Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Kolejna edycja regat  Sopot Match Race 2019 już w sierpniu! 

Poznajcie szczegóły!

Redakcja VIVA! 22 lipca 2019 16:52
Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe

W dniach 21 – 24 sierpnia odbędzie się kolejna edycja regat Sopot Match Race – święta wiatru i wody, które od 16 lat przyciąga do Sopotu światowej klasy załogi żeglarskie. Sopot Match Race to najbardziej elitarne zawody na mapie polskiego żeglarstwa, a zarazem jedne z najważniejszych rozgrywek w światowym match racingu. Regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej przyciągają do Sopotu nie tylko miłośników sportów wodnych, ale także przedstawicieli świata biznesu, kultury i mediów. Obecność na Sopot Match Race to niezwykła przygoda oraz liczne atrakcje na wodzie i lądzie.

Sopot Match Race 2019, czyli elitarne zawody żeglarskie

Od 2004 roku regaty umacniają swoją pozycję jako jedne z najważniejszych, a także najbardziej prestiżowych w światowym match racingu. Charakteryzują się nie tylko przejrzystymi zasadami rywalizacji, ale również niebywałą widowiskowością rozgrywek. Historycznie, podczas Sopot Match Race, polskie załogi tryumfowały pięciokrotnie.

Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe

Co to jest Match racing?

Match racing, to najbardziej widowiskowa forma rywalizacji jachtów pod żaglami. Żeglarstwo w tej postaci jest zdecydowanie bardziej interesujące dla widzów i kibiców, niż regaty flotowe i świetnie nadaje na potrzeby mediów. W jednym wyścigu rywalizują ze sobą tylko dwa jachty na krótkiej, prostej trasie. Ustawia się ją zawsze blisko brzegu w miejscach, gdzie można zapewnić odpowiednią ilość miejsc dla publiczności. Jachty, które organizator zawsze dostarcza identyczne dla każdej załogi, żeglują cały czas blisko siebie, a cała akcja rozgrywa się na oczach widzów.

Załoga atakująca próbuje wyprzedzić jacht prowadzący, który oczywiście się przed tym zacięcie broni. Proste zasady tej rywalizacji powodują, że nawet osoby nie rozumiejące zawiłości żeglarstwa szybko zorientują się, kto prowadzi, dokąd jachty płyną i ile zostało im jeszcze do mety. W przeciwieństwie do regat flotowych, w match racingu rywalizacja zaczyna się jeszcze przed startem. Dokładnie na 4 minuty przed sygnałem rozpoczęcia wyścigu, oba jachty rozpoczynają walkę o jak najlepszy start. Po wpłynięciu w obszar przedstartowy załogi dają z siebie wszystko, by ustawić swój jacht w jak najlepszej pozycji do startu, przeszkodzić jednocześnie przeciwnikowi, a nawet zmusić go do złamania któregoś z przepisów regatowych.

Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe

Jachty wykonują na tym etapie meczu mnóstwo manewrów, kółek i uników, a przy każdym z nich mogą popełnić błąd, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność rywalizacji. Regaty meczowe kończą się wielkim finałem. Żeby jednak dostać się do finału, trzeba pokonać rywali w eliminacjach. Zazwyczaj w pierwszej kolejności rozgrywana jest runda każdy z każdym (czasem dwukrotnie). Po niej następują ćwierćfinały, półfinały i wreszcie finał. W match racingu każda z załóg żegluje na identycznym jachcie. Wyklucza się w ten sposób różnice sprzętowe, a wynik zależy tylko od umiejętności.

Dodatkowo, jachty na każda kolejną rundę są losowane, by wykluczyć pretensje żeglarzy o ewentualne podstawienie gorszej jednostki. Tak też będzie podczas regat w Sopocie – załogi będą żeglować na przepięknych choć bardzo trudnych technicznie (na szczęście tylko dla załóg...) Diamantach 3000, których załogę stanowi 5 żeglarzy.

Regaty meczowe, takie jak choćby Sopot Match Race, to kwintesencja współczesnego jachtingu regatowego. Interesujące, dynamiczne i medialne widowisko sportowe z udziałem gwiazd światowego formatu. Dla wielu z nich udział w regatach przy sopockim molo jest jednym z etapów w drodze do Pucharu Ameryki, wędrówce w poszukiwaniu żeglarskiego świętego Graala. Formuła regat meczowych (match racing) jest ściśle związana z historią regat o Puchar Ameryki.

Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe

22 sierpnia 1851 roku amerykański szkuner „America” wygrał wyścig dookoła wyspy Wight. Komandor John Cox odebrał z rąk Brytyjskiej Królowej Wiktorii wspaniały srebrny dzbanek wart 100 gwinei. W następnych latach walka o America’s Cup odbywała się jako seria pojedynków jachtów obrońców i pretendentów. Po 167 latach nadal obowiązuje ta zasada, a match racing stał się jedną z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych formuł rozgrywania zawodów żeglarskich. Dziś regaty meczowe rozgrywane są we wszystkich krajach świata. 

Sopot Match Race 2019
Fot. Mat. prasowe

TAGI #sport #Sopot

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…