Tomasz Brzeziński, 15.04.2007, Warszawa
Fot. Wojciech Olszanka/East News
Z życia gwiazd

Tę sympatyczną rodzinę znał cały kraj. Jak potoczyły się losy Bąbli z „Rodziny Leśniewskich”?

7-letnie serialowe bliźnięta były ulubieńcami widzów

Marta Nawacka 10 grudnia 2021 15:15
Tomasz Brzeziński, 15.04.2007, Warszawa
Fot. Wojciech Olszanka/East News

„Rodzina Leśniewskich” była jednym z najpopularniejszych polskich seriali. Z całej sześcioosobowej rodziny widzowie jednak najbardziej pokochali bliźnięta Pawła i Beatę granych przez Tomasza Brzezińskiego i Magdalenę Scholl-Kalinowską. W tamtych latach byli jednymi z najpopularniejszych dziecięcych aktorów. Jaką drogę wybrali i jak potoczyło się ich życie po emisji serialu?

Serial „Rodzina Leśniewskich”

W 1978 roku serial „Rodzina Leśniewskich” przyciągał przed ekrany telewizorów mnóstwo osób. Składająca się z siedmiu odcinków produkcja opowiadała o losach warszawskiej rodziny: taty (Krzysztof Kowalewski), mamy (Krystyna Sienkiewicz), 15-letniej Agnieszki (Agata Młynarska), 14-letniego Leszka (Maciej Strojny) oraz 7-letnich Bąbli – bliźniąt Pawła (Tomasz Brzeziński) i Beaty (Magdalena Scholl-Kalinowska). Z całej rodziny to właśnie Bąble skradły serca widzów i cieszyły się największą sympatią.

Scenariusz serialu powstał na podstawie książki „Nie głaskać kota pod włos” Krystyny Boglar. Perypetie rodziny Leśniewskich doczekały się również wersji filmowej i zostały zaliczone do klasyki dziecięcej kinematografii.

Czytaj również: Agata Młynarska obchodzi dziś urodziny! Dziennikarka kończy 56 lat

Maciej Strojny i Tomasz Brzeziński, 30.05.2016, Warszawa
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Magdalena Scholl-Kalinowska – Bąbel Beata Leśniewska

Pierwszy Bąbel z „Rodziny Leśniewskich”, Magdalena Scholl-Kalinowska, przygodę z aktorstwem zaczęła w wieku 7 lat. I to zupełnym przypadkiem! W łódzkim przedszkolu wypatrzyła ją ekipa filmu „Najpiękniejszy na świecie”, która szukała kogoś do roli głównej bohaterki. Magdalena zagrała w wielu filmach i serialach, takich jak: „Nad Niemnem”, „Królowa Bona”, „Akademia Pana Kleksa”, „Przygrywka”, „W piątą stronę świata”, „Jan Serce” czy „Seksmisja”.

Widzowie jednak najbardziej kojarzyli ją z roli jednego z Bąbli z „Rodziny Leśniewskich” - Beaty. "Mimo że zagrałam w ponad dwudziestu dwóch filmach, to wciąż jestem Bąblem", opowiadała w Dzień Dobry TVN. Ostatnia produkcja, w jakiej wystąpiła to „Nad rzeką, której nie ma”. Po tej roli, mimo że wróżono jej wielką karierę, młoda kobieta zakończyła swoją przygodę z aktorstwem. Zamiast tego rozpoczęła studia na wydziale socjologii na Uniwersytecie Łódzkim.

Przez wiele lat po ukończeniu studiów Magdalena Scholl-Kalinowska zatrudniona była w gabinecie wojewody w Wydziale Współpracy Krajowej i Zagranicznej. W 2014 roku miała swój debiut literacki – napisała książkę „Nowicjusz”. 27 września 2019 roku kobieta zmarła w wieku 49 lat, osierocając syna. Rodzina aktorki nie zdecydowała się podać opinii publicznej powodu jej śmierci.

Zobacz także: Nie żyje Magdalena Scholl-Kalinowska, znana z roli w serialu Rodzina Leśniewskich

Magdalena Scholl, Dzień Dobry TVN, 30.12.2012, Warszawa
Fot. EAST NEWS

Tomasz Brzeziński – Bąbel Paweł Leśniewski

Drugi z serialowych Bąbli, Tomasz Brzeziński, również rozpoczął swoją karierę aktorską w wieku 7 lat, rolą w „Pogrzebie świerszcza”. Następnie wcielił się w Pawła Leśniewskiego. „Byłem bardzo żywotnym dzieckiem, a reżyser potrzebował właśnie takiego aktora”, mówił mężczyzna. Magdalena Scholl-Kalinowska, jego serialowa siostra, po latach wyznała, że była w nim zakochana. „Oboje byliśmy. Zakładaliśmy nawet w planach rodzinę i deklarowaliśmy wierność do końca życia”, przyznał Tomasz w rozmowie z Na żywo. Zagrał w 12 filmach i serialach, jednak ostatecznie on także porzucił karierę aktorską.

Jego ostatnią rolą był udział w radziecko-polskim filmie „Przeprawa”, w którym przeżył trudne chwile. „Na planie zginął młody aktor, grający swoją śmierć, a Ryszardowi Kotysowi wyrwało kawałek piersi. Na te wydarzenia rosyjscy pirotechnicy reagowali naturalnie: kręcimy film o wojnie, zatem muszą być zabici i ranni”, opowiadał. Tomasz Brzeziński miał zamiar zdawać do szkoły filmowej, ale egzaminy wstępne ostatecznie go zniechęciły. „W tak młodym wieku człowiek kieruje się instynktem, a nie rozumem. Ale nie żałuję”, tłumaczył. Aktorstwo zamienił na karierę dziennikarza sportowego.

„Bardziej od momentów na planie pamiętam jednak chwile w szkole, gdzie byłem wielką gwiazdą”, mówił mężczyzna wspominając rolę w „Rodzinie Leśniewskich”. Dodał także, że była dla niego przygodą życia. To właśnie dzięki tej przygodzie poznał swoją żonę. Kobieta dała się podejść koleżance, skuszona argumentem, że ta zapozna ją z aktorem filmów młodzieżowych. „Moja żona Magdalena dała się wciągnąć i już nie miała odwrotu. Nasza córka Weronika (...) nie cierpi filmów z moim udziałem, choć wszyscy twierdzą, że jest jak mały Bąbel”, opowiadał Tomasz Brzeziński.  

Czytaj też:  Agata Młynarska poruszającym wpisem żegna Krzysztofa Kowalewskiego

Tomasz Brzeziński z córką, 15.04.2007, Warszawa
Fot. Wojciech Olszanka/East News

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.