Polska wieś
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Od 9 lat nie urodził się tu żaden chłopiec. O polskiej wsi pisał nawet New York Times!

Wójt wyznaczył nagrodę dla rodziny, która będzie miała syna

Rafał Kowalski 2 sierpnia 2019 18:01
Polska wieś
Fot. Adobe Stock

Województwo opolskie, gmina Cisek. To właśnie tu w malutkiej wsi o nazwie Miejsce Odrzańskie od dziewięciu lat nie urodził się żaden chłopiec. Ewenementem na skalę światową zainteresowały się nie tylko polskie, ale i zagraniczne media. Lokalna miejscowość pamięta wizytę dziennikarzy z New York Timesa czy Global News. Poznajcie szczegóły tej niezwykłej sytuacji!

Polska wieś, w której nie rodzą się chłopcy. Ciekawostki

Okazuje się, że choć wieś Miejsce Odrzańskie zamieszkuje jedynie 270 osób, to zainteresowanie tym, że od lat nie urodził się tam żaden mężczyzna jest ogromne. „Gdy informacja była Teleexpresie i lokalnej telewizji, myślałem, że jest po wszystkim. Ale po chwili ciszy teraz jest kumulacja. Jest u nas TVN, TVN24 i dziennikarka "New York Times". Kontaktowała się z nami też dziennikarka z "Global News" Kanady, która jest zainteresowana historią Miejsca. Nie ogarniam już, kto o nas pisał”, powiedział dla Na Temat wójt Rajmund Frischko i dodał, że kilka ośrodków badawczych chciało nawet przeanalizować tę sytuację!

Wszystko wskazuje jednak na to, że o takiej kolei rzeczy zadecydował po prostu los. Przez ostatnich 9 lat w wiosce przyszło bowiem na świat jedynie około 10 noworodków. Co ciekawe, ostatni płci męskiej, który niedługo będzie obchodził 10. urodziny, wraz z rodziną… wyprowadził się! Kolejny młody mężczyzna, który jednak zamieszkuje wciąż wieś ma lat 12.

W związku z niecodzienną sytuacją wójt gminy Cisek ogłosił, że rodzinie, w której urodzi się chłopiec, przekaże nagrodę-niespodziankę. „To niespodzianka, ale chciałbym, żeby to było coś, co sprawi przyjemność zarówno rodzicom, jak i chłopczykowi, który się narodzi. Mam nadzieję, że oprócz nagrody wójta udałoby się też pozyskać firmy, które zechciałyby zasponsorować dla niego dodatkowe nagrody”, twierdzi w rozmowie z Na Temat.

Oczekiwanie oczekiwaniem, ale nie zapominajmy o dziewczynkach! Dla wielu, które mieszkają w Miejscu Odrzańskim, ogromną pasją jest praca strażaków! I tak, w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej, która działa przy miejscowym OSP, na 32 członków, aż 24 to dziewczynki! Wójt i mieszkańcy nie ukrywają dumy z całej drużyny, bo na ich koncie są sukcesy nawet międzynarodowe!

Słyszeliście kiedyś o wsi Miejsce Odrzańskie? 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.