WSPOMNIENIE

Polak, który zmienił bieg historii... Mija kolejna rocznica urodzin Jana Pawła II

Tak wyglądały jego ostatnie chwile

Damian Duda 18 maja 2022 07:02

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Nikt nie spodziewał się, że w tym małym miasteczku położonym na południu Polski urodzi się człowiek, który zmieni oblicze historii. Jego odejście pogrążyło w żałobie cały świat... Dziś mija kolejna rocznica urodzin Jana Pawła II. Dla wielu Papież-Polak to do dziś symbol prawdziwej wiary i bezgranicznego dobra.

Jan Paweł II - wspomnienie

Był osobą o wielkim poczuciu humoru, które z przyjemnością wykorzystywał. „Nie wiem, nie czytałem jeszcze dzisiejszej prasy”, odpowiadał na pytania o swój stan zdrowia.

Kiedy podczas podróży samolotem zaproponowano mu koniak, miał pewnego razu odpowiedzieć ze śmiechem: „Szef za blisko!”. Miał też świetny kontakt z młodzieżą, a jako kardynał zjeżdżał w seminarium... po poręczy! Nie jest również tajemnicą, że nawet jako papież uwielbiał sporty zimowe, a górskie wyprawy były jego żywiołem.

ZOBACZ: To było konklawe, które zmieniło świat! Tak Karol Wojtyła został wybrany na papieża

Mija 17. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, Karol Wojtyła
Fot. Getty Images

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Ostatnie chwile Ojca Świętego

Po raz ostatni Jan Paweł II pokazał się publicznie 30 marca 2005 roku. Wówczas stanął w oknie Pałacu Apostolskiego w porze środowej audiencji generalnej i pozdrowił wiernych w milczeniu.

W ostatnich chwilach życia towarzyszyli mu jego sekretarze, arcybiskup Stanisław Ryłko, kardynał Marian Jaworski, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki, które pracowały w apartamencie oraz jego osobisty lekarz, doktor Renato Buzzonetti.

Pierwszego kwietnia był już w ciężkim stanie. Wieczorem Watykan ogłosił, że papież ma bardzo wysoką gorączkę. Chwilę później na placu św. Piotra zaczęli gromadzić się ludzie. Rozpoczęły się modlitwy, które trwały bez przerwy dzień i noc. Tego samego dnia rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls podał do publicznej informacji, że Jan Paweł II jest w bardzo ciężkim stanie, ale póki co jest przytomny. Wieczorem jego stan stan znów się pogorszył.

SPRAWDŹ TEŻ: Królowa Elżbieta II nie powstrzymała łez na mszy za księcia Filipa. Fani drżą o jej zdrowie

Drugiego kwietnia papież zaczął tracić przytomność. Około godziny 15 miał słabym głosem powiedzieć: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca...”. Osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II o godzinie 21:37 czasu miejscowego. W tym momencie myśli i oczy wszystkich wiernych były skierowane do nieba...

Za co pokochał go cały świat i jak wyglądała jego droga? Zobaczcie nasze video, które przypominamy w 102. rocznicę urodzin. 

Ostatnia pielgrzymka do Polski Jana Pawla II, sierpień 2002, Kraków

Ostatnia pielgrzymka do Polski Jana Pawla II, sierpień 2002, Kraków
Fot. Wojciech Krynski / Forum

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…