Król Karol III, 9.09.2022
Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Na koronację Karola ze Szkocji zostanie przywieziony Kamień Przeznaczenia

Czym właściwie jest?

Marta Nawacka 13 września 2022 16:31
Król Karol III, 9.09.2022
Fot. Yui Mok - WPA Pool/Getty Images

Choć syn królowej Elżbiety II został królem w momencie jej śmierci, to data koronacji nowego monarchy nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że specjalnie na tę uroczystość ze Szkocji zostanie przywieziony ważący ponad 150 kilogramów blok piaskowca, zwany Kamieniem Przeznaczenia. Od wieków podczas koronacji zasiadają na nim brytyjscy władcy.

Kamień Przeznaczenia – legenda

Jedno z doniesień o tajemniczym kamieniu podaje, że władca królestwa Dalriady, Fergus, przywiózł go z Irlandii. Według innej legendy Kamień Przeznaczenia służył biblijnemu patriarsze Jakubowi... za poduszkę, kiedy ten przebywał w Betel. Jest symbolem monarchii szkockiej i przez wieki wykorzystywano go podczas inauguracji królów. Pod koniec XIII wieku Edward I Długonogi, król Anglii, ukradł ponad 150-kilogramową bryłę z opactwa Scone i przewiózł ją do Opactwa Westminsterskiego, które znajduje się w Londynie.

Na miejscu Kamień Przeznaczenia umieszczono w drewnianym Krześle Króla Edwarda, które od tego czasu służyło królowym i królom podczas koronacji. Jako ostatnia zasiadała na nim królowa Elżbieta II w 1953 roku. W 1996 roku, po „700 latach niewoli”, kamień został zwrócony Szkocji.

Czytaj też: Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte otrzyma wyjątkową pamiątkę po księżnej Dianie

Królowa Elżbieta II, król Karol III
Fot. Paul Edwards - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, król Karol III, 14.10.2019

Kamień Przeznaczenia zostanie przywieziony na koronację Karola III

Kamień Przeznaczenia na co dzień znajduje się w zamku w Edynburgu, gdzie wystawiono go w sali koronacyjnej. Zarządza nim publiczny organ Historic Environment Scotland, którego rzeczniczka potwierdziła, że Kamień ze Scone na czas koronacji króla Karola III zostanie przetransportowany do Londynu. Następnie ponad 150-kilogramowa bryła ma z powrotem wrócić do Szkocji.

Kiedy w 1996 roku zwracano bryłę Szkocji, samo podniesienie 152-kilogramowego Kamienia Przeznaczenia z krzesła w Opactwie Westminsterskim trwało aż sześć godzin. W Edynburgu trafił pod opiekę konserwatorów zabytków, którzy wyczyścili go, a w dniu św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji, kamień przetransportowano do zamku.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Skąd wziął się przydomek królowej Elżbiety II - Lilibet?

Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone
Fot. Duncan Bryceland/ALAMY LIMITED/BEW

Kamień Przeznaczenia, Kamień ze Scone

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.