Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tajemnice testamentu Elżbiety II. Królowa ma do rozdania ogromny majątek!

Kto zostanie jego spadkobiercą?

Gabriela Czernecka 25 czerwca 2022 16:14
Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images

Co jakiś czas wraca temat abdykacji królowej Elżbiety II. Biorąc pod uwagę jej ostatnie problemy zdrowotne, media spekulują o oddaniu korony przez monarchinię. Według magazynu New Idea, władczyni już jakiś czas temu miała przygotowywać się do przejścia na królewską emeryturę zrzekając się tronu na rzecz syna, księcia Karola, a nawet ujawnić swoją ostatnią wolę... Jednak czy aby na pewno?

Stan zdrowia królowej Elżbiety II 

Magazyn New Idea pisze wprost, że brytyjska rodzina królewska przeżywa głęboki kryzys. Ubiegły rok nie był dla królowej łatwy. Straciła ukochanego męża, jej ulubiony syn wciąż zmaga się ze skandalem, a wnuk Harry nieustannie przysparza kłopotów, podkopując wizerunek Windsorów. Sama królowa w ostatnim czasie zmaga się z problemami zdrowotnymi. Nic dziwnego, że jeden z tabloidów postanowił nieco podgrzać atmosferę wokół rodziny królewskiej. The New Idea sugerowało nawet, że monarchini powoli rozważa królewską emeryturę. 

Królowa Elżbieta II przemówienie
Fot. Getty Images

Sugerować miał to fakt, że Elżbieta II w ubiegłym roku nieco wycofała się z publicznych wystąpień. Szczególnie podsumowano miniony rok królowej. Zazwyczaj w połowie roku kalendarzowego monarchini pojawiała się masa zobowiązań: Trooping The Colour, wręczanie Orderu Powązki czy ukochane przez królową letnie przyjęcia. Z powodu epidemii koronawirusa zostały jednak wówczas odwołane. Był to także pierwszy raz od 27 lat, kiedy Pałac Buckingham był zamknięty latem dla zwiedzających. Pisano nawet, że to najdłuższa przerwa królowej w życiu publicznym, a źródło magazynu sugerowało, że królowa powoli rozważa całkowitą rezygnację z królewskich obowiązków. Jej zorganizowane publiczne wystąpienie odbyło się dopiero jesienią. „Dużo mówi się o tym, że królowa ustąpi na dobre. Poświęciła Koronie całe swoje życie i choć jest to dla niej trudna decyzja, planuje przekazać stery następnemu pokoleniu”, czytamy w The New Idea

Już wtedy zastanawiano się, czy monarchini w ogóle powróci do osobistych spotkań publicznych: „To strasznie smutne, ale nie widzę tego, jak królowa może w przyszłości wznowić swoją pracę”, powiedział w rozmowie z The Sun Andrew Morton. Zaznaczył w wywiadzie z 2020 roku, że w jej przypadku, spotkania z ludźmi mogłyby być bardzo ryzykowne. Oficjalnie podano wówczas, że królowa podobnie jak większość ludzi na całym świecie poddała się dobrowolnej kwarantannie i stosowała się do zaleceń. „Nie zrobi nic, co byłoby sprzeczne z poradami dla osób w jej wieku i zastosuje się do wszystkich porad”, mówi źródło The New Idea

I faktycznie tak jak przypuszczano, monarchini pojawiła się publicznie dopiero po kilku miesiącach. Cała rodzina królewska wypracowała sobie jednak odpowiedni system działania i w tym roku często widzieliśmy ich publicznie. Widać było, że stosują się do obostrzeń - zachowują odstępy spotykając się z gośćmi, często pojawiają się w maseczkach ochronnych. Sama monarchini rzadko pojawiała się publicznie, ale na szczęście wbrew przewidywaniom, wciąż spotykała się ze swoimi gośćmi twarzą w twarz zachowując oczywiście wymagany odstęp.  Teraz ponownie wraca temat abdykacji królowej Elżbiety II. Według doniesień ma ona ustąpić miejsca na tronie księciu Karolowi po czerwcowych obchodach Platynowego Jubileuszu.

Czytaj też: Wielka Brytania. Co królowa Elżbieta II robi ze swoimi starymi ubraniami i kapeluszami?

Testament królowej Elżbiety II 

W ostatnich miesiącach pełnych trudnych momentów takich jak śmierć księcia Filipa, ciągnący się skandal z udziałem księcia Andrzeja, nieustanna nagonka Harry'ego na rodzinę królewską, ale i pogarszający się stan zdrowia monarchini dało się zauważyć, że nastroje w Wielkiej Brytanii nie są takie optymistyczne. Coraz częściej zaczęto wspominać o tym, że królowa zdecyduje się oddać władzę młodszemu pokoleniu. Magazyn zainteresował się więc treścią ostatniej woli Elżbiety II.

Niewielu jednak wie, że wole królewskie w przeciwieństwie do wszystkich innych testamentów, nie są otwarte dla publiczności. Jak mówi były brytyjski polityk Norman Baker: „Są trzymane w metalowym sejfie za żelazną bramą w Somerset House. Zasada tajemnicy dla wszystkich testamentów królewskich została ustanowiona w 2002 roku podczas tajnej rozprawy sądowej”, zdradza. Przypomnijmy, że ujawniono ostatnią wolę księżnej Diany, ale dopiero po jej śmierci. Zawierał m.in. takie informacje, jak pozostawienie większości fortuny synom, Williamowi i Harry'emu po ukończeniu przez nich 30. roku życia lub że w wyniku śmierci Diany opiekę nad synami ma sprawować ich ojciec, książę Karol w porozumieniu z matką zmarłej.

Jakie informacje zawiera więc testament królowej Elżbiety II? Sam magazyn nie podaje żadnych informacji na ten temat, jedynie, że jej miejsce na tronie zajmie książę Karol - co jak wiemy, zapewnia mu linia sukcesji do brytyjskiego tronu. Tak naprawdę to do końca nie wiadomo, kto otrzyma spadek po królowej i na co tak naprawdę może liczyć spadkobierca. Treści królewskich testamentów zwykle są pieczętowane i ich treść nie zostaje ujawniona. Tak było choćby w przypadku testamentu Królowej Matki, czyli Elżbiety Bowes Lyon. Matka królowej Elżbiety II zgromadziła w ciągu życia majątek wart około 70 mln funtów, który został zapisany obecnej monarchini bez podatku od dziedziczenia. Stało się tak za sprawą prywatnej ugody między królową a Johnem Majorem, który w 1993 roku był premierem z ramienia konserwatystów. Gdyby ujawniono treść testamentu królowej matki wiadomo byłoby, co stało się z dużą kolekcją klejnotów, którą pozostawiła jej w 1942 roku spadkobierczyni firmy piwowarskiej McEwan.

Zobacz także: Księżna Kate i książę William doczekali się pierwszego wspólnego portretu! Jak prezentuje się dzieło?

królowa matka, Elżbieta Bowes-Lyon, książę Karol
Fot. East News

Kolekcja ta była znana jako spadek Greville. Przypomnijmy, że Maggie Greville była przyjaciółką Królowej Matki, żoną zamożnego biznesmena. Gdy zmarł, cały majątek pozostawił żonie, a ta po swojej śmierci część majątku zapisała księżniczce Małgorzacie, a całą kolekcję biżuterii podarowała Królowej Matce. „W skład kolekcji wchodził olśniewający brylant z pracowni jubilerskiej Bucheron, rubinowa tiara i naszyjnik oraz pięciosznurowy diamentowy naszyjnik, należący niegdyś do Marii Antoniny, który był „ważniejszy” niż jakakolwiek inna kosztowność znajdująca się podówczas w posiadaniu Elżbiety czy jej krewnych. Maggie Greville, nazywana przez szyderców „wiedźmą Mag”, zostawiła również w spadku księżniczce Małgorzacie pokaźną jak na tamte czasy sumę dwudziestu tysięcy funtów”, pisze Lady Colin Campbell w książce Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon. Podobno do dziś nie wiadomo, które z kolekcji klejnotów należały do państwa, a które były osobistą własnością Greville. Spore zamieszanie wywołał także testament księżniczki Małgorzaty. Siostra królowej pozostawiła rodzinie 7,6 mln funtów, unikając zapłacenia większości podatku od dziedziczenia. 

królowa matka, Elżbieta Bowes-Lyon, mama królowej Elżbiety II
Fot. East News

W przypadku testamentu królowej Elżbiety II możemy więc gdybać, co mogłaby komu podarować. A do rozdania monarchini ma naprawdę ogromny majątek. Na majątek Elżbiety II składają się luksusowe posiadłości, bezcenne dzieła sztuki, farmy wiatrowe i... jedna z najcenniejszych kolekcji biżuterii na świecie, na którą składa się 98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek. W 2016 roku majątek królowej Elżbiety II wyceniano na około 530 milionów dolarów, ale wycenienie go choć z pozoru wydaje się proste, to wcale takie nie jest. Jako królowa monarchini może korzystać z licznych dóbr, które formalnie nie należą do niej, a do Korony. Jednym z takich miejsc jest choćby Pałac Buckingham, czyli oficjalny dom rodziny królewskiej od 1837 roku, ale także Zamek Mey czy Pałac Holyrood.

Co składa się na majątek królowej Elżbiety II i kto go odziedziczy?

Elżbieta II posiada jednak dwie inne historyczne nieruchomości - Sandringham House (wiejska rezydencja królewska, której wartość szacuje się na 65 mln dolarów) oraz Zamek Balmoral (to ulubiona letnia rezydencja Elżbiety II, tam też oświadczył się jej książę Filip, a  jej wartość szacuje się na około 140 mln dolarów). Oprócz królewskich rezydencji monarchini posiada również pola rolne, farmy wiatrowe czy nieruchomości w samym w Londynie. Królowa ma także swoje prywatne oszczędności, na które składają się m.in. lokaty bankowe, akcje i obligacje. Zliczając majątek królowej Elżbiety II trzeba wspomnieć także o antykach, dziełach sztuki i ogromnej kolekcji wartościowej biżuterii, w skład której wchodzą największe światowe diamenty czy odziedziczone po matce kolie. 

Nie ma wątpliwości, że większość z wymienionych wyżej dóbr królowa zapisze swoim najbliższym. Do kogo trafią poszczególne posiadłości, nieruchomości czy elementy garderoby? Tego z pewnością nigdy się nie dowiemy...  

Czytaj również: Książę i rozwódka. Oto historia trudnej miłości króla Filipa Burbona i Letycji Ortiz Rocasolano

koronacja królowej Elżbiety II, królowa Elżbieta II w koronie
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II portret
Fot. Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.