Zbigniew Buczkowski uratował Jacqueline Kennedy przed tłumem i ziemniakami
Fot. East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Polski aktor ocalił Jacqueline Kennedy! Jak do tego doszło?

Otrzymał posadę jej osobistego ochroniarza

Konrad Szczęsny 13 czerwca 2018 20:59
Zbigniew Buczkowski uratował Jacqueline Kennedy przed tłumem i ziemniakami
Fot. East News

Choć trudno w to uwierzyć, Zbigniew Buczkowski zapewnia, że sytuacja miała miejsce w trakcie wizyty Jackie Kennedy w Polsce! Żona nieżyjącego już wtedy prezydenta USA pojawiła się w kraju nad Wisłą na pogrzebie Edmunda Ferdynanda Radziwiłła (jej młodsza siostra Lee Radziwiłł była żoną jego brata, księcia Stanisława Albrechta Radziwiłła) w 1971 roku. Przyszły aktor miał wówczas 20 lat. Jak doszło do spotkania?

Zbigniew Buczkowski uratował Jackie Kennedy przed tłumem na pogrzebie Janusza Radziwiłła

Zbigniew Buczkowski był fanem żony zmarłego prezydenta USA i chciał ją zobaczyć, gdy wyszło na jaw, że pojawi się w Polsce na pogrzebie szwagra swojej siostry. Odbył się on w kościele ojców Bernardynów na warszawskim Czerniakowie, po czym ciało Edmunda Radziwiłła odprowadzono na pobliski cmentarz. To właśnie tam doszło osobliwego zajścia.

„W pewnej chwili Jacqueline wyszła sama przed bramę cmentarza. Ludzie zaczęli na nią napierać i tak wylądowała na polu w kartoflach. Widząc to, ruszyłem jej na pomoc. Krzyknąłem, by ludzie się rozstąpili. Podszedłem do niej, chwyciłem pod ramię i wskoczyliśmy do tramwaju”, wspomina po 47 latach Zbigniew Buczkowski w rozmowie z Dobrym tygodniem.

Dodaje, że gdy Jackie Kennedy była już bezpieczna w limuzynie, otrzymał od jej otoczenia niecodzienną propozycję!

„Przejechaliśmy jeden przystanek, bo zaraz była pętla. Tam już dogonił nas samochód ambasady amerykańskiej. W ramach podziękowania zostałem zaproszony do samochodu. Niestety nie znałem angielskiego i nie skorzystałem z propozycji”, relacjonuje smutno aktor.

Zapamiętał jednak, że żona zmarłego tragicznego prezydenta USA „pachniała Zachodem”.

Zbigniew Buczkowski miał możliwość otrzymania posady ochroniarza Jackie Kennedy w trakcie jej wizyty w Polsce dzięki swojej mamie, która pracowała w Polskich Liniach Lotnicznych.  

Zbigniew Buczkowski na wielkim
Fot. Akpa

Rozrzutne pierwsze damy: Jackie Kennedy
Fot. East News

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.