Zaręczyny Meghan i Harry'ego
Fot. Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Mija pięć lat od zaręczyn księcia Harry'ego z Meghan Markle. Co to był za dzień...

Tego mogliście nie wiedzieć lub nie zauważyć!

Gabriela Czernecka 27 listopada 2022 10:31
Zaręczyny Meghan i Harry'ego
Fot. Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

27 listopada 2017 roku, o dziesiątej rano londyńskiego czasu rzecznik Clarence House podał za pośrednictwem Twittera informacje o zaręczynach księcia Harry'ego z Meghan Markle. „Jego Wysokość książę Walii z radością ogłasza zaręczyny księcia Harry’ego z Meghan Markle. Ślub odbędzie się wiosną 2018 roku. Jego Wysokość i pani Markle zaręczyli się niedawno w Londynie. Książę Harry powiadomił Jej Królewską Mość oraz pozostałych członków najbliższej rodziny. Poprosił również o błogosławieństwo rodziców pani Markle i jej otrzymał”, czytaliśmy w oświadczeniu. Dziś mija pięć lat od tego wyjątkowego dnia. W życiu zakochanych wiele się zmieniło: nie pełnią już królewskich funkcji, choć nadal są częścią rodziny Windsorów, doczekali się także synka i córki. Z okazji piątej rocznicy zaręczyn książęcej pary przypominamy kilka mniej znanych informacji o tym wydarzeniu.

 Zaręczyny księcia Harry'ego - oficjalne ogłoszenie

Jako pierwsze informację o zaręczynach księcia Harry'ego wydało biuro prasowe księcia Walii. Na oficjalnym koncie na Twitterze Clarence House pojawiła się oficjalna informacja wraz z wstępną datą ślubu. W oświadczeniu uwzględniono także informację o tym, że najbliżsi zarówno księcia, jak i jego wybranki zostali o zaręczynach powiadomieni wcześniej. Chwilę później odbyła się tradycyjna sesja zdjęciowa, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele największych magazynów, telewizji czy stacji radiowych.

Zaręczeni Harry i Meghan zaprezentowali się światu w Sunken Garden przy Pałacu Kensington. Dziennikarze szybko skomentowali wybór miejsca jako chęć oddania hołdu zmarłej matce księcia - był to bowiem jeden z jej ulubionych zakątków. Jak pisze autorka książki Harry „tym sposobem Harry włączył matkę w obchody tego szczególnego dnia”. 

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Dominic Lipinski/PA Images via Getty Images)

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - mowa ciała

Prasa natychmiast komentowała każdy najmniejszy gest przyszłej młodej pary. W końcu wcześniej nie mieli okazję w takiej okazałości zobaczyć zakochaną parę. Przede wszystkim zwrócono uwagę na zachowanie przyszłej księżnej. Meghan w przeciwieństwie do księżnej Kate i księżnej Diany sprzed lat nie wyglądała na zdenerwowaną czy skrępowaną. Jak pamiętamy Diana i Karol wyglądali na zawstydzonych, widać było, że nie do końca wiedzą jak odnaleźć się w sytuacji, a już same odpowiedzi na pytania dziennikarzy budziły zainteresowanie na temat tego, co tak naprawdę ich łączy. To wtedy padło słynne pytanie skierowane do Karola, czy jest zakochany, na które odparł: „tak, cokolwiek to znaczy”.

W przypadku zaręczyn księcia Williama i Kate Middleton zdecydowanie atmosfera była cieplejsza. Widać było jednak, że Kate była tak zdenerwowana, że ciężko było jej opanować drżenie rąk.  Przyszła księżna Meghan chętnie rozdawała uśmiechy i pozowała do zdjęć, prezentując pierścionek zaręczynowy. Harry również wydawał się być wyluzowany, „wyszczerzony od ucha do ucha, oznajmił, że od samego początku wiedział, że trafił na właściwą osobę”.

Czytaj też: Wielka Brytania. Bez taryfy ulgowej! Jaką relację ma William ze swoją teściową, Carole Middleton?

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - pierścionek zaręczynowy 

Pierścionek zaręczynowy Meghan składał się z dwóch brylantów z prywatnej kolekcji Diany. Środkowy kamień został przywieziony przez księcia z Botswany kilka miesięcy przed oficjalnymi oświadczynami. „Uwzględniłem je, żeby upewnić się, że jest z nami w tej szalonej podróży”, mówił książę. Harry podobnie jak przed laty książę Filip sam zaprojektował pierścionek, a wykonała go firma Cleave & Company. Oczywiście pierścionek osadzony był w walijskim żółtym złocie, ulubionym kruszcu Meghan.

W 2019 roku ujawniono jednak, że księżna pozbyła się pierścionka zaręczynowego, a na jego miejscu pojawił się nowy model, lub jak podają niektóre źródeł poprzedni pierścionek po prostu został przerobiony. Choć brylanty pozostały, to zamiast złota pojawiły się małe diamenciki. Laura Lambert z jubilera Fenton & Co, rozmowie z Vogue’iem przyznała, że księżna prawdopodobnie przerobiła pierścionek w czasie ciąży: „Złote osadzenie pierścionka jest bardziej tradycyjnym stylem, podczas gdy bardziej delikatny zespół pavé odzwierciedla nowoczesną, modną estetykę (…) Księżna obraca się wokół tradycji, ale podjęła prawdopodobnie praktyczną decyzję i użyła jej, by dodać swój własny styl, który jest piękny”. 

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - zgoda królowej

Książę Harry podtrzymał królewską tradycję, która polega na wystosowaniu oficjalnej prośby o zgodę na małżeństwo. Monarchini wraz z udziałem Tajnej Rady Wilkiej Brytanii podpisała zgodę wnukowi i według relacji świadków zrobiła to z radością: „Królowa jest zachwycona. Kolor skóry Meghan ani to, że jest rozwódką, nie ma dla niej znaczenia. Chce, żeby Harry był szczęśliwy, a Meghan najwyraźniej go uszczęśliwia”, mówiło źródło jednego z tabloidów. Sam książę w wywiadzie zaręczynowym przyznał: „Rodzina okazała nam bezwarunkowe wsparcie. dziadkowie też byli wspaniali, wiedzieli od dłuższego czasu. Cud, że nikomu nie wygadali”, żartował.

Zobacz także: Wielka Brytania. Drogocenna biżuteria Meghan Markle z kolekcji królowej Elżbiety II

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Eddie Mulholland-WPA Pool/Getty Images

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - pierwszy wspólny wywiad 

Podobnie jak przed laty książę William z Kate Middleton, książę Harry z Meghan Markle również udzielili pierwszego wspólnego wywiadu. W rozmowie z dziennikarzem BBC 1 opowiedzieli o tym, jak się poznali. Wówczas na jaw wyszło, że parę zapoznała wspólna znajoma i była to... randka w ciemno. Meghan wyznała wtedy, że niewiele o księciu wiedziała: „Zapytałam tylko koleżankę, czy jest miły. Gdyby nie był miły, nie wiedziałabym powodu, aby zawracać sobie nim głowę”. Harry z kolei przyznał, że nie oglądał wcześniej serialu W garniturach: „Kiedy tam wszedłem i ją zobaczyłem, czekała mnie miła niespodzianka. Pomyślałem sobie, że muszę się postarać, żeby zrobić dobre wrażenie”, zdradził. 

Para ujawniła także, że ostatnie miesiące sporo czasu spędzili kursując między Wielką Brytanią a Toronto, a następnie między królewskimi posiadłościami - od Windsoru po Balmoral: „Chodziliśmy na długie spacery i rozmawialiśmy bez końca”, opowiadała przyszła księżna. 

Zaręczyny księcia Harry’ego z Meghan Markle - oficjalne zdjęcia 

Na dworze królewskim od lat panuje zwyczaj upamiętniania najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskiej rodziny królewskiej za pomocą fotografii. Zaręczyny księcia Harry’ego nie mogły więc nie zostać udokumentowane. Ten zaszczyt przypadł w udziale fotografowi o polskich korzeniach. Alexi Lubomirski tak wspominał sesję z książęcą parą: „To był niesamowity zaszczyt być poproszony o udokumentowanie tego wspaniałego wydarzenia. To też wielki przywilej, że zostałem zaproszony do dzielenia się i bycia świadkiem miłości tej pary. Nie mogę powstrzymać się od uśmiechu, kiedy patrzę na zdjęcia, które zrobiliśmy, ich wspólne szczęście było takie niesamowite”, mówił w jednym z wywiadów.

W mediach opublikowano trzy zaręczynowe fotografie Harry’ego i Meghan - pierwsza najbardziej oficjalna - utrzymana była w stylu zaręczynowych sesji Windsorów. Widzieliśmy młodą parę wtuloną w siebie, ale najważniejsze było to, że Meghan w pełni zaprezentowała zaręczynowy pierścionek. Pozostałe dwie fotografie były bardziej prywatne. Przede wszystkim były czarno-białe, co wyróżniało się na tle oficjalnych zdjęć w brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale stało się też znakiem rozpoznawczym Sussexów, którzy do dziś publikując najważniejsze informacje ze swojego prywatnego życia posługują się właśnie czarno-białymi fotografiami. Tak było w przypadku świętowania rocznicy ślubu, ogłoszenia, że spodziewają się drugiego dziecka czy zaprezentowania zdjęcia z chrztu Archiego.  

Czytaj również: Historia Windsorów w budzącym emocje serialu. Na czym polega fenomen „The Crown”?

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.