Wanda Chotomska nie żyje, poetka zmarła w wieku 87 lat
Fot. East News
POŻEGNANIE

Nie żyje Wanda Chotomska. Legendarna poetka, autorka tekstów piosenek i scenarzystka zmarła w wieku 87 lat

Konrad Szczęsny 2 sierpnia 2017 17:05
Wanda Chotomska nie żyje, poetka zmarła w wieku 87 lat
Fot. East News

Nie żyje Wanda Chotomska. Poetka, autorka tekstów piosenek oraz scenariuszy teatralnych i telewizyjnych zmarła w Warszawie w wieku 87 lat. Informację o jej śmierci podała Małgorzata Karolina Piekarska, Prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

Polecamy też: Jeanne Moreau nie żyje. Ikona francuskiego kina zmarła w wieku 89 lat

Przyczyny śmierci Wandy Chotomskiej

Wanda Chotomska zmarła w Warszawie po długiej i ciężkiej chorobie. Póki co nie wiadomo, kiedy odbędzie się pogrzeb legendarnej polskiej poetki.

Twórczość Wandy Chotomskiej

W 1949 r. debiutowała na łamach czasopisma „Świat Młodych”. Do najbardziej znanych dzieł Wandy Chotomskiej należą m.in. liczne wiersze dla dzieci, opowiadania, scenariusze teatralne oraz bajek filmowych, jak również teksty piosenek. Najsłynniejsze tomiki jej autorstwa to debiutancki „Tere-fere”
(z 1958 r.), „Kaczka tłumaczka”, „Dlaczego cielę ogonem miele”, „Gdyby kózka nie skakała” czy „Gdyby tygrysy jadły irysy”. Publikowała również wiersze na łamach „Świerszczyka”, które tworzyła razem
z Mironem Białoszewskim. Była także autorką piosenek dla dzieci, takich jak „Kundel bury” oraz pierwszej
w historii polskiej dobranocki: Jacka i Agatki.

Wanda Chotomska łącznie napisała 200 książek dla dzieci.

Polecamy też: Walczyła z uzależnieniami, depresją, wizerunkiem księżniczki. Życie Carrie Fisher było smutną bajką

Wanda Chotomska - życiorys

Wanda Chotomska przyszła na świat w Warszawie 26 października 1929 r. Studiowała na Wydziale Społeczno-Politycznym i Wydziale Dziennikarskim Akademii Nauk Politycznych w Warszawie. Należała do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i była Prezesem Zarządu Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży.

Wanda Chotomska - odznaczenia

Wanda Chotomska to m.in. laureatka Złotego Medalu Zasłużonych Kulturze Gloria Artis (2005 r.), Krzyżu Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości literackiej, za działalność społeczną na rzecz dzieci i młodzieży (2012 r.), Orderu Uśmiechu (1969) i Medalu Polskiej Sekcji IBBY (2003 r.), jak również została wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY. Jej imię nosi w Polsce wiele szkół i bibliotek.

Polecamy też: Pożegnanie ikony stylu. Te stylizacje George’a Michaela przeszły do historii!

TAGI #książka

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.