Księżniczka Charlotte, msza z okazji rocznicy śmierci księcia Filipa, 29.03.2022
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Księżniczka Charlotte może otrzymać wyjątkowy prezent od swojego dziadka

Mowa o jednym z najstarszych tytułów w brytyjskiej rodzinie królewskiej

Marta Nawacka 29 listopada 2022 14:03
Księżniczka Charlotte, msza z okazji rocznicy śmierci księcia Filipa, 29.03.2022
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Według spekulacji brytyjskich mediów, księżniczka Charlotte, jedyna córka księżnej Kate i następcy tronu, księcia Williama, może otrzymać od swojego dziadka, króla Karola III, wyjątkowy prezent. Mowa o tytule księżnej Edynburga. Podobno wolą monarchy jest, by to właśnie siedmioletnia wnuczka otrzymała jeden z najstarszych tytułów w brytyjskiej rodzinie królewskiej.

Księżniczka Charlotte otrzyma od dziadka wyjątkowy tytuł?

Po śmierci księcia Edynburga, w kwietniu 2021 roku, eksperci do spraw brytyjskiej rodziny królewskiej spekulowali, że tytuł po zmarłym mężu królowej Elżbiety II odziedziczy najmłodsze z ich dzieci, książę Edward. Jednak zamiast informacji o przyznaniu mu takiego tytułu pojawiły się informacje, że król Karol III wstrzymał się z taką decyzją, a w mediach przez wiele miesięcy trwały spekulacje o jej powodach.

Teraz jednak The Mail on Sunday zdradził, że życzeniem monarchy jest, by tytuł księżnej Edynburga, jeden z najstarszych w brytyjskiej rodzinie królewskiej, otrzymała jego najstarsza wnuczka, księżniczka Charlotte. Kolejny argument świadczący o słuszności decyzji władcy pojawił się po śmierci jego matki, królowej Elżbiety II. „Preferowanym rezultatem dla króla Karola jest, by tytuł trafił do księżniczki Charlotte. Byłby to odpowiedni sposób na uczczenie pamięci królowej, która oczywiście nosiła tytuł księżnej Edynburga, a także sposób na uhonorowanie przez Jego Wysokość linii sukcesji”, tłumaczy informator The Mail on Sunday.

Czytaj też: Wielka Brytania. Książę Harry miał przed laty spotykać się ze starszą o 13 lat gwiazdą reality show

Król Karol III, 11.09.2022
Fot. Victoria Jones - WPA Pool/Getty Images

Król Karol III, 11.09.2022

Księżniczka Charlotte wciąż może zasiąść na tronie

Jedyna córka księcia Williama i księżnej Kate jest trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu, zaraz po swoim ojcu i starszym bracie, księciu George'u. Z powodu zmienionych zasad królewskiej primogenitury, by pozwolić pierworodnym dzieciom na zostanie następcą tronu niezależnie od płci, siedmiolatka nie straci w linii sukcesji do momentu, aż jej brat sam nie doczeka się dzieci.

„Pozycja Charlotte jest historycznie znacząca, ponieważ jest ona pierwszą kobietą w brytyjskiej rodzinie królewskiej, której miejsce w linii sukcesji nie zostanie przekroczone przez jej młodszego brata. Jest więc konstytucyjnie znaczące, że Charlotte powinna otrzymać taki odpowiadający jej tytuł, ponieważ wciąż może wstąpić na tron, jeśli na przykład książę George nie będzie miał dzieci”, wyjaśnia informator. Co ciekawe, kiedy książę William zasiądzie na tronie, jego najstarszy syn zostanie księciem Kornwalii, a później Walii, nie będzie jednak tytułowany księciem Edynburga.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Przyczyną śmierci królowej Elżbiety II był rak? „Zaakceptowała to z pokorą”

Królowa Elżbieta II, księżna Kate, książę William, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, Trooping the Colour, 2.06.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Królowa Elżbieta II, księżna Kate, książę William, książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis, Trooping the Colour, 2.06.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.