WSPOMNIENIE

Polak, który zmienił bieg historii... Mija szesnasta rocznica śmierci Jana Pawła II

Za co pokochał go świat?

Damian Duda 2 kwietnia 2021 06:41

Karol Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Nikt nie spodziewał się, że w tym małym miasteczku położonym na południu Polski urodzi się człowiek, który zmieni oblicze historii. Jego odejście pogrążyło w żałobie cały świat... Dziś mija szesnasta rocznica śmierci Jana Pawła II.

Jan Paweł II - wspomnienie

Był osobą o wielkim poczuciu humoru, które z przyjemnością wykorzystywał. „Nie wiem, nie czytałem jeszcze dzisiejszej prasy”, odpowiadał na pytania o swój stan zdrowia.

Kiedy podczas podróży samolotem zaproponowano mu koniak, miał odpowiedzieć ze śmiechem: „Szef za blisko!”. Miał też świetny kontakt z młodzieżą, a jako kardynał zjeżdżał w seminarium... po poręczy! Nie jest również tajemnicą, że nawet jako papież uwielbiał sporty zimowe, a górskie wyprawy były jego żywiołem.

ZOBACZ: To było konklawe, które zmieniło świat! Tak Karol Wojtyła został wybrany na papieża

Mija 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

Jan Paweł II, Karol Wojtyła
Fot. Getty Images

Rocznica śmierci Jana Pawła II

Po raz ostatni Jan Paweł II pokazał się publicznie 30 marca 2005 roku. Wówczas stanął w oknie Pałacu Apostolskiego w porze środowej audiencji generalnej i pozdrowił wiernych w milczeniu.

W ostatnich chwilach życia towarzyszyli mu jego sekretarze, arcybiskup Stanisław Ryłko, kardynał Marian Jaworski, ksiądz Tadeusz Styczeń, trzy polskie siostry sercanki, które pracowały w apartamencie oraz jego osobisty lekarz, doktor Renato Buzzonetti.

Pierwszego kwietnia był już w ciężkim stanie. Wieczorem Watykan ogłosił, że papież ma bardzo wysoką gorączkę. Chwilę później na placu św. Piotra zaczęli gromadzić się ludzie. Rozpoczęły się modlitwy, które trwały bez przerwy dzień i noc. Tego samego dnia rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls podał do publicznej informacji, że Jan Paweł II jest w bardzo ciężkim stanie, ale póki co jest przytomny. Wieczorem jego stan stan znów się pogorszył.

Drugiego kwietnia papież zaczął tracić przytomność. Około godziny 15 miał słabym głosem powiedzieć: „Pozwólcie mi iść do domu Ojca...”. Osobisty lekarz papieski Renato Buzzonetti stwierdził śmierć Jana Pawła II o godzinie 21:37 czasu miejscowego.

Za co pokochał go cały świat i jak wyglądała jego droga? Zobaczcie nasze video.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?