O TYM SIĘ MÓWI!

Auschwitz-Birkenau. 75 rocznica wyzwolenia „fabryki śmierci”

Pomnik pamięci ludzkiego okrucieństwa

27 stycznia 2020 17:29

W fabryce śmierci Auschwitz-Birkenau zginęło ponad milion ludzi. Najwięcej Żydów z całej Europy, także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych. Z obozu w ciągu pięciu lat istnienia uciekło kilkaset osób. Byli wśród nich członkowie podziemnej armii AK. Ich raporty o tragedii więźniów obozu zostały dostarczone na Zachód. Jednak alianci nie zareagowali. Nie doszło do ataku na obóz. Polskie dowództwo AK również nie wydało rozkazu ataku zniszczenia obozu. Nie wierzono, że uda się to zrobić siłami lokalnymi. W obozie stacjonowało ponad sześć tysięcy żołnierzy SS.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau na terenie Oświęcimia i Brzezinki został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po 75 latach jest pomnikiem ludzkiego okrucieństwa. Przypomina nam, do czego zdolny jest człowiek.  

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.