Witold Sobociński
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/EAST NEWS
POŻEGNANIE

Zmarł Witold Sobociński – bez niego nie byłoby polskiego kina!

Kręcił filmy dla Andrzeja Wajdy i Romana Polańskiego

19 listopada 2018 15:14
Witold Sobociński
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/EAST NEWS

19 listopada 2018 roku zmarł Witold Sobociński, legenda polskiego kina i jeden z artystów, który przyczynił się do sukcesów wielu polskich reżyserów z Andrzejem Wajdą i Romanem Polańskim na czele. W ciągu życia zrealizował ponad 90 filmów fabularnych, dokumentalnych i seriali. Miał 89 lat. Informację tę podała Szkoła Filmowa w Łodzi. 

Nie żyje Witold Sobociński. Kim był?

„Od lat 80-tych nasz Nauczyciel – cieszący się olbrzymim szacunkiem studentów wykładowca Wydziału Operatorskiego. Wychował kilka pokoleń autorów zdjęć filmowych. Był jednym z najważniejszych wykładowców Szkoły w całej jej historii”, podkreślono w komunikacie.

Urodził się 29 października 1929 roku. W młodości grał jazz na puzonie i perkusji. W 1955 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi. Karierę rozpoczynał jako operator filmów dokumentalnych i oświatowych. Jego pierwszy film fabularny z 1967 roku, Rękami do góry Jerzego Skolimowskiego, z przyczyn politycznych przeleżał na półce do 1981 roku. Wiele mu zawdzięczał Andrzej Wajda. Sobociński robił zdjęcia do jego słynnych Wszystko na sprzedaż i Ziemi obiecanej. Z nim debiutował jako reżyser Andrzej Żuławski swoją Trzecią częścią nocy. Witold Sobociński odpowiada też za artystyczny kształt Sanatorium pod Klepsydrą Wojciecha Hasa i Frantic Romana Polańskiego. Jego ostatnim filmem były Wrota Europy w reżyserii Jerzego Wójcika z roku 1999 r.

Synem Witolda Sobocińskiego jest Piotr Sobociński, operator, który pracował z Krzysztofem Kieślowskim (Trzy kolory. Czerwony) i zrobił karierę w Hollywood. 

Witold Sobociński i Andrzej WajdaPAP/Lech Zielaskowski
Fot. PAP/Lech Zielaskowski

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?