O TYM SIĘ MÓWI!

Auschwitz-Birkenau. 75 rocznica wyzwolenia „fabryki śmierci”

Pomnik pamięci ludzkiego okrucieństwa

27 stycznia 2020 17:29

W fabryce śmierci Auschwitz-Birkenau zginęło ponad milion ludzi. Najwięcej Żydów z całej Europy, także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych. Z obozu w ciągu pięciu lat istnienia uciekło kilkaset osób. Byli wśród nich członkowie podziemnej armii AK. Ich raporty o tragedii więźniów obozu zostały dostarczone na Zachód. Jednak alianci nie zareagowali. Nie doszło do ataku na obóz. Polskie dowództwo AK również nie wydało rozkazu ataku zniszczenia obozu. Nie wierzono, że uda się to zrobić siłami lokalnymi. W obozie stacjonowało ponad sześć tysięcy żołnierzy SS.

Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau na terenie Oświęcimia i Brzezinki został wyzwolony przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 roku. Po 75 latach jest pomnikiem ludzkiego okrucieństwa. Przypomina nam, do czego zdolny jest człowiek.  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?