Królowa Elżbieta II, życie, rodzina, co po śmierci
Fot. Geoff Pugh - WPA Pool /Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Pojawiły się pierwsze informacje o testamencie Elżbiety II. Kto odziedziczy najwięcej?

Co podają zagraniczne media?

Marta Nawacka 22 września 2022 13:15
Królowa Elżbieta II, życie, rodzina, co po śmierci
Fot. Geoff Pugh - WPA Pool /Getty Images

W poniedziałek 19 września pożegnano zmarłą jedenaście dni wcześniej królową Elżbietę II. Monarchini przez 70 lat panowania zgromadziła pokaźny majątek. Kto odziedziczy najwięcej? Zagraniczne media dotarły do pierwszych informacji na temat testamentu brytyjskiej władczyni.

Majątek i testament królowej Elżbiety II

Zmarła 8 września 2022 roku królowa Elżbieta II przez 70 lat swoich rządów zdążyła zgromadzić pokaźny majątek. Składają się na niego m.in. bezcenne dzieła sztuki, luksusowe posiadłości, farmy wiatrowe oraz jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, w skład której wchodzi 46 naszyjników, 98 broszek i 37 bransoletek. W 2016 roku majątek monarchini wyceniono na około 530 milionów dolarów. Władczyni była także w posiadaniu dwóch historycznych nieruchomości: Sandringham House, którego wartość szacowana jest na 65 milionów dolarów oraz Zamek Balmoral, którego wartość to około 140 milionów dolarów. Dodatkowo królowa Elżbieta II posiadała także prywatne oszczędności, w tym lokaty bankowe, akcje i obligacje.

Po śmierci władczyni szybko pojawiły się więc spekulacje, kto i co po niej odziedziczy. Monarchini wraz z mężem, księciem Filipem, doczekała się czwórki dzieci: Karola, który został królem Wielkiej Brytanii przyjmując imię Karol III, księżniczki Anny, księcia Edwarda oraz księcia Andrzeja. Treść testamentu królowej Elżbiety II nie jest podawana do wiadomości publicznej. Jak tłumaczył brytyjski polityk, Norman Baker: „Są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej”. Zagranicznym mediom udało się jednak dotrzeć do pewnych informacji.

Czytaj też: Wielka Brytania. Tak brzmiały ostatnie słowa Elżbiety II. Duchowny ujawnił całą prawdę

Królowa Elżbieta II i książę Filip z dziećmi: księciem Karolem, księżniczką Anną, księciem Andrzejem i księciem Edwardem
Fot. Bettmann / Contributor/GettyImages

Królowa Elżbieta II i książę Filip z dziećmi: księciem Karolem, księżniczką Anną, księciem Andrzejem i księciem Edwardem

Szczegóły testamentu królowej Elżbiety II – co odziedziczą jej dzieci?

Najstarsza z pociech monarchini, król Karol III, po matce otrzyma przede wszystkim Sovereign Grant, czyli ustaloną kwotę, jaką rząd co roku wypłaca władcy. Ma to na celu finansowanie oficjalnych obowiązków monarchy. W brytyjskiej rodzinie królewskiej jest ona przyznawana w zamian za zrzeczenie się na rzecz rządu zysków z Crown Estate, czyli rodzinnej kolekcji ziem i gospodarstw w Walii, Anglii i Irlandii Północnej. Ich wartość szacuje się na 19 miliardów dolarów.

Jedyna córka królowej Elżbiety II, jako drugie dziecko w kolejności, również odziedziczy udział w Sovereign Grant, ale nie wiadomo w jakiej kwocie. Podobnie sprawy mają się w przypadku dwóch pozostałych braci. Książę Andrzej wraz z żoną, Sarah Ferguson, dodatkowo odziedziczą po monarchini jej dwa ukochane pieski corgi. Byli małżonkowie z córkami podarowali czworonogi władczyni w 2021 roku.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Rodzina królewska opublikowała ostatnią wiadomość do królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II i księżniczka Anna, 19.06.2018
Fot. Kirstin Sinclair/Getty Images for Ascot Racecourse

Królowa Elżbieta II i księżniczka Anna, 19.06.2018

Książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Royal Ascot 2017, 22.06.2017
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Książę Andrzej, królowa Elżbieta II, Royal Ascot 2017, 22.06.2017

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.