Królowa Elżbieta II portret
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Brytyjska królowa Elżbieta II wygłosiła przemówienie do narodu. Padły poruszające słowa!

Ten moment zapisze się w historii...

Gabriela Czernecka 5 kwietnia 2020 21:04
Królowa Elżbieta II portret
Fot. Getty Images

W niedzielę wieczorem brytyjska królowa Elżbieta II wygłosiła orędzie do narodu. Tematem jej wystąpienia była pandemia koronawirusa. Jej przemowa zapisze się w historii Wielkiej Brytanii. Monarchini jedynie trzy razy wygłosiła wcześniej orędzie w kryzysowej sytuacji. Ostatnie z "nadzwyczajnych" wystąpień Elżbiety II miało miejsce w 2002 roku, gdy w wieku niemal 102 lat zmarła Królowa Matka, Elżbieta Bowes-Lyon. Wcześniej miało to miejsce jeszcze w 1997 roku po pogrzebie księżnej Diany oraz w 1991 roku po wybuchu wojny w Iraku w 1991 roku, kiedy to królowa zaapelowała wówczas o jedność narodową i modlitwę w intencji zwycięstwa wojsk międzynarodowej koalicji i wyzwolenie Kuwejtu. Wyjątkowa sytuacja, z jaką zmaga się cały świat, w tym Wielka Brytania, zmusiła monarchinię do tego, by wsparła poddanych i bezpośrednio zwróciła się do narodu w czasie kryzysu. Oto cała treść jej przemówienia. 

Przemówienie królowej Elżbiety II do narodu

Królowa Elżbieta II przeniosła się do Zamku w Windsorze, gdzie wraz z mężem księciem Filipem przebywa od połowy marca. Monarchini pozostanie tam co najmniej do końca okresu wielkanocnego. Elżbieta II co roku wygłasza przemówienie telewizyjne do narodu w święta Bożego Narodzenia, ale orędzia w nadzwyczajnych sytuacjach są niezwykle rzadkie. W ciągu niemal siedemdziesięcioletnich rządów monarchini zaledwie trzy razy wygłosiła takie przemówienie. W obliczu kryzysowej sytuacji, z jaką zmaga się Wielka Brytania, ale i cały świat, monarchini nie pozostawia swoich poddanych samych. W niedzielę wieczorem wygłosiła nadzwyczajne przemówienie, które zostało zarejestrowane wraz z zachowaniem szczególnych procedur bezpieczeństwa. Jak podają brytyjskie media, nagrał je w zamku w Windsorze jeden operator kamery ubrany w strój ochronny i utrzymujący bezpieczną odległość od Elżbiety II. Przemówienie królowej transmitowane było o 20:00 czasu londyńskiego (21:00 czasu warszawskiego) na głównych kanałach brytyjskiej telewizji i radia, a także w innych krajach Wspólnoty Narodów.

W przemówieniu królowa Elżbieta II złożyła podziękowania pracownikom brytyjskiej służby zdrowia oraz wszystkim tym którzy walczą z koronawirusem. Z optymizmem oceniła reakcję Wielkiej Brytanii na globalny kryzys związany z koronawirusa. Jak mówiła królowa w orędziu: „ma nadzieję, że w przyszłości wszyscy będziemy czerpać dumę z tego jak powiedzieliśmy na to wyzwanie, a ci, którzy nadejdą po nas będą mówili, że nasze pokolenie Brytyjczyków było tak silne, jak to przed nimi. Atrybuty samodyscypliny, spokoju, dobrego humoru, dobrego nastroju i pozytywnego myślenia nadal charakteryzują ten kraj”. „Brytyjczycy będą z niecierpliwością słuchać głosu królowej, będą słuchać bardzo uważnie, w końcu monarchini panuje od 68 lat i przeprowadziła ich przez wiele kryzysów”, mówi były sekretarz prasowy królowej, Simon Lewis w rozmowie z Watch Sky News

Orędzie królowej Elżbiety II o czym, treść

Elżbieta II wygłosiła dziś wyjątkowo poruszające przemówienie. Zachęciła wszystkich Brytyjczyków do zjednoczenia się w walce z pandemią koronawirusa. „Jeśli pozostaniemy zjednoczeni i zdecydowani w naszych działaniach przezwyciężymy to”, zaczęła swoją przemowę. Monarchini wygłosiła także szczególne podziękowania dla pracowników służb medycznych za ich pracę i poświęcenie w walce z koronawirusem. Powiedziała: „Chcę podziękować wszystkim na linii frontu NHS, a także pracownikom opieki i tym, którzy pełnią istotną rolę, którzy bezinteresownie kontynuują codzienne obowiązki poza domem, wspierając nas wszystkich”. W tym czasie pokazano pracowników brytyjskich służb medycznych, którzy udzielają pomocy Brytyjczykom w tym trudnych dniach. 

„Jestem pewna, że cały nasz naród przyłączy się do mnie, zapewniając Cię, że to, co robisz, jest doceniane, a każda godzina twojej ciężkiej pracy przybliża nas do powrotu do normalnych czasów”, wyznała poruszona królowa, zwracając się do tak zwanych bohaterów pierwszej linii. 

Przypomnijmy, że liczba ofiar koronawirusa Wielkiej Brytanii wynosi obecnie niemal 5000 osób. Jak wyznała królowa zwracając się bezpośrednio do swoich poddanych: „Rozmawiam z Tobą w czasie, który jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas pełen zakłóceń w życiu naszego kraju: zakłóceń, które przyniosły niektórym żal, niektórym trudności finansowe, ale i wiele ogromnych zmian w codziennym życiu dla nas wszystkich. Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będziemy dumni z tego, jak odpowiedzieliśmy na to wyzwanie. „Duma z tego kim jesteśmy, nie opiera się na przeszłości, a wynika z tego, co robimy teraz”, wyznała królowa. „Dziś również możemy czuć się boleśnie rozdzieleni od bliskich, ale tak trzeba. Zwyciężymy, a to zwycięstwo będzie naszym wspólnym sukcesem”, powiedziała.

„Przypomina mi to pierwszą audycję, którą przeprowadziłam w 1940 roku z pomocą mojej siostry Małgorzaty. Jako dzieci rozmawiałyśmy stąd z Windsoru z dziećmi, które zostały ewakuowane z domów i odesłane dla własnego bezpieczeństwa. Dzisiaj, po raz kolejny wielu poczuje bolesne poczucie oddzielenia od swoich bliskich, ale teraz, tak jak wtedy, wiemy głęboko, że to jest właściwe. I choć  dziś również możemy czuć się boleśnie rozdzieleni od bliskich, to tak trzeba. Zwyciężymy, a to zwycięstwo będzie naszym wspólnym sukcesem. Czasem izolowanie się może być trudne. To stwarza okazję do zatrzymania się i refleksji podczas modlitwy lub medytacji.”

Królowa w orędziu nie zapomniała wesprzeć swych poddanych nieco bardziej personalnym stwierdzeniem. Cytując tytuł piosenki słynnej brytyjskiej artystki Dame Vera Lynn, powiedziała: „Jeszcze wszyscy się razem spotkamy”.  Nieoficjalnie mówi się, że książę Filip doradzał królowej Elżbiecie II w sprawie tonu i formy dostarczenia wiadomości Brytyjczykom.  

OrędzieOrędzie królowa Elżbieta II królowa Elżbieta II
Fot. Screen Youtube

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.