Tomasz Wolny
Fot. Kamil Piklikiewicz/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Tomasz Wolny: „Zawsze za życiem! Każdym życiem i na każdym jego etapie”

Dziennikarz zabrał głos w sprawie aborcji

Redakcja VIVA! 19 kwietnia 2020 11:16
Tomasz Wolny
Fot. Kamil Piklikiewicz/East News

Projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne wywołał ogromne kontrowersje i jest szeroko komentowane sieci. Gwiazdy ostro reagowały na sytuację w mediach społecznościowych. Swój głos zabrał w tej sprawie także Tomasz Wolny. Prowadzący Pytanie na śniadanie zamieścił na Instagramie wpis, w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń.

Tomasz Wolny o aborcji

Tomasz Wolny zabrał stanowisko w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego i zamieścił na Instagramie swoje zdjęcie z osobami z zespołem Downa. Podkreślił, że zawsze będzie stawał po stronie życia, na każdym jego etapie.

„Przy okazji kolejnej burzy wokół aborcji mam pytanie na spostrzegawczość. Ile osób byłoby na zdjęciu gdyby nasze Mamy skorzystały z tzw. "przesłanki eugenicznej"? Tak. Byłbym samiuteńki sam, ponieważ jedną z głównych przyczyn aborcji w Polsce jest wykrycie zespołu Downa. Jak u mojego duchowego brata Kuby Rucińskiego i całej tej mojej ukochanej eki”, napisał.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przy okazji kolejnej burzy wokół aborcji mam pytanie spostrzegawczość ⬇️ Ile osób byłoby na zdjęciu gdyby nasze Mamy skorzystały z tzw. "przesłanki eugenicznej"? Tak. Byłbym samiuteńki sam, ponieważ jedną z głównych przyczyn aborcji w Polsce jest wykrycie Zespołu Downa. Jak u mojego duchowego brata #Kuba_Ruciński i całej tej mojej ukochanej eki♥️😎 Niewtajeniczonym zdradzę, że chodzi o slynny, dodatkowy chromosom miłości! #21chromosomów Zawsze za Życiem! Każdym Życiem i na każdym jego etapie. Jednocześnie jestem absolutnie przeciw karaniu czy piętnowaniu osób, które zdecydowały się na aborcje. Nie osądzać, a otaczać wsparciem! A przede wszystkim trzeba nie tylko chylić czoła, ale zapewnić najszerszą pomoc tym Rodzicom, którzy mimo wszystko urodzili i każdego dnia, walczą o jak najlepsze życie dla swoich dzieci. Od tego zaczynajmy jakiekolwiek zmiany! A co do tej właśnie proponowanej, to kilka kluczowych faktów. W PL prawo dopuszcza aborcję w trzech przypadkach: 1. Przesłanka eugeniczna czyli duże prawdopodobieństwo, że dziecko jest ciężko i nieodwracalnie chore albo gdy zagraża to jego życiu. 2. Ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki. 3. Ciąża jest efektem czynu zabronionego. W 2018 w 🇵🇱 przeprowadzono 1076 aborcji. 1050 na podstawie "przesłanki eugenicznej" i tu najczęstszą przyczyną był Zespół Downa. 25 ze względu na zagrożenie życia matki i 1 z czynu zabronionego. Glowny zapis tego projektu dotyczy wyłącznie pierwszej przesłanki. Pozostałe dwie, czyli czyn zabroniony i śmierć dziecka w skutek ratowania życia matki, pozostawia bez zmian. I na koniec. #Aborcjia nie jest wyłącznie sprawą kobiet. Polecam na ten temat wpis @bogaty.official : "Po tym poznaje się mężczyzn, że biorą odpowiedzialność za swoje wybory i życie. A w kwestii aborcji, również za życie dziecka i jego mamy. Mężczyzna nie mówi: "nic się nie martw - usuniemy". Mężczyzna mówi: "nic się nie martw - zatroszczę się o Ciebie i NASZE dziecko". Nasza wielka rola w tym Panowie, żeby #piekłokobiet zamienić w niebo." I tu potrzeba nam największej edukacji. Podobnie jak w przypadku kultury i rozmowy na tak trudne tematy. Próbujmy! #tej #falażycia #zawszezażyciem #21chromosomów♥️

Post udostępniony przez Tomasz Wolny (@tomaszwolny_tej)


 

Dziennikarz TVP nie ocenia osób, które podjęły decyzję o aborcji. Jest przeciwny ich piętnowaniu i o to  też zaapelował do swoich obserwatorów. Tomasz Wolny poprosił także o wsparcie tych rodzin, które każdego dnia walczą o swoje dzieci.  

„Jednocześnie jestem absolutnie przeciw karaniu czy piętnowaniu osób, które zdecydowały się na aborcje. Nie osądzać, a otaczać wsparciem! A przede wszystkim trzeba nie tylko chylić czoła, ale zapewnić najszerszą pomoc tym rodzicom, którzy mimo wszystko urodzili i każdego dnia, walczą o jak najlepsze życie dla swoich dzieci. Od tego zaczynajmy jakiekolwiek zmiany!”, dodał.

Tomasz Wolny zwrócił także uwagę na pewną kwestię. Aborcja nie dotyczy tylko kobiet, ale ich mężów, parterów.

,,Polecam na ten temat wpis @bogaty.official : "Po tym poznaje się mężczyzn, że biorą odpowiedzialność za swoje wybory i życie. A w kwestii aborcji, również za życie dziecka i jego mamy. Mężczyzna nie mówi: "nic się nie martw - usuniemy". Mężczyzna mówi: "nic się nie martw - zatroszczę się o Ciebie i NASZE dziecko". Nasza wielka rola w tym Panowie, żeby #piekłokobiet zamienić w niebo." I tu potrzeba nam największej edukacji. Podobnie jak w przypadku kultury i rozmowy na tak trudne tematy. Próbujmy!", napisał dziennikarz. 

W komentarzach internauci są podzieleni. Jedni są pod wrażeniem postawy Tomasza Wolnego, drudzy powątpiewają w jego słowa.

,,Dzięki, Panie Redaktorze, za te słowa. Szacunek!:)",,Piękne słowa jestem dumna z Pana  pozdrawiam serdecznie", ,,W pełni sie zgadzam" , ,,W punkt. W naszym społeczeństwie brakuje tak wspaniałych i odważnych mężczyzn jak Pan". ,,Gdyby Pańska córka w wyniku brutalnego gwaltu zaszła w ciążę tez tak by Pan mówił?!", ,,Ciekawe co by Pan powiedział kobiecie która miała by urodzić dziecko z wodogłowiem,brakiem części kości policzkowej, wypłyniete oczy i i wiele innych schorzeń?Nikt się nie zastanowi co taka kobiety by czuła nosi pod sercem przez 9 miesięcy dziecko i wie że zaraz będzie musiała pochować, a psychicznie zostanie na wiele wiele lat".  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.