Król Karol III, 9.09.2022
Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Na koronację Karola ze Szkocji zostanie przywieziony Kamień Przeznaczenia

Czym właściwie jest?

Marta Nawacka 13 września 2022 16:31
Król Karol III, 9.09.2022
Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images

Choć syn królowej Elżbiety II został królem w momencie jej śmierci, to data koronacji nowego monarchy nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że specjalnie na tę uroczystość ze Szkocji zostanie przywieziony ważący ponad 150 kilogramów blok piaskowca, zwany Kamieniem Przeznaczenia. Od wieków podczas koronacji zasiadają na nim brytyjscy władcy.

Kamień Przeznaczenia – legenda

Jedno z doniesień o tajemniczym kamieniu podaje, że władca królestwa Dalriady, Fergus, przywiózł go z Irlandii. Według innej legendy Kamień Przeznaczenia służył biblijnemu patriarsze Jakubowi... za poduszkę, kiedy ten przebywał w Betel. Jest symbolem monarchii szkockiej i przez wieki wykorzystywano go podczas inauguracji królów. Pod koniec XIII wieku Edward I Długonogi, król Anglii, ukradł ponad 150-kilogramową bryłę z opactwa Scone i przewiózł ją do Opactwa Westminsterskiego, które znajduje się w Londynie.

Na miejscu Kamień Przeznaczenia umieszczono w drewnianym Krześle Króla Edwarda, które od tego czasu służyło królowym i królom podczas koronacji. Jako ostatnia zasiadała na nim królowa Elżbieta II w 1953 roku. W 1996 roku, po „700 latach niewoli”, kamień został zwrócony Szkocji.

Czytaj też: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte otrzyma wyjątkową pamiątkę po księżnej Dianie

Królowa Elżbieta II, król Karol III
Fot. Paul Edwards - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol III, 14.10.2019

Kamień Przeznaczenia zostanie przywieziony na koronację Karola III

Kamień Przeznaczenia na co dzień znajduje się w zamku w Edynburgu, gdzie wystawiono go w sali koronacyjnej. Zarządza nim publiczny organ Historic Environment Scotland, którego rzeczniczka potwierdziła, że Kamień ze Scone na czas koronacji króla Karola III zostanie przetransportowany do Londynu. Następnie ponad 150-kilogramowa bryła ma z powrotem wrócić do Szkocji.

Kiedy w 1996 roku zwracano bryłę Szkocji, samo podniesienie 152-kilogramowego Kamienia Przeznaczenia z krzesła w Opactwie Westminsterskim trwało aż sześć godzin. W Edynburgu trafił pod opiekę konserwatorów zabytków, którzy wyczyścili go, a w dniu św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji, kamień przetransportowano do zamku.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Skąd wziął się przydomek królowej Elżbiety II - Lilibet?

Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone
Fot. Duncan Bryceland/ALAMY LIMITED/BEW

Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?