Emilian Kamiński
Fot. AKPA
Wspomnienie

Otoczony kwiatami. Tak dziś wygląda grób Emiliana Kamińskiego

Uwagę zwraca poruszający cytat

Olga Figaszewska 15 czerwca 2023 10:58
Emilian Kamiński
Fot. AKPA

Emilian Kamiński odszedł 26 grudnia 2022 roku. Pozostawił pogrążonych w żałobie bliskich, przyjaciół i wiernych fanów. Wspaniały aktor, reżyser teatralny i wokalista zmarł w wieku 70 lat po ciężkiej chorobie… Wielki artysta spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Tak dziś wygląda miejsce spoczynku Emiliana Kamińskiego.

Miejsce spoczynku Emiliana Kamińskiego

Trudno pogodzić się ze stratą wielkiego artysty. Emilian Kamiński zmarł w grudniu 2022 roku. Informacja o jego śmierci wstrząsnęła fanami i środowiskiem artystycznym. W ostatnich latach życia zmagał się z chorobą nowotworową. „Nie będąc palaczem, miał raka płuc. Powiedział jedno: "Nie chcę, żeby ktokolwiek się martwił. Nie chcę, żeby ktokolwiek się nade mną litował. Nikt nie może wiedzieć. [...] On nie umierał, on walczył do ostatniej chwili. On nie mógł uwierzyć, że jego życie się kończy”, mówiła wdowa po aktorze w rozmowie z Dorotą Wellman.

Justyna Sieńczyłło wraz z synami: Kajetanem i Cyprianem pielęgnują pamięć po aktorze, zajmują się Teatrem Kamienica, który stworzył i poświęcił mu 20 lat swojego życia. Dziś to Kajetan przed każdym spektaklem wita się z publicznością.

Czytaj też: Emilian Kamiński walczył do samego końca. Justyna Sieńczyłło o ostatnich chwilach wybitnego aktora

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego,  04.01.2023
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego,  04.01.2023
Fot. Pawel Wodzynski/East News

Pogrzeb Emiliana Kamińskiego,  04.01.2023

Tak wygląda grób Emiliana Kamińskiego

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 4 stycznia 2023 roku i miały charakter państwowy. Emilian Kamiński spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Alei Zasłużonych. W ostatniej drodze towarzyszyła mu najbliżsi, przyjaciele, współpracownicy i fani. Pośmiertnie aktor został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na trzy dni przed śmiercią Kamiński otrzymał też Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury.

Grób artysty odwiedzają jego bliscy oraz wielbiciele talentu. Na mogile nie postawiono jeszcze nagrobka. W kwietniu fotografię miejsca spoczynku Emiliana Kamińskiego zamieścił profil „Zasłużyli na pamięć...”.

Grób jest zadbany, porośnięty zielenią, a dookoła stoją znicze i kwiaty. Pod krzyżem znajduje się piękny czarno-biały portret Emiliana Kamińskiego, a obok widać tabliczkę, a na niej poruszający cytat: „Twojego serca bicie stworzyło Kamienicę. Kochaliśmy Cię, Kochamy niebawem się spotkamy. Spoczywaj w pokoju”.  

Czytaj też: To najsmutniejsze urodziny Doroty Kamińskiej. Tym razem spędziła je bez ukochanego brata

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.