Martyna Wojciechowska, VIVA! 21/2020
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
O TYM SIĘ MÓWI

Ustawa przeciwko TVN. Martyna Wojciechowska, Magdalena Różczka, Filip Chajzer i inne gwiazdy stają w obronie wolnych mediów

Gwiazdy w ostrych słowach o głosowaniu nad lex TVN

Dorota Falkowska 12 sierpnia 2021 09:01
Martyna Wojciechowska, VIVA! 21/2020
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

We wtorek 10 sierpnia o godz. 18.00 osiemdziesiąt miast w Polsce protestowało przeciwko ustawie lex TVN autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowe prawo miałoby odebrać stacji TVN prawa do emisji. Protestujący są zdania, że odebranie praw ugodzi tym samym w wolność mediów w naszym kraju. Główny marsz w obronie o wolność mediów ruszył spod sejmu. W Warszawie na proteście można było zobaczyć m.in. Piotra Najsztuba, Jacka Żakowskiego, Małgorzatę Kidawę-Błońską i Michała Kamińskiego. Agata Młynarska podzieliła się pełnym emocji wpisem w swoich social mediach, w którym zacytowała słowa piosenki Pawła Kukiza „Rodzina słowem silna”.

W środę 11 sierpnia w Sejmie posłowie debatowali nad lex TVN. Zanim doszło do głosowania, gwiazdy ostro broniły wolnych mediów, a po zdarzeniach z udziałem członków partii Kukiz'15 komentowały wynik. W social mediach gwiazdy pokazały, co sądzą o decyzji posłów. 

Czytaj też: Media bez wyboru. Światowe media komentują protesty w Polsce!

Ustawa przeciwko TVN. Jak gwiazdy bronią wolnych mediów i co sądzą o głosowaniu? 

Martyna Wojciechowska skomentowała decyzję posłów społecznościowych w obszernym wpisie, w którym przybliżyła początki swojej drogi zawodowej. Zdaniem dziennikarki forsowanie ustawy uderza nie tylko w TVN, ale przede wszystkim w wolne i niezależne media. 

"Pracuję w stacji TVN od samego początku jej istnienia. Zaczynałam PONAD 23 LATA TEMU od współtworzenia i prowadzenia programu AUTOMANIAK, legendy programów motoryzacyjnych. Nie miałam znajomości, byłam dziewczyną w zasadzie znikąd, z niewielkim dziennikarskim doświadczeniem, ale z ogromnym zapałem do pracy, a jednak… DOSTAŁAM SZANSĘ. Nowe prawo w zasadzie odbierze stacji prawa do emisji, a tym samym ograniczy WOLNOŚĆ MEDIÓW W NASZYM KRAJU. Dzisiaj kolejne posiedzenie sejmu w tej sprawie. WYBÓR. Każdy z nas ma prawo czerpać wiedzę z różnych źródeł. Nie tylko z »jedynie słusznej« stacji. Można TVN lubić, bądź nie, ale teraz chodzi o coś znacznie ważniejszego. O WOLNOŚĆ. A jest to dla mnie i wierzę, że dla wielu z nas wartość nadrzędna" - wyznała Martyna Wojciechowska.

Aktorka Aleksandra Popławska, swój komentarz w sprawie głosowania oprawiła we fragmenty filmu Patryka Vegi ze swoim udziałem z podłożonym hitem Coolio "Gangsta's Paradise".


"Na ten ekscytujący politycznie wieczór, w oczekiwaniu na »reasumpcję« polecam adekwatną rozrywkę, też o mafii... Siekiera i Żywy idą na całość. »Kobiety Mafii« Patryka Vegi. Podobno ma powstać kolejna cześć pt. »Kobiety Mafii - Reasumpcja«, co myślicie?", napisała aktorka. 

Laura Breszka i Magdalena Różczka pojawiły się w krótkim wideo, na którym pokazują kartki z napisem "Wolny TVN".

Filip Chajzer okazał swoje wsparcie dla TVN-u, publikując krótki wpis ze zdaniem: "Jeszcze będzie przepięknie".

Zobacz też: Filip Chajzer otwiera ważną i potrzebną organizację: „Pierwszego dnia dostałem kilka tysięcy CV"

Katarzyna Kolenda-Zaleska jest rozczarowana tym, w którą stronę zmierza w Polsce demokracja. "Teraz można już podważyć wszystkie demokratyczne wybory. Parlamentarne. Prezydenckie. Samorządowe. Wystarczy pięciu prawników. I szybkie zredukowanie Sądu Najwyższego do 10 osób na przykład. Gotowe. Tak nie wygląda demokracja", wyznała dziennikarka na swoim Instagramie.

Michał Piróg odwołał się w swoim poście do przeszłości, pokazując zdjęcie z dzieciństwa i wspominając czasy, gdy jego rodzice walczyli o wolność. "To zdjęcie wykonano w czasach kiedy moi rodzice marzyli o wolności dla mnie. Wymarzyli. Ja dzisiaj marzę, by jej nie utracić dla moich rodziców, siebie, bliskich i ich dzieci. Czemu to g***o zachowuje się jak bumerang i musi do nas ciągle wracać...".

Damian Michałowski przestrzegł przed "kneblowaniem mediów", które miało miejsce w przeszłości.  "Jestem rocznik 88. Wolność słowa jest dla mnie oczywistością. Historię kneblowania mediów znam tylko z opowieści rodziców i starszych kolegów z branży — dziś historia może stać się teraźniejszością" - napisał dziennikarz. Poniżej swojego apelu umieścił fragment utworu "W szkole wolności" Wojciecha Młynarskiego.

Katarzyna Grochola swój głos sprzeciwu wyraziła w postaci krótkiego wideo z nadpalonym fragmentem drewna. W nagraniu słychać głos pisarki zza kamery, w którym mówi: "Krótki przyczynek do dzieła o pomniejszaniu pojęć. Jak wam się to nie podoba, to oglądajcie tyle razy, aż zagłosujecie, że wam się to spodoba".

Michał Kempa zamieścił czarną planszę z dużym, białym napisem "To są jednak mendy. A nie. Sorki. Pomyliłem się", nawiązując tym samym do działań członków partii Kukiz'15. 

Komentarza w sprawie ustawy "lex TVN" udzieliła również Kasia Tusk. Blogerka udostępniła swój komentarz w relacji na Instagramie, gdzie napisała: "Ukradli wolność słowa. A to mógł być taki miły dzień... #wolnemedia". 

Kasia Tusk o przebiegu głosowania w sprawie ustawy
Fot. Instagram/makelifeeasier_pl

Wydarzenia z 11 sierpnia br. w opinii Szymona Hołowni to zamach stanu. Dziennikarz i polityk wydał apel do Polaków, aby pamiętali o tym, co się wydarzyło przy kolejnych wyborach. "Zapamiętajcie to, aby nigdy więcej nie popełniać takiego błędu, jak oddanie im władzy", napisał.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.