Cannes. fot. Kristy Sparow/Getty Images

Kim prywatnie jest Hanns Zischler? Co wydarzyło się w życiu aktora?

Artysta od lat stroni od show-biznesu i czerwonych dywanów, a w nielicznych wywiadach wypowiada się wyłącznie na temat swoich ról filmowych i książek. Ale jego życie prywatne jest przepełnione smutkiem i tragediami. Najpierw stracił jedynego syna, a rok później żonę.

Julian Paul Middendorf zmarł w 2013 roku na raka, w wieku zaledwie 34 lat. Pracował okazjonalnie jako aktor, ale przede wszystkim spełniał się jako nauczyciel jogi. Miał kochającą rodzinę, żonę i dwójkę dzieci. Do końca wierzył w cud… Ale się nie udało. Rok po tej bolesnej stracie, Hanns pożegnał swoją ukochaną żonę Reginę Poly, z którą był związany od 1978 roku. Regina była niemiecką artystką i architektką krajobrazu. Zmarła w 2014 roku.

Hanns Zischler. 1997.
Hanns Zischler. 1997. fot. Moenkebild/ullstein bild via Getty Images
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google.
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...