Zaręczyny Meghan i Harry'ego
Fot. Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images
króLEWSKIE ŻYCIE

Mijają cztery lata od zaręczyn księcia Harry'ego z Meghan Markle. Co to był za dzień...

Tego mogliście nie wiedzieć lub nie zauważyć!

Gabriela Czernecka 27 listopada 2021 10:31
Zaręczyny Meghan i Harry'ego
Fot. Chris Jackson/Chris Jackson/Getty Images

Dziesiąta rano londyńskiego czasu. Jest poniedziałek 27 listopada 2017 roku. Rzecznik Clarence House za pośrednictwem Twittera podaje informacje o zaręczynach księcia Harry’ego z Meghan Markle: „Jego Wysokość książę Walii z radością ogłasza zaręczyny księcia Harry’ego z Meghan markle. Ślub odbędzie się wiosną 2018 roku. Jego Wysokość i pani Markle zaręczyli się niedawno w Londynie. Książę Harry powiadomił Jej Królewską Mość oraz pozostałych członków najbliższej rodziny. Poprosił również o błogosławieństwo rodziców pani Markle i jej otrzymał”, mogliśmy przeczytać. Właśnie mijają cztery lata od tego wyjątkowego dla nich dnia. Wiele w ich życiu zmieniło się - nie są już pełnoprawnymi członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, nie pełnią królewskich funkcji, ale nadal są częścią rodziny Windsorów. Z okazji rocznicy ich zaręczyn przypominamy kilka mniej znanych informacji o tym wyjątkowym dla nich dniu. 

 Zaręczyny księcia Harry'ego - oficjalne ogłoszenie

Jako pierwsze informację o zaręczynach księcia Harry'ego wydało biuro prasowe księcia Walii. Na oficjalnym koncie na Twitterze Clarence House pojawiła się oficjalna informacja wraz z wstępną datą ślubu. W oświadczeniu uwzględniono także informację o tym, że najbliżsi zarówno księcia, jak i jego wybranki zostali o zaręczynach powiadomieni wcześniej. Chwilę później odbyła się tradycyjna sesja zdjęciowa, na którą zaproszeni zostali przedstawiciele największych magazynów, telewizji czy stacji radiowych.

Zobacz: Wydaje się, że są idealną parą, ale... Dlaczego związek Meghan i Harry’ego wciąż budzi kontrowersje?

Zaręczeni Harry i Meghan zaprezentowali się światu w Sunken Garden przy Pałacu Kensington. Dziennikarze szybko skomentowali wybór miejsca jako chęć oddania hołdu zmarłej matce księcia - był to bowiem jeden z jej ulubionych zakątków. Jak pisze autorka książki Harry „tym sposobem Harry włączył matkę w obchody tego szczególnego dnia”. 

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Dominic Lipinski/PA Images via Getty Images)

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - mowa ciała

Prasa natychmiast komentowała każdy najmniejszy gest przyszłej młodej pary. W końcu wcześniej nie mieli okazję w takiej okazałości zobaczyć zakochaną parę. Przede wszystkim zwrócono uwagę na zachowanie przyszłej księżnej. Meghan w przeciwieństwie do księżnej Kate i księżnej Diany sprzed lat nie wyglądała na zdenerwowaną czy skrępowaną. Jak pamiętamy Diana i Karol wyglądali na zawstydzonych, widać było, że nie do końca wiedzą jak odnaleźć się w sytuacji, a już same odpowiedzi na pytania dziennikarzy budziły zainteresowanie na temat tego, co tak naprawdę ich łączy. To wtedy padło słynne pytanie skierowane do Karola, czy jest zakochany, na które odparł: „tak, cokolwiek to znaczy”.

Zobacz: Tak naprawdę wygląda związek Harry'ego z Meghan. Ich mowa ciała wiele zdradza

W przypadku zaręczyn księcia Williama i Kate Middleton zdecydowanie atmosfera była cieplejsza. Widać było jednak, że Kate była tak zdenerwowana, że ciężko było jej opanować drżenie rąk.  Przyszła księżna Meghan chętnie rozdawała uśmiechy i pozowała do zdjęć, prezentując pierścionek zaręczynowy. Harry również wydawał się być wyluzowany, „wyszczerzony od ucha do ucha, oznajmił, że od samego początku wiedział, że trafił na właściwą osobę”.

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - pierścionek zaręczynowy 

Pierścionek zaręczynowy Meghan składał się z dwóch brylantów z prywatnej kolekcji Diany. Środkowy kamień został przywieziony przez księcia z Botswany kilka miesięcy przed oficjalnymi oświadczynami. „Uwzględniłem je, żeby upewnić się, że jest z nami w tej szalonej podróży”, mówił książę. Harry podobnie jak przed laty książę Filip sam zaprojektował pierścionek, a wykonała go firma Cleave & Company. Oczywiście pierścionek osadzony był w walijskim żółtym złocie, ulubionym kruszcu Meghan. 

Zobacz również: Pierścionek zaręczynowy księżnej Kate kryje w sobie wyjątkową historię!

W 2019 roku ujawniono jednak, że księżna pozbyła się pierścionka zaręczynowego, a na jego miejscu pojawił się nowy model, lub jak podają niektóre źródeł poprzedni pierścionek po prostu został przerobiony. Choć brylanty pozostały, to zamiast złota pojawiły się małe diamenciki. Laura Lambert z jubilera Fenton & Co, rozmowie z Vogue’iem przyznała, że księżna prawdopodobnie przerobiła pierścionek w czasie ciąży: „Złote osadzenie pierścionka jest bardziej tradycyjnym stylem, podczas gdy bardziej delikatny zespół pavé odzwierciedla nowoczesną, modną estetykę (…) Księżna obraca się wokół tradycji, ale podjęła prawdopodobnie praktyczną decyzję i użyła jej, by dodać swój własny styl, który jest piękny”. 

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - zgoda królowej

Książę Harry podtrzymał królewską tradycję, która polega na wystosowaniu oficjalnej prośby o zgodę na małżeństwo. Monarchini wraz z udziałem Tajnej Rady Wilkiej Brytanii podpisała zgodę wnukowi i według relacji świadków zrobiła to z radością: „Królowa jest zachwycona. Kolor skóry Meghan ani to, że jest rozwódką, nie ma dla niej znaczenia. Chce, żeby Harry był szczęśliwy, a Meghan najwyraźniej go uszczęśliwia”, mówiło źródło jednego z tabloidów. Sam książę w wywiadzie zaręczynowym przyznał: „Rodzina okazała nam bezwarunkowe wsparcie. dziadkowie też byli wspaniali, wiedzieli od dłuższego czasu. Cud, że nikomu nie wygadali”, żartował.

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Eddie Mulholland-WPA Pool/Getty Images

Zaręczyny księcia Harry'ego z Meghan Markle - pierwszy wspólny wywiad 

Podobnie jak przed laty książę William z Kate Middleton, książę Harry z Meghan Markle również udzielili pierwszego wspólnego wywiadu. W rozmowie z dziennikarzem BBC 1 opowiedzieli o tym, jak się poznali. Wówczas na jaw wyszło, że parę zapoznała wspólna znajoma i była to... randka w ciemno. Meghan wyznała wtedy, że niewiele o księciu wiedziała: „Zapytałam tylko koleżankę, czy jest miły. Gdyby nie był miły, nie wiedziałabym powodu, aby zawracać sobie nim głowę”. Harry z kolei przyznał, że nie oglądał wcześniej serialu W garniturach: „Kiedy tam wszedłem i ją zobaczyłem, czekała mnie miła niespodzianka. Pomyślałem sobie, że muszę się postarać, żeby zrobić dobre wrażenie”, zdradził. 

Zobacz:  Mijają 73 lata od ślubu królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Ich miłość przetrwała największe burze

Para ujawniła także, że ostatnie miesiące sporo czasu spędzili kursując między Wielką Brytanią a Toronto, a następnie między królewskimi posiadłościami - od Windsoru po Balmoral: „Chodziliśmy na długie spacery i rozmawialiśmy bez końca”, opowiadała przyszła księżna. 

Zaręczyny księcia Harry’ego z Meghan Markle - oficjalne zdjęcia 

Na dworze królewskim od lat panuje zwyczaj upamiętniania najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskiej rodziny królewskiej za pomocą fotografii. Zaręczyny księcia Harry’ego nie mogły więc nie zostać udokumentowane. Ten zaszczyt przypadł w udziale fotografowi o polskich korzeniach. Alexi Lubomirski tak wspominał sesję z książęcą parą: „To był niesamowity zaszczyt być poproszony o udokumentowanie tego wspaniałego wydarzenia. To też wielki przywilej, że zostałem zaproszony do dzielenia się i bycia świadkiem miłości tej pary. Nie mogę powstrzymać się od uśmiechu, kiedy patrzę na zdjęcia, które zrobiliśmy, ich wspólne szczęście było takie niesamowite”, mówił w jednym z wywiadów.

Zobacz: Ma wyjątkową historię. Pierścionek zaręczynowy księżnej Kate z roku na rok nabiera na wartości

W mediach opublikowano trzy zaręczynowe fotografie Harry’ego i Meghan - pierwsza najbardziej oficjalna - utrzymana była w stylu zaręczynowych sesji Windsorów. Widzieliśmy młodą parę wtuloną w siebie, ale najważniejsze było to, że Meghan w pełni zaprezentowała zaręczynowy pierścionek. Pozostałe dwie fotografie były bardziej prywatne. Przede wszystkim były czarno-białe, co wyróżniało się na tle oficjalnych zdjęć w brytyjskiej rodzinie królewskiej, ale stało się też znakiem rozpoznawczym Sussexów, którzy do dziś publikując najważniejsze informacje ze swojego prywatnego życia posługują się właśnie czarno-białymi fotografiami. Tak było w przypadku świętowania rocznicy ślubu, ogłoszenia, że spodziewają się drugiego dziecka czy zaprezentowania zdjęcia z chrztu Archiego. 

Zaręczyny ksiecia Harry'ego z MEghan Markle
Fot. Samir Hussein/Samir Hussein/WireImage

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.