Królowa Elżbieta II przemówienie
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ukryta wiadomość w przemówieniu królowej Elżbiety dla księżnej Meghan i księcia Harry'ego

Co chciała im przekazać?

Gabriela Czernecka 6 kwietnia 2020 15:52
Królowa Elżbieta II przemówienie
Fot. Getty Images

Królowa Elżbieta II w niedzielę wieczorem wygłosiła poruszające przemówienie do narodu, w którym zachęciła wszystkich Brytyjczyków do zjednoczenia się w tym trudnym czasie. Podziękowała pracownikom służb medycznych i zaapelowała, by spędzać ten czas w izolacji we własnych domach. Brytyjskie media zwróciły uwagę, że monarchini nie tylko zdobyła się na personalne odwołania do przeszłych wydarzeń związanych z ojcem, królem Jerzym VI czy siostrą księżniczką Małgorzatą, ale użyła także pewnego sformułowania, co odczytywane jest jako ukryta wiadomość dla księżnej Meghan i księcia Harry'ego. Poznajcie szczegóły, 

Przemówienie królowej: ukryte przesłanie do Harry'ego i Meghan

„Jeśli pozostaniemy zjednoczeni i zdecydowani w naszych działaniach, przezwyciężymy to”, zaczęła swoją przemowę królowa Elżbieta II. Monarchini wygłosiła szczególne podziękowania dla pracowników służb medycznych za ich pracę i poświęcenie w walce z koronawirusem. W orędziu nie zapomniała wesprzeć swych poddanych i zachęcić ich do tego, by nie tracili pogody ducha. Wielu dostrzegło, że w w przemówieniu mocno zainspirowała się słowami swojego zmarłego ojca, Jerzego VI, który wygłosił orędzie na początku II wojny światowej. Wówczas ostrzegał przed nadchodzącymi mrocznymi czasami, ale powiedział, że ma nadzieję, że „zdominuje je brytyjski duch”. Królowa powiedziała w niedzielny wieczór: „Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będziemy dumni z tego, jak odpowiedzieliśmy na to wyzwanie. Duma z tego kim jesteśmy, nie opiera się na przeszłości, a wynika z tego, co robimy teraz”, wyznała.

Królowa Elżbieta II przemówienie
Fot. Getty Images

Nie zapomniała wspomnieć także o swoim pierwszym orędziu do narodu, które wygłosiła w towarzystwie siostry, księżniczki Małgorzaty. Miała wówczas zaledwie 14 lat: „Jako dzieci rozmawiałyśmy stąd z Windsoru z dziećmi, które zostały ewakuowane z domów i odesłane dla własnego bezpieczeństwa”, powiedziała. Brytyjskie media dostrzegły jednak, że w swojej krótkiej przemowie, królowa zawarła krótki przekaz dla księżnej Meghan i księcia Harry'ego. Monarchini zwróciła się do wszystkich, by postępowali zgodnie z zasadami, jakie głoszą służby. Chodziło m.in. o fakt, że należy pozostać w domach. Choć wielu z nas zostało rozdzielonych z bliskimi, królowa zachęca, by się nie poddawać i by przetrwać ten trudny czas, który niebawem się skończy. „Dzisiaj, po raz kolejny wielu poczuje bolesne poczucie oddzielenia od swoich bliskich, ale teraz, tak jak wtedy, wiemy głęboko, że to jest właściwe. I choć  dziś również możemy czuć się boleśnie rozdzieleni od bliskich, to tak trzeba. Zwyciężymy, a to zwycięstwo będzie naszym wspólnym sukcesem. Czasem izolowanie się może być trudne. To stwarza okazję do zatrzymania się i refleksji podczas modlitwy lub medytacji”, wspomniała królowa.

Brytyjskie media twierdzą, że monarchini skierowała te słowa przede wszystkim do swojego wnuka i jego żony, czyli Harry'ego i Meghan, którzy ten trudny czas przeżywają w izolacji w Los Angeles, z dala od rodziny królewskiej i najbliższych... Całą treść wzruszającego przemówienia królowej znajdziecie tutaj>>. 

książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images

Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Pandemia nie zmieniła mojego życia, to ja sama je zmieniłam…”, mówi AGNIESZKA MACIĄG. Kraśko, Olejnik, Rodowicz, Rusinek, Szczygieł, Wojciechowska… o emocjach i rodzinnych relacjach w izolacji domowej. JACEK SANTORSKI radzi, jak nie zwariować w czasie pandemii. Zmierzch zachodniej cywilizacji? Beata Pawlikowska w egzystencjalnych rozważaniach w dobie koronawirusa.