Marilyn Monroe
Fot. East News
WSPOMNIENIE

Trudne dzieciństwo, błyskawiczna kariera i tajemnicza śmierć... Jak wyglądało życie Marilyn Monroe?

Najsłynniejsza blondynka świata świętowałaby dziś 93. urodziny

Ksenia Krasko 1 czerwca 2019 18:50
Marilyn Monroe
Fot. East News

Marilyn Monroe to amerykańska aktorka filmowa, symbol seksu lat 50. i 60., piosenkarka i modelka. Jest jedną z najbardziej kultowych postaci kultury światowej. Chociaż jej życie – zarówno zawodowe, jak i osobiste – było tematem najróżniejszych plotek, w biografii gwiazdy nie brakuje pytań, na które nigdy nie poznamy odpowiedzi. Oto najciekawsze fakty z życia najsłynniejszej blondynki na świecie!

Młodość Marilyn Monroe

Marilyn Monroe, a właściwie Norma Jeane Mortenson, urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles. Jej matką była Gladys Baker, a imię ojca w dokumentach było fikcyjne, i dopiero po wielu latach aktorka wyznała, że prawdopodobnie jest córką Charlesa Stanleya Gifforda. Dzieciństwo Marilyn Monroe nie należało do najłatwiejszych. Ponieważ babcia odmówiła wychowywania jej, matka musiała oddać dziewczynę rodzinie zastępczej, chociaż opłacała jej utrzymanie. W 1933 roku Gladys zabrała swoją córkę, i dziecko mogło poczuć odrobinę matczynej miłości. Jednak szczęście nie trwało długo.

Rok później matka Marilyn doznała załamania nerwowego, w wyniku czego wylądowała w szpitalu. Małą Monroe zajęła się przyjaciółka Baker, ale i tym razem przyszła gwiazda Hollywood nie znalazła domu, i jeszcze kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania. W wywiadach Marilyn Monroe często przyznawała, że dorastanie było najtrudniejszym etapem jej życia, również ze względu na molestowanie przez mężczyzn z rodzin zastępczych. W wieku 15 lat rozpoczęła romans z Jamesem Dougherty, którego wkrótce poślubiła, aby uciec od problemów i rozpocząć nowe życie w Wirginii Zachodniej.

Marilyn Monroe
Fot. East News

Kariera Marilyn Monroe

Kiedy Marilyn Monroe skończyła 17 lat, rozpoczęła pracę w fabryce samolotów. U szczytu II wojny światowej fotografowie robili tam zdjęcia do plakatów propagandowych, podnoszących morale żołnierzy. Właśnie wtedy fotograf David Conover zauważył i docenił piękno młodej Monroe. Wkrótce aktorka zrezygnowała z fabryki i zaczęła zarabiać na życie pozując dla Conovera i jego kolegów. W tym okresie przedstawiała się jako Jean Norman, przefarbowała się na blond i radykalnie zmieniła swój styl. Była coraz bardziej rozpoznawalna i popularna. Za namową producenta Bena Lyona ponownie zmieniła swój pseudonim – przyjęła imię amerykańskiej aktorki Marilyn Miller i panieńskie nazwisko matki Monroe.

W 1950 roku zagrała w dramacie Wszystko o Ewie – ten film zdobył 6 Oscarów, stając się najważniejszym z punktów zwrotnych w jej biografii. W 1951 roku była już prawdziwą gwiazdą filmową. Krytycy chwalili umiejętności młodej aktorki o atrakcyjnym wyglądzie i Monroe szybko stała się prawdziwym symbolem seksu swoich czasów. Ponadto wykonała kilka piosenek, które nie tracą na popularności nawet dziś, jak I Wanna Be Loved By You, wykonywanej w komedii Pół żartem, pół serio. Gwiazda wielokrotnie publicznie oświadczała, że ​​chciałaby zmierzyć się z poważną rolą, aby pozbyć się opinii „głupiutkiej blondynki”. Zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią spełniła to marzenie, grając w filmie Skłóceni z życiem.

Marilyn Monroe
Fot. East News

Miłość Marilyn Monroe

Oczywiście, ze względu na szybko rozwijającą się karierę, w życiu Marilyn Monroe zaszło wiele zmian, a jej nazwisko często figurowało przy najróżniejszych skandalach, w tym miłosnych. Po rozwodzie z pierwszym mężem, w 1954 roku została żoną baseballisty Joe DiMaggio, z którym mieszkała krócej niż rok. Sportowiec kochał ją do końca życia i spośród wszystkich jej kochanków tylko on uczestniczył w pogrzebie. W 1955 roku hollywoodzka aktorka wyszła za mąż za dramaturga Arthura Millera. Z czasem zaszła w ciążę, ale nie utrzymała jej. To małżeństwo przetrwało jednak 6 lat.

Problemy osobiste najsłynniejszej blondynki świata były szczegółowo omawiane we wszystkich gazetach, i w rzeczywistości życie Monroe nie było tak szczęśliwe, jak się wydawało. Nieudane małżeństwa, problemy ginekologiczne i leczenie w szpitalu poważnie wpłynęły na jej psychikę. Po dokładnym zbadaniu biografii aktorki, psychoanalitycy Susan Israelson i Elizabeth MacAvoy nazwały jej imieniem szczególny rodzaj choroby psychicznej – tak zwany syndrom Marilyn Monroe. Termin ten dotyczy osób, które odnosząc sukces, wciąż uważają się za przegrane. Pomimo uwielbiania tłumów, nikt nie chce poznać ich wnętrza, czują się więc samotne i niepotrzebne.

Marilyn Monroe
Fot. East News

Mało znane fakty o Marilyn Monroe

  • Aktorka się jąkała, co było spowodowane traumą po ciężkich przejściach w dzieciństwie. Jednak w wieku 16 lat sama opanowała wadę wymowy.
  • Ponętne usta Marilyn Monroe to efekt nietypowej sztuczki makijażowej – gwiazda używała kilku odcieni szminek, aby je powiększyć. Pieprzyk nad górną wargą wciąż jest tematem wielu domysłów, dotyczących tego, czy był namalowany, czy wytatuowany. Co ciekawe, na zdjęciach z dzieciństwa go nie ma.
  • Aktorka była wielką fanką aromatu Chanel No.5.
  • Monroe bardzo dbała o swój... uśmiech. Odwiedzała dentystę raz w tygodniu.
  • Gwiazda kochała zwierzęta. Pod koniec życia jej towarzyszem był pies Maf, Mafia Honey, którego podarował jej Frank Sinatra i nazwał w cześć swoich powiązań z mafią.
  • Aktorka nie lubiła słodyczy i stroniła od mącznych potraw. Jej dieta opierała się na tartej marchewce, mleku i surowych jajkach. Aby zachować idealną figurę, codziennie biegała o poranku. Uwielbiała też sok pomarańczowy, szampana i koktajl Manhattan.
  • Słynna plotka o piłowaniu obcasów, aby poruszać się bardziej ponętnie, jest mitem – aktorka rzeczywiście prezentowała ultra kobiecy sposób chodzenia.
  • Marilyn Monroe była gwiazdą pierwszej okładki Playboya.
  • Aktorka bardzo dużo czytała. Potrafiła pochłonąć książkę w jeden dzień, szczególnie dzieła takich autorów, jak Albert Camus, James Joyce, Lew Tołstoj czy Fiodor Dostojewski.
  • Kiedy gwiazda miała dość sławy i chciała zachować chociaż odrobinę anonimowości, zakładała brąz perukę i przedstawiała się imieniem Zelda Zonk.

Marilyn Monroe
Fot. East News

Tajemnicza śmierć Marilyn Monroe

Marilyn Monroe zmarła 5 sierpnia 1962 roku, w wieku zaledwie 36 lat. Jej śmierć spowodowała gwałtowną reakcję w społeczeństwie. Ciało aktorki znalazła jej gospodyni domowa – gwiazda leżała na łóżku, z twarzą ukrytą w poduszce i trzymała w dłoni słuchawkę telefonu, a obok łóżka były puste pojemniki po lekach. Eksperci ustalili, że Monroe zmarła z powodu przedawkowania tabletek nasennych. Wkrótce pojawiły się pogłoski, że tragedia nie była przypadkiem, a niekończące się plotki o związku aktorki z prezydentem Kennedym rozpalały coraz więcej teorii spiskowych. Zgodnie z oficjalną wersją, Marilyn Monroe popełniła samobójstwo, chociaż okoliczności jej śmierci do dziś pozostają owiane tajemnicą.  

Marilyn Monroe
Fot. East News

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?