Jan Paweł II, Karol Wojtyła
Fot. Getty Images
WSPOMNIENIE

To było konklawe, które zmieniło świat! Tak Karol Wojtyła został wybrany na papieża

Odkrywamy tajemnice wyboru Polaka na papieża

Gabriela Czernecka 16 października 2020 12:56
Jan Paweł II, Karol Wojtyła
Fot. Getty Images

Jak doszło do tego, że Karol Wojtyła został  papieżem? Po nagłej śmierci Jana Pawła I niemal wszyscy w Watykanie przekonani byli, że jego następcą zostanie arcybiskup Genui, Giuseppe Siri. Wybór padł jednak na Karola Wojtyłę. Był pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. Został też najmłodszym papieżem od wyboru Piusa IX w 1846 roku. Jak to się stało, że Polak został papieżem? Odkrywamy tajemnice konklawe. 

Jak Karol Wojtyła został Papieżem?

Albino Luciani miał 66 lat, gdy został wybrany na papieża. Co ciekawe, początkowo nie chciał przyjąć wyboru. Dopiero po powtórnym głosowaniu, gdy znów został wybrany, nie mógł odmówić: „Niech Pan Bóg Wam wybaczy to, co uczyniliście”, żartował, przyjmując podwójne imię Jan Paweł I. Szybko podbił serca wiernych swoją pracowitością, zaangażowaniem i energią. Niestety zmarł po 33 dniach pełnienia swojej posługi. Śmierć Jana Pawła I zszokowała cały świat. Wokół niej narosło wiele mitów, ale do dziś najbardziej interesuje wszystkich fakt jak to się stało, że Karol Wojtyła został papieżem.

Podobno po śmierci Jana Pawła I zdecydowanym faworytem był 72-letni arcybiskup Genui, Giuseppe Siri i 57-letni arcybiskup Florencji Giovanni Benelli. Co ciekawe mówi się, że kardynał Karol Wojtyła początkowo w ogóle nie był brany pod uwagę. Więcej mówiło się o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Jego kandydatura pojawiała się już w poprzednich konklawe. Zwrócono uwagę na to, że tylko Polska ma rosnącą liczbę powołań duchownych, co miało działać na jego korzyść, choć sam kardynał Wyszyński podobno wiązał to ze sprawą sprzeciwu kościoła wobec komunizmu. Przeciwko jego kandydaturze działała jednak metryka (w 1978 roku kardynał Wyszyński miał 77 lat) oraz niezbyt dobra znajomość języków. Kardynałowie pozostawali w szoku po nagłej śmierci Jana Pawła I który zmarł w wieku 66 lat na atak serca, więc tym razem planowali wybrać młodszego kandydata, który mógłby zapewnić kościołowi długi pontyfikat.

W konklawe w 1978 roku wzięło udział 111 elektorów. Pierwsze cztery głosowania były starciem Siriego i Benelliego, ale żaden z nich nie miał przeważającej liczby głosów. W kolejnych głosowaniach 16 października, sporo głosów otrzymali włoscy kardynałowie - Poletti i Colombo. Zaczęto więc rozglądać się za kandydatami spoza Włoch. Arcybiskup Wiednia, kardynał Franz Konig miał być podobno pierwszym, który zasugerował kardynała Karola Wojtyłę.

16 października, po piątym głosowaniu, kardynał Siri zrezygnował z ubiegania się o tron Piotrowy i... poparł krakowskiego biskupa. Przed ósmym, decydującym głosowaniem prymas Wyszyński miał spotkać się z Wojtyłą i powiedzieć mu: „Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać. Musisz wpro­wadzić Kościół w trzecie tysiąclecie”. Niektóre źródła podają, że to on zaproponował, by Karol Wojtyła przyjął imię Jana Pawła II. 

Podczas ostatniego głosowania, Karol Wojtyła według nieoficjalnych informacji miał otrzymać 99 głosów, co było bezkompromisowym „zwycięstwem”. Zgodził się z wyborem Kolegium Kardynalskiego i przybrał imię Jana Pawła II. Pierwsze słowa jakie skierował do wiernych brzmiały: „Najwybitniejsi kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, ale jednocześnie jakże bliskiego poprzez komunię w chrześcijańskiej wierze i tradycji (...) Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie”. 

Jan Paweł II
Fot. Getty Images

Jan Paweł II
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.