WIDEO VIVY.PL

Tak mieszka Anna Dereszowska. Aktorka oprowadziła nas po nowo wybudowanej posiadłości

Jej mazurski dom pełny jest drewna i nowoczesnych rozwiązań

Rafał Kowalski 25 kwietnia 2022 17:55

W samym sercu Mazur i z potrzeby serca – tak powstał dom Anny Dereszowskiej i jej rodziny. Aktorka, która tworzyła tę przestrzeń w czasie pandemii i trzeciej ciąży, od niedawna może cieszyć się już ukończoną przestrzenią, o której marzyła od lat. W chwili wykończenia większości szczegółów, ulubienica publiczności zaprosiła nas do swojego mieszkania. Co zdradziła?

Anna Dereszowska o mazurskim domu w VIVIE!. Rozmawiała Kasia Piątkowska

Mogłabyś zamieszkać tu na zawsze?

Jeszcze nie, ale w przyszłości kto wie? Na razie przyjeżdżamy tu najczęściej, jak się da. Od samego początku myśleliśmy, że to może być dla nas zabezpieczenie przyszłości. Działka jest spora. Postawiliśmy namioty glampingowe.

Można będzie zamieszkać w wakacje u Anny Dereszowskiej?

Będzie można. Mamy też dom gościnny i właśnie glamping. Sama chętnie bym w takim namiocie zamieszkała. To też podróż sentymentalna. Gdy dom nie był jeszcze wykończony, funkcjonowaliśmy właśnie w tych namiotach. To była cudowna wakacyjna przygoda. Uwielbiałam wieczory na minitarasiku pod gołym niebem, gdy wsłuchiwaliśmy się w głosy nocy. Słyszeliśmy pohukiwanie sów, szmery, szepty. Czasem rozwieszaliśmy prześcieradło i robiliśmy sobie seans filmowy. A rano, gdy wstawaliśmy z Maksiem, od razu szliśmy sprawdzić, czy wyrosły nowe grzyby. Okazało się, że takie proste rzeczy dają bardzo dużo radości.

Czytaj takżeAnna Dereszowska u boku ukochanego, Daniela Duniaka odnalazła szczęście i zrozumienie

Anna Dereszowska, Viva! Eko, 8/2022
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Kto pomagał Ci w projektowaniu domu?

Wszystko oddaliśmy w ręce Ani Kuk-Dudki, wspaniałej architektki z ogromnym doświadczeniem, która (co wcale nie jest oczywiste) słucha inwestora. I ona wiedziała, że duże znaczenie ma dla nas wykorzystanie rzeczy od miejscowych rzemieślników. Dlatego na półkach stoją wazony, garnuszki i inne piękne ceramiczne rzeczy, a kafle na kominek wykonała nam Justyna Górecka z Ublika.

Czy kominek jest ekologiczny?

W warszawskim domu mamy kominek starego typu i w ogóle nie palimy. Zdarzyło mi się interweniować, gdy poczułam, że ktoś pali byle czym w kopciuchu. Takich rzeczy nie można zostawiać. A ponieważ jestem na tym punkcie bardzo wyczulona, zapukałam do drzwi tej osoby, żeby porozmawiać. To nie jest tak, że jak masz kominek i z niego korzystasz, to robisz źle. Musisz wiedzieć, z jakiego źródła kupujesz drewno, musi być z kontrolowanego wyrębu, bardzo dobrze wysuszone. Na działce mamy bardzo dużo drewna, ale z niego nie korzystamy. W domu na Mazurach mamy ekologiczny kominek. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak inteligentne jest to urządzenie. Steruje nim komputer, sam się otwiera, zamyka, napowietrza, a dwa kawałki drewna potrafią się w nim palić całą noc.

Nowoczesne technologie pomagają troszczyć się o środowisko.

O tak! Na przykład mam lodówkę podpiętą do aplikacji, która ostatnio mi powiedziała, że ktoś zostawił otwarte drzwi. Ja byłam w Warszawie, a Daniel z Maksiem na Mazurach. Okazało się, że Maks nie domknął drzwiczek. Od piekarnika dostaję informację, że już czas pieczenia się skończył i trzeba go wyłączyć, żeby nie marnować prądu. To wszystko jest bardzo mądrze pomyślane. Na przykład gdy jedziemy na Mazury zimą, nie musimy prosić sąsiadów, żeby nam włączyli ogrzewanie. Po prostu dwie godziny przed przyjazdem wysyłamy do pieca podpiętego do pompy ciepła informację, żeby włączył ogrzewanie. Dużą wagę przykładaliśmy też do odpowiedniego ocieplenia domu oraz wysokich parametrów cieplnych witryn okiennych. Chcieliśmy, aby dzięki dużym oknom las niejako wchodził do nas do domu, ale jednocześnie, żeby zimą dom utrzymywał ciepło, a latem się nie nagrzewał.

Brzmi trochę jak z filmu science fiction.

Też tak na początku mi się wydawało. Teraz wiem, że dobrze wykorzystane technologie naprawdę ułatwiają życie. Bardzo staramy się jednak, żeby oprócz tego było ekologicznie, ekonomicznie, bezemisyjnie, było też po prostu ładnie. Dlatego w domu gościnnym stoi stół ze starego drewna zrobiony przez wujka Daniela. U Lenusi jest stary fotel przywieziony z Warszawy, a dekoracje robimy z gałązek przyniesionych z naszego lasu.

Anna Dereszowska, Viva! Eko, 8/2022
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Dom Anny Dereszowskiej - wideo z wnętrza

Przy okazji przeprowadzenia wywiadu i sesji zdjęciowej, poprosiliśmy aktorkę o oprowadzenie nas po mazurskim domu. Przed kamerą VIVY.pl Anna Dereszowska pokazała nowoczesną kuchnię, salon - który zmienia się w kino -, garderobę z funkcją miejsca do pracy, spiżarnię i master bathroom, jak artystka mówi o wyjątkowej łazience.

Zobaczcie to wyjątkowe wideo. 

SPRAWDŹ TEŻ: Możesz zamieszkać w dawnej willi Catherine Deneuve! Zobacz zdjęcia

Anna Dereszowska, Viva! Eko, 8/2022
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…