Niektóre są naprawdę dziwne…

Gabriela Czernecka 7 maja 2018 10:06

Od wyboru tortu po obrączki czy nawet... suknię ślubną! Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle już 19 maja 2018 roku. Przygotowania do ceremonii ruszyły pełną parą. Im bliżej daty ślubu księcia, tym więcej szczegółów tego wydarzenia brytyjska rodzina królewska podaje do mediów. Jak będzie wyglądać suknia ślubna Meghan Markle? Ile będzie kosztował ślub księcia Harry'ego? Jaką tiarę w dniu ślubu będzie miała Meghan? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszej galerii!

Ślub księcia Harry'ego z Meghan Markle: tradycje ślubne w royal family

Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle tuż tuż! Para co rusz dzieli się z fanami kolejnymi informacjami na temat uroczystości. Od zaproszeń po wybór weselnego tortu - czego jeszcze nie wiemy o ślubie Meghan i Harry'ego? Jak się okazuje jest masa rzeczy, które para musi zastosować przy planowaniu swojej ceremonii. 

Wśród zasad protokołu królewskiego jest też wiele takich, które uważane są za odrobinę dziwne. W organizacji wesela księcia i jego wybranki jedno jest pewne - pieniędzy nie zabraknie. Niestety książę Harry musi zastosować się do wielu ślubnych i weselnych tradycji, które musi kontynuować. Od odpowiedniego ubioru księcia i jego wybranki (tak, nawet suknia ślubna Meghan Markle musi zawierać pewne elementy) po wybór tortu czy usadzenie gości. Dlaczego? 

Królewskie wesele, czyli zasady, których musi przestrzegać książę Harry i Meghan Markle

Tego wymaga od nich... protokół królewski! Za jedną z najdziwniejszych zasad ślubnych w rodzinach królewskich uważa się… obrączki ślubne. Co ciekawe, choć podczas uroczystości małżeństwo wymienia się obrączkami, to jedynie małżonka ją nosi. Zarówno książę Filip, jak i książę William ich nie noszą. Wyjątkiem jest książę Karol, który nosił swoją obrączkę ze ślubu z Dianą nawet po jej śmierci. Zdjął ją dopiero w 2005 roku. Obecnie nosi na palcu obrączkę, którą założył, biorąc ślub z Camillą Parker-Bowles.

Inną tradycją, o której było ostatnio bardzo głośno było przejście na Anglikanizm Meghan Markle. Inaczej ceremonia zaślubin z księciem Harry’m nie byłaby możliwa. Tym samym para, ponieważ Meghan jest rozwódką, nie może wziąć ślubu w katedrze Wesminsterskiej, ale w innym kościele. Ceremonia odbędzie się 19 maja 2018 roku w Kaplicy Świętego Jerzego w Zamku Królewskim w Windsorze. 

Jak będzie wyglądać bukiet ślubny Meghan Markle? Jaką tiarę będzie miała Meghan Markle? Jaki element sukni ślubnej Meghan Markle musi mieć na sobie? Oto 21. zasad i tradycji ślubnych, których muszą przestrzegać książę Harry i Meghan Markle!  

1/21
Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @East News
1/21

Zasady królewskich ślubów: Zgoda królowej. jedną z podstawowych zasad, zanim para jeszcze zanim zacznie myśleć o organizowaniu uroczystości, musi uzyskać zgodę od samej królowej. Taką zasadą kierują się wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Wymaga tego Królewski Akt o Małżeństwie z 1772 roku, w którym zapisane jest, że członek rodziny królewskiej musi otrzymać zgodę królowej.

2/21
Ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @Alexi Lubomirski/Getty Images
2/21

Zasady królewskich ślubów: oficjalne ogłoszenie oświadczyn. Każde zaręczyny w brytyjskiej rodzinie królewskiej muszą być oficjalnie ogłoszone przed prasą i dziennikarzami. Tak było w przypadku choćby księcia Williama, który zaręczył się z Kate Middleton, i teraz w listopadzie 2017 roku w przypadku księcia Harry’ego i Meghan Markle.

3/21
Meghan Markle i książę Harry
Copyright @Youtube screen BBC
3/21

Zasady królewskich ślubów: wywiady po zaręczynach. Co ciekawe, ta reguła została ustalona niedawno, bo od ślubu księcia Karola z księżną Dianą. Zgodnie z nią narzeczeni muszą odpowiadać na pytania, które zadadzą im dziennikarze podczas wywiadu. Wydaje się to dość stresujące dla młodej pary, ale według nieoficjalnych źródeł dziennikarze mają wyznaczony zakres tematyki o jaką mogą pytać.

4/21
Meghan Markle
Copyright @East News
4/21

Zasady królewskich ślubów: katolickie małżeństwa nie są dozwolone. To dlatego Meghan Markle przed ślubem była ochrzczona po raz kolejny według obrządku protestanckiego. Małżeństwa katolickie są niedozwolone zgodnie z Ustawą o następstwie tronu z 1701 roku, gdyż władca jest głową kościoła anglikańskiego.

5/21
Zaproszenia na ślub księcia Harry'ego i Meghan Markle
Copyright @Instagram @kensingtonroyal
5/21

Zasady królewskich ślubów: zaproszenia. Zaproszenia na ślub księcia Harry’ego i Meghan Markle (ale i nie tylko!) muszą być wysłane w imieniu królowej. Podobno na ślub Williama i Kate rozesłano ponad 2 tysiące zaproszeń!

6/21
Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej, ślub Kate i Williama, ślub księżnej Kate
Copyright @East News
6/21

Zasady królewskich ślubów: tort. Według tradycji, musi to być standardowy brytyjski tort, czyli… owocowy. Do najczęstszych składników zalicza się brandy oraz suszone owoce. W przypadku księcia Harry’ego i Meghan Markle będzie to tort cytrynowo-bezowy: „książę Harry i panna Meghan Markle wybrali cukierniczkę Claire Ptak, właścicielkę cukierni mieszczącej się w Londynie. Para poprosiła Claire o stworzenie tortu o smaku cytryny i kwiatu bzu, który podkreśli wszystkie jasne smaki wiosny. Tort będzie pokryty kremem i udekorowany żywymi kwiatami – napisano pod portretem mistrzyni cukiernictwa”, poinformowano na Instagramie brytyjskiej rodziny królewskiej. 

Oprócz weselnego tortu, pojawi się także drugie ciasto wybierane przez księcia. William wybrał w 2011 roku tort czekoladowy. Jaki wybierze Harry? Jak na razie nie wiadomo. 

7/21
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
7/21

Zasady królewskich ślubów: bukiet panny młodej. Jedną z zasad na królewskim ślubie jest to, że królewski bukiet musi zawierać mirt. To kwiat, który uważany jest za symbol miłości i małżeństwa. Ta zasada obowiązuje od 1858 roku.

8/21
Książę Harry i Meghan Markle
Copyright @Alex Lubomirski/East News
8/21

Zasady królewskich ślubów: obrączki. Kolejną tradycją, jest ta dotycząca obrączek, zapoczątkowana prze Królową Matkę w 1920 roku. Obrączki w rodzinie królewskiej wykonane są z walijskiego złota

9/21
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
9/21

Zasady królewskich ślubów: tiara królewska. Zgodnie z tradycją przyszła żona księcia bądź króla dopiero w dniu ślubu po raz pierwszy może założyć diadem. Jest to pierwszy symboliczny prezent ze strony królowej, gdyż tiara, którą ma na sobie w dniu ślubu księżna bądź księżniczka należy do zbiorów koronnych royal family. Mówi się jednak, że Meghan Markle będzie chciała złamać tę zasadę i w dniu ślubu mieć na sobie tiarę rodziny Spencerów. W ten sposób narzeczona księcia Harry'ego chce uhonorować pamięć o mamie przyszłego męża, księżnej Dianie.

10/21
Suknia ślubna księżnej Diany
Copyright @East News
10/21

Zasady królewskich ślubów: suknia ślubna. Każda suknia ślubna księżniczki czy księżnej musi być… biała! Ta tradycja została rozpoczęta w 1840 roku w Anglii przez królową Wiktorię. Co ciekawe, suknia ślubna Meghan Markle musi mieć także przynajmniej jeden element wykonany z koronki!

11/21
Książę William i księżna Kate, ślub, new
Copyright @Getty Images
11/21

Zasady królewskich ślubów: strój pana młodego. Jedną z tradycji jest to, że każdy mężczyzna, należący do rodziny królewskiej musi założyć oficjalny mundur wojskowy. Nie jest to jednak przypadkowa zasada, gdyż łączy się z inną - każdy mężczyzna, który jest członkiem royal family musi pełnić służbę wojskową. Dlatego też książę Harry w dniu ślubu będzie miał an sobie mundur, a nie garnitur.

12/21
Suknia ślubna księżnej Kate
Copyright @East News
12/21

Zasady królewskich ślubów: przejazd dorożką. To obowiązkowa zasada, której na swoim ślubie będą także przestrzegać książę Harry i Meghan Markle.

13/21
Ślubna suknia księżnej Diany - sekrety, ciekawostki
Copyright @East News
13/21

Zasady królewskich ślubów: rzucanie bukietem. Podczas wesela panna młoda nigdy nie rzuca bukietu. Dlaczego? Po ślubie bukiet kładziony jest na grobie Nieznanego Żołnierza. Tę tradycję zapoczątkowała Królowa Matka, gdy brała ślub z królem Jerzym VI.

14/21
Ślubna suknia księżnej Kate
Copyright @East News
14/21

Zasady królewskich ślubów: pazie i druhny. Zamiast drużby para jest odprowadzana przez dzieci, które należą do rodziny królewskiej. Na ślubie księcia Harry’ego i Meghan Markle to książę George będzie miał zaszczyt niesienia obrączek. Druhny stanowią członkinie rodziny królewskiej w wieku 5 do 17 lat.

15/21
Suknia ślubna księżnej Kate
Copyright @East News
15/21

Zasady królewskich ślubów: koszt ślubu Harry’ego i Meghan. Rodzina królewska zawsze płaci za ślub. Zwykle jest tak, że to para młoda ponosi koszty za wesele, ale w przypadku ślubu z członkiem rodziny królewskiej opłaca to właśnie royal family. 

16/21
Książę William i książę Harry
Copyright @East News
16/21

Zasady królewskich ślubów: drużba. Choć niedawno żartowano, że książę Harry wciąż nie poprosił na swojego drużbę księcia Williama, to tak naprawdę w brytyjskiej rodzinie królewskiej taka zasada nie obowiązuje. Mimo to książę William zdecydował się pełnić tę „symboliczną” funkcję na ślubie brata. Podobnie było gdy to William brał ślub. 

17/21
Meghan Markle, Książę Harry
Copyright @
17/21

Zasady królewskich ślubów: kościół a religia. Inną tradycją, o której było ostatnio bardzo głośno była zmiana wyznania przyszłej żony księcia Harry'ego, czyli przejście na Anglikanizm Meghan Markle. Inaczej ceremonia zaślubin z księciem Harry’m nie byłaby możliwa. Tym samym para, ponieważ Meghan jest rozwódką, nie może wziąć ślubu w katedrze Wesminsterskiej, ale w innym kościele. Ceremonia odbędzie się 19 maja 2018 roku w Kaplicy Świętego Jerzego w Zamku Królewskim w Windsorze. 

18/21
Druga suknia ślubna księżnej Kate
Copyright @Getty Images/East News
18/21

Zasady królewskich ślubów: dwa przyjęcia. Jedno jest zawsze oficjalne i nazywa się je ślubnym śniadaniem, gdyż zwykle odbywa się koło godziny 13.00. Drugie przyjęcie odbywa się wieczorem i uczestniczą w nim tylko najbliżsi goście. Podawana jest wówczas kolacja i jak na tradycyjnym weselu, trwa zabawa taneczna.

19/21
Ślub w brytyjskiej rodzinie królewskiej, ślub Kate i Williama, ślub księżnej Kate
Copyright @East News
19/21

Zasady królewskich ślubów: miejsce w kościele. Według zasad protokołu królewskiego podczas królewskich ślubów członkowie royal family zawsze siedzą po prawej stronie kościoła. Odstąpieniem od tej formy występuje jedynie wtedy, kiedy pan młody nie jest monarchą. 

20/21
Suknia ślubna księżnej Kate
Copyright @East News
20/21

Zasady królewskich ślubów: zdjęcia rodzinne. Zawsze po ślubie odbywa się rodzinna sesja ślubna. Uczestniczą w niej najbliżsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

21/21
Ślub Camilli Parker Bowles i księcia Karola
Copyright @East News
21/21

Zasady królewskich ślubów: goście. Wszystkie kobiety, które zostały zaproszone na ślub Harry’ego i Meghan musza mieć na głowie albo specjalny kapelusz lub toczek.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.