Książę Filip VI Burbon, księżniczka Letycja, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, Madryt, Hiszpania, 22.05.2004 rok
Fot. Ian Waldie/Getty Images
NIEZWYKŁE HISTORIE

Książę i rozwódka. Oto historia trudnej miłości króla Filipa Burbona i Letycji Ortiz Rocasolano

Dla niej był gotów zrezygnować z hiszpańskiego tronu!

Konrad Szczęsny 23 czerwca 2022 18:04
Książę Filip VI Burbon, księżniczka Letycja, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, Madryt, Hiszpania, 22.05.2004 rok
Fot. Ian Waldie/Getty Images

Gdy się poznali, on był uważany za niesfornego księcia, miłośnika imprez i pięknych kobiet, których... najczęściej nie akceptowali jego rodzice. Ona miała na koncie wiele zawodowych sukcesów, ale prywatnie była trzy lata po rozwodzie. Książę Filip i Letycja Ortiz Rocasolano zapałali do siebie gorącym uczuciem. Po dwóch latach od pierwszego spotkania byli już małżeństwem. Dziś są ulubieńcami poddanych, ją uważa się za ikonę stylu, jego za statecznego ojca i męża. Ale nie zawsze tak było... Poznaj tę niezwykłą historię!

Niesforny książę Filip: imprezy, piękne kobiety i... staranne wykształcenie

Książę Filip przyszedł na świat 30 stycznia 1968 roku jako trzecie dziecko hiszpańskiego króla Juana Carlosa i królowej Zofii. Wcześniej doczekali się oni dwóch córek: Heleny oraz Krystyny. Jego dzieciństwo było dosyć beztroskie, spędził je w pałacowych wnętrzach pod okiem matki i angielskiej niani. W wieku dziewięciu lat zaczął już wykonywać pierwsze obowiązki, wynikające z przynależności do rodziny królewskiej. Pierwszą oficjalną zagraniczną podróż odbył do Kartageny w Kolumbii - miał wówczas 15 lat.

Odebrał staranne wykształcenie. Maturę zdał, mając 16 lat. Może poszczycić się tytułem magistra stosunków międzynarodowych, posiada również licencjat z prawa. Biegłe włada czterema językami: hiszpańskim, katalońskim, angielskim oraz francuskim i od dziecka miał również talent do sportu, zwłaszcza żeglarstwa w stylu Soling (był mistrzem Hiszpanii w tej dziedzinie w 1991 i 1992 roku). Zdobył nawet kwalifikację na igrzyska olimpijskie, które odbywały się w Barcelonie w 1992 roku.

Ale to życie prywatne księcia Filipa budziło zawsze największe zainteresowanie. A on chętnie dostarczał mediom tematów do kolejnych publikacji. Słynął z zamiłowania do imprez ze znajomymi i w tym celu wymykał się nawet z pałacu lub spod pieczy ochroniarzy. 

Czytaj także: Król Filip ujawnił swój majątek. W ten sposób chce przywrócić zaufanie i szacunek obywateli do monarchii

Książę Filip VI Burbon, księżniczka Letycja, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, Madryt, Hiszpania, 22.05.2004 rok
Fot. Lalo Yasky/WireImage

Książę Filip Burbon, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, Madryt, Hiszpania, 22.05.2004 rok

Kobiety Filipa Burbona: hiszpańska arystokratka, norweska modelka i... Gwyneth Paltrow

O jego życiu miłosnym zaczęło być głośno pod koniec lat 80. W 1989 roku zaczął spotykać się z o trzy lata starszą Isabel Sartorius y Cabeza de Vaca, córką markiza de Marino. Zapoznał ich kuzyn kobiety i przyjaciel księcia Filipa. Tak spędzili wieczór w jednym z madryckich klubów i... zadurzyli się w sobie bez pamięci. „To naprawdę była miłość od pierwszego wejrzenia. Tamtej nocy się zakochałam”, wspominała ona (cytat za serwisem Plejada).

Z pozoru miała wszystko, by zostać jego żoną i przyszłą hiszpańską królową. Majętna, dobrze wykształcona, biegle posługująca się aż sześcioma językami! Ale ostatecznie doszło do rozstania po trzech latach związku, w 1992 roku. Okazuje się, że wybranka syna nie przypadła do gustu jego rodzicom. I nie chodziło nawet o nią samą a o wydarzenia z przeszłości w jej rodzinie. Gdy Isabel miała 8 lat, jej ojciec rozwiódł się z jej matką i odszedł do innej: wybór padł na księżniczkę Norę z Lichtensteinu. Para ostatecznie sformalizowała swój związek. 

On wdawał się w kolejne romanse. Bardziej z arystokratkami niż tymi, w których żyłach płynęła błękitna krew. Twierdził, że „rynek księżniczek jest dość ograniczony”. W 1997 roku media obiegła sensacyjna informacja, że książę Filip spotyka się z norweską modelką Evą Sannum. I nie byłoby w tym może nic dziwnego gdyby nie fakt, że regularnie prezentowała ona bieliznę, zaś w mediach co i rusz krążyły jej zdjęcia topless. By uciszyć szum, porzuciła dotychczasową pracę i zaczęła robić karierę w reklamie i PRze. Według jednej z wersji poznali się na obchodach jubileuszu 60. urodzin króla Haralda V w Norwegii. Według innych (w tym jej) w Madrycie, w którym przez jakiś czas mieszkała.

Byli razem przez cztery lata. Poddani nie potępiali kobiety jako potencjalnej kandydatki na żonę przyszłego króla. Ale przed świętami Bożego Narodzenia w 2001 roku książę Filip wydał oświadczenie, w którym potwierdził, że się rozstali „za obopólną zgodą”. Tłumaczył, że „ich stosunki nie rozwijały się pomyślnie”, ale według biografów hiszpańskiego dworu to matka, królowa Zofia, miała przekonać go, że pochodząca z Norwegii modelka nie jest najlepszą kandydatką na małżonkę.

A inne wybranki? W biografii z 2017 roku już wówczas króla Filipa VI Burbona ujawniono, że w 2002 roku wdał się w trwający kilka tygodni romans z... aktorką Gwyneth Paltrow! Zapoznała ich ze sobą na Majorce norweska księżna koronna Mette-Marit. Po rozstaniu szybko znaleźli nowych partnerów. Ale i ten związek przysporzył księciu Filipowi sporo kłopotów...

Czytaj także: Kelnerka z nieślubnym dzieckiem i norweski książę. Oto historia miłości Mette-Marit i księcia HaakonaNikt nie wróżył im przyszłości, a są razem

Książę Filip VI Burbon, księżniczka Letycja, Letizia Ortiz Rocasolano, zaręczyny pary, El Prado Palace, Madryt, Hiszpania, 06.11.2003 rok
Fot. Lalo Yasky/WireImage

Książę Filip Burbon, Letizia Ortiz Rocasolano, zaręczyny pary, El Prado Palace, Madryt, Hiszpania, 06.11.2003 rok

Filip Burbon i Letycja Ortiz Rocasolano: zobaczył ją na ekranie, postawił ultimatum rodzicom

Gdy się poznali, miała w kraju silną pozycję. Letycja Ortiz Rocasolano jest córką dziennikarza i pielęgniarki, poszła w ślady ojca. Współpracowała z czasopismami, agencją prasową, była korespondentką zagraniczną w Waszyngtonie, Nowym Jorku i Iraku, ale ostatecznie związała się ze stacjami telewizyjnymi: były to m.in. CNN i TVE. Włada biegle kilkoma językami. Od zawsze miała nienaganny styl. Podobno książę Filip po raz pierwszy zobaczył ją na ekranie, gdy prowadziła program newsowy „Teledario”. Prezentowała w nim wiadomości z kraju oraz ze świata. Ich drogi połączyły się w listopadzie 2002 roku w obliczu... katastrofy tankowca Prestige u wybrzeży Galicji, którzy przewoził 77 tysięcy ton ciężkiego oleju napędowego. Wydarzenie wywołało katastrofę ekologiczną. Letycja Rocasolano przybyła na miejsce, by zrealizować na ten temat reportaż dla publicznego hiszpańskiego nadawcy TVE. Z kolei książę Filip pojawił się, by oszacować wywołane zdarzeniem szkody. 

I okazało się, że na miejscu odnalazł miłość. A było to uczucie od pierwszego wejrzenia, które dosłownie odebrało mowę następcy tronu. „To była ta kobieta: delikatna i zniewalająca, a jednocześnie silna i zdecydowana”, wspominał w jednym z wywiadów.

Pojawił się jednak mały problem: jak bliżej poznać tę fascynującą i piękną dziennikarkę? Z pomocą przyszli znajomi, którzy zaaranżowali spotkanie przyszłej pary. Zaiskrzyło. Nie mieli wątpliwości, że są sobie pisani. Ale postanowili ukrywać ten związek i trwało to rok. Gdy ich zaręczyny ogłoszono oficjalnie 6 listopada 2003, w Hiszpanii wybuchł skandal, a ja okrzyknięto najbardziej znienawidzoną kobietą w kraju. Letycja była bowiem rozwódką. Gdy mieszkała w Meksyku, poznała profesora literatury, Alonso Guerrero y Péreza. Byli w nieformalnym związku przez dekadę, ślub wzięli w 1998 roku, ale... już rok później rozwiedli się. Oficjalnie z powodu „niezgodności rozkładu zajęć”.

Ale nieudane małżeństwo było tylko jednym z powodów, dla których Letycja miała tak trudny start. W medialnych publikacjach czepiano się jej wyglądu i spekulowano, że cierpi na anoreksję. Opinii publicznej nie podobał się również fakt, że stanowczo wyraża swoje poglądy. I to nie tylko jej! Podobno sympatią do dziennikarki nie pałał również król Juan Carlos, ale zmiękł, gdy syn zagroził: „albo ślub, albo rezygnuję z tronu”. Zgodę wydano. Zapewne wpływ na to miał również fakt, że rodzice Filipa Burbona z bodaj jednym wyjątkiem nie byli w stanie zaakceptować żadnej wybranki syna. A on najwidoczniej miał już dość czekania i odrzucania kolejnych kandydatur na żonę...

Mimo zaaprobowania tego związku, na zlecenie hiszpańskiego dworu przygotowano przed ślubem raport o Letycji. I w nim zaroiło się od sensacyjnych detali. Według biografki Isidre Cunill miało wyjść wówczas na jaw, że dziennikarka w 1995 roku dokonała w Meksyku aborcji, „rok później pozowała topless kubańskiemu malarzowi Waldo Saavedra (artysta upublicznił ten obraz w 2014 r.). Ponadto żartowała z hiszpańskiej rodziny królewskiej, a Juana Carlosa nazywała kobieciarzem” (cytuję za serwisem Plejada).

Czytaj także: Król Juan Carlos był uwielbiany przez Hiszpanów. Dlaczego od ponad roku jest na przymusowym wygnaniu?

Książę Filip VI Burbon, księżniczka Letycja, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, 22.05.2004 rok
Fot. Ian Waldie/Getty Images

Książę Filip Burbon, Letizia Ortiz Rocasolano, ślub pary, Madryt, Hiszpania, 22.05.2004 rok

Król Filip i królowa Letycja: bliżej poddanych dzięki „doskonałej niedoskonałej królowej”

Raport nie zmienił niczego. Książę Filip był nieugięty. Dopiął swego. Na ślubnym kobiercu stanęli 22 maja 2004 roku. Ale i ten dzień nie był dla nich najszczęśliwszy: w Madrycie spadł wówczas grad. Opadły były na tyle intensywne, że ulice opustoszały, zaś Letycja nie mogła zgodnie z tradycję przejść do katedry przez plac. Musiano ją podwieźć pod same drzwi kościoła.

Los i opinia poddanych zaczęły odmieniać się, gdy na świecie pojawiła się pierwsza córka para. Księżniczka Eleonora urodziła się w październiku 2005 roku, zaś w kwietniu 2007 roku na świat przyszła jej siostra, księżniczka Zofia. 

19 czerwca 2014 roku książę Filip po abdykacji ojca – skandalisty Juana Carlosa – wstąpił na tron. „Często myślałem o tym, że pewnego dnia zostanę królem. Nie mam nic przeciwko temu”, zwierzył się w jednym z wywiadów. W końcu do roli tej przygotowywał się aż przez 46 lat...  Letycja wiernie trwa u jego boku. Skutecznie ociepliła wizerunek monarchii. Oboje z mężem wielokrotnie udowodnili, że chcą być jak najbliżej poddanych. O małżonce hiszpańskiego monarchy pochlebnie wypowiadają się również zagraniczne media. Doceniany jest jej styl i elegancja. Często porównywana jest w tej materii z księżną Kate. Zyskała również miano, które jest świetnym podsumowaniem jej jako osoby: „doskonała niedoskonała królowa”...  

Czytaj także: Pół wieku na wygnaniu. Oto historia trudnej miłości Anny Greckiej i króla Konstantyna

Źródło: Plejada, TVP

Król Filip VI Burbon, królowa Letycja, księżniczka Leonora, księżniczka Sofia, Palma de Mallorca, Hiszpania, 08.08.2019 rok
Fot. Europa Press Entertainment/Europa Press via Getty Images

Król Filip VI Burbon, królowa Letycja, księżniczka Eleonora, księżniczka Sofia, Palma de Mallorca, Hiszpania, 08.08.2019 rok

Król Filip VI Burbon, królowa Letycja, Madryt, Hiszpania, 21.06.2022 rok
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Król Filip VI Burbon, królowa Letycja, Madryt, Hiszpania, 21.06.2022 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.