jamnik książki Ahnhem
Fot. materiały prasowe
VIVA! Tylko u nas

Czy Stefan Ahnhem zdetronizuje Jo Nesbo? Oto nowa gwiazda skandynawskiego kryminału

Katarzyna Piątkowska 8 lipca 2017 17:15
jamnik książki Ahnhem
Fot. materiały prasowe

Jest bardzo przystojny, a do tego jak się okazało jest bardzo zdolnym pisarzem. Przez 20 lat Stefan Ahnhem pracował jako scenarzysta filmowy i telewizyjny. Ale ile można przerabiać na scenariusze cudze książki? Nawet jeśli są to znakomite kryminały Henninga Mankella.

Nie chce być już scenarzystą

W wywiadzie dla Portalu Kryminalnego opowiadał, że zapragnął decydować o tym ile czasu będzie trwała historia i co dokładnie się wydarzy. Gdy pisał scenariusze z góry wiedział, że każdy odcinek o Wallanderze musi trwać 89 minut i 54 sekundy i w tym czasie trzeba zmieścić całą historię.

Ofiara bez twarzy

Czuł się też niedoceniany jako scenarzysta postanowił więc sam zacząć pisać. Zadebiutował "Ofiarą bez twarzy" i stworzył postać policjanta Fabiana Riska, który zmaga się nie tylko z wyrafinowanymi mordercami, ale też z własnym pokręconym życiem.
Po "Ofierze bez twarzy" napisał jeszcze "Dziewiąty grób" i "Osiemnaście stopni poniżej zera". I choć nie tylko na szwedzkim rynku, ale też i polskim trudno jest przebić się "nowym" pisarzom warto dać Ahnhemowi szansę.

Zobacz też: „Jestem tyranem i potworem kiedy piszę”. Katarzyna Bonda w specjalnym wywiadzie wideo dla viva.pl

Jeśli znacie popularny serial "Most nad Sundem" powinniście zapoznać się z bohaterami Ahnhema. Powinni się Wam spodobać.

W Skandynawii i w Niemczech jego książki przez wiele tygodni utrzymywały się na pierwszych miejscach list bestsellerów.

O książce "Dziewiąty grób" Katarzyna Bonda napisała:

"W trakcie lektury miałam wrażenie, że oglądam film. Mroczny, trzymający w napięciu thriller",

a Tony Parsons mówił:

"Wciąga bardziej niż Nesbø. Złowrogi bardziej niż Larsson. Mroczniejszy od Mankella. Dynamiczny skandynawski kryminał, w którym wszystko jest na swoim miejscu".

Ahnhem na plażę

Jeśli więc nie wiecie co zabrać na urlop, przywiązujecie się do bohaterów, lubicie wielowątkowe historie, szwedzkie kryminały, a przede wszystkim od czasu do czasu lubicie się bać powinniście przeczytać Ahnhema. A gdy przeczytacie już wszystkie trzy części nie będzie mogli się doczekać kiedy pisarz skończy kolejną książkę o przygodach Fabiana Riska. Będziecie się też cieszyć, że wciąż ma jeszcze ukochane notesy, w których wszystko zapisuje, bo jak sam mówi, jak skończą mu się notesy, skończy się też seria o szwedzkim policjancie.

TAGI #książka

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.