Ryszard Kotys
Fot. Bartlomiej Kudowicz / Forum
WSPOMNIENIE

Problemy z pamięcią, zapalenie płuc i walka z koronawirusem. Tak wyglądały ostatnie chwile Ryszarda Kotysa

„Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony”, mówił

Karol Sowa 27 stycznia 2023 15:06
Ryszard Kotys
Fot. Bartlomiej Kudowicz / Forum

Ryszard Kotys był jedną z najbarwniejszych postaci w polskiej kinematografii. Zagrał między innymi w: „Pokoleniu”, „Lalce”, „Rozmowach kontrolowanych” czy kultowym już serialu „Świat według Kiepskich". W tej ostatniej produkcji od 1999 roku wcielał się w postać Mariana Paździocha, którego pokochali wszyscy — starsi i młodsi widzowie. Osiągnął wiele, jednak z wiekiem zaczął powoli gasnąć. Dlaczego? W 2017 roku zachorował na zapalenie płuc, z którym długo walczył. Później pojawiły się problemy z pamięcią. I chociaż zrezygnował z aktywności zawodowej, to nie zamierzał opuszczać hitu Polsatu. Wiernie towarzyszył Renacie Pałys i Andrzejowi Grabowskiemu na planie słynnej produkcji. Niestety, pandemia koronawirusa była dla niego ostatecznym ciosem. Gdy zachorował na COVID-19, już nigdy się nie podniósł. Zmarł w wieku 88 lat. „Jak dotarła do nas wiadomość, że Rysiek jest w szpitalu na koronawirusa, to liczyliśmy się z tym po trochu”, wyznała Renata Pałys. Tak wyglądały ostatnie chwile Ryszarda Kotysa.

Ryszard Kotys — kariera, życie zawodowe, filmy i seriale

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku. Już w 1953 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakwie. Później zadebiutował na deskach kieleckiego teatru im. Stefana Żeromskiego.  

Wybitny artysta zagrał w ponad 150 filmach i 40 serialach. Jednak to „Świat według Kiepskich”, który był emitowany od 1999 roku, dał mu największą rozpoznawalność. Kochały go miliony. Starsi i młodsi. Jego barwna kreacja aktorska do dzisiaj cieszy się ogromną sympatią. Mimo że serial już oficjalnie został zakończony, to ludzie z chęcią wracają do starych odcinków kultowej produkcji. 

Na dużym ekranie mogliśmy go oglądać w takich dziełach jak: „Pokolenie”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Sami Swoi”, „Skoku” i w wielu innych cenionych filmach. Co więcej, w 1999 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dzisiaj mijają 2 lata od śmierci wybitnej postaci polskiej kinematografii. Ryszard Kotys odszedł w wieku 88 lat.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak wygląda 12-letni syn Piotra Cugowskiego? Wokalista zadedykował mu wzruszający utwór

Ryszard Kotys, 31.07.2007 rok

Ryszard Kotys
Fot. Tatiana Jachyra / Forum

Ryszard Kotys — choroba, koronawirus, demencja, zapalenie płuc

Ryszard Kotys odszedł w nocy z 27 na 28 stycznia 2021 roku. I choć w ostatnich latach swojego życia ograniczył działalność zawodową, to do końca występował w serialu „Świat według Kiepskich”, gdzie wcielał się w postać Mariana Paździocha. To właśnie ta produkcja zapewniła mu ogromną sympatię wśród milionów telewidzów. 

Gdy cała Polska dowiedziała się o śmierci aktora, nikt nie mógł w to uwierzyć. Wszystko przez to, że artysta do końca swoich dni grał w popularnym hicie Polsatu. Nikt jednak nie przypuszczał, że Ryszard Kotys zmagał się z problemami zdrowotnymi, które nie opuszczały go do końca.  

Niedługo po śmierci ulubieńca widzów pojawiło się wiele ciepłych słów od kolegów i koleżanek z branży. „Ryszard był cudownym, ciepłym człowiekiem i fantastycznym kolegą. Dla mnie zaszczytem było to, że mogłam z nim być po imieniu. Zaszczytem było przebywać w jego towarzystwie, pracować z nim, czy jeść po prostu obiad na stołówce. To jeden z tych mężczyzn, o których mówi się dżentelmen”, opowiadała serialowa Halinka, czyli Marzena Kipiel-Sztuka w rozmowie z Faktem. Natomiast żona Mariana Paździocha w WP Gwiazdy dodała: „Zawsze się śmialiśmy, że jesteśmy wirtualnym małżeństwem dłużej niż niejedna para w realu. Spędzaliśmy ze sobą cały wolny czas między zdjęciami, uwielbiałam z nim siedzieć i rozmawiać. […] Rysiek był demonem intelektu. To może dziś niemodne określenie, ale miał tak rozległą wiedzę, że to się nie mieści w głowie”, mówiła. Podkreśliła również, że jeszcze w styczniu spotkała się z Ryszardem Kotysem na planie serialu. 

Stacja Polsat również pożegnała wybitnego aktora. „Paździochu nasz kochany ?? Dziękujemy za wszystkie cudowne lata w Świecie według Kiepskich❤️ Żegnamy Cię i mówimy: Do zobaczenia na małym ekranie w lepszym świecie, w Świecie wg Kiepskich”, czytaliśmy wówczas.  

CZYTAJ TEŻ: Co dziś słychać u 20-letniego Łukasza Berezaka? Okrzyknięto go bohaterem oraz ikoną WOŚP

Ryszard Kotys na co zmarł?
Fot. PIOTR FOTEK/REPORTER

Ostatnie chwile Ryszarda Kotysa – problemy ze zdrowiem 

Wiemy, że Ryszard Kotys w ostatnich latach swojego życia miał kilka problemów ze zdrowiem. W 2017 roku przeszedł przez poważne zapalenie płuc. Z czasem pojawiły się powikłania, jednak aktor dzielnie walczył z chorobą. Mimo że regularnie dbał o zdrowie, to wiek dawał o sobie znać. 

W tamtym czasie mógł też liczyć na pomoc rodziny i przyjaciół. Artysta na jakiś czas usunął się w cień, jednak fani bardzo się o niego martwili. Wtedy też telewizja Polsat wystosowała oficjalne oświadczenie. „W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat Pana Ryszarda Kotysa pragniemy poinformować, że aktor wcielający się w rolę Mariana Paździocha nie żegna się z serialem „Świat według Kiepskich". Pan Ryszard Kotys jest w bardzo dobrej formie. Sławomir Szczęściak, który w serialu gra Janusza Paździocha — syna Mariana Paździocha, dołączył do ekipy już w ubiegłym sezonie, aby wzbogacić obsadę, a nie zastąpić Pana Ryszarda Kotysa”, czytaliśmy.

Aktor był wówczas pod opieką o 27 lat młodszej ukochanej. „Jestem od mojej żony po prostu uzależniony, bo tylko ona ma prawo jazdy”, wyjaśniał. Natomiast znajomy pary w rozmowie z Faktem dodał, że małżeństwo zdecydowało się na pomoc opiekunki. „Ma na imię Natalia. Pod nieobecność Kamili zajmuje się Ryszardem, dba o niego, gotuje mu. A żona może bez wyrzutów sumienia realizować swoje marzenia”, czytaliśmy. 

Niestety, na tym się nie skończyło. Ryszard Kotys miał też problemy z pamięcią oraz orientacją w terenie. Uniemożliwiło mu to normalne funkcjonowanie. „Gubię się dosłownie wszędzie. Na przykład wchodzę do jakiegoś mieszkania, a wychodząc, nie mogę trafić we właściwe drzwi. Bardzo często gubię się też w obcym mieście. Idąc do kogoś, nie kieruję się na klatkę schodową, tylko na przykład do piwnicy. Wtedy jestem potwornie przerażony”, przyznawał na łamach Rewii.  

Na domiar złego zachorował na COVID-19, który najprawdopodobniej przyczynił się do jego śmieci. Przypomnijmy, że nie podano oficjalnej przyczyny śmierci artysty. Renata Pałys zasugerowała: „Jak dotarła do nas wiadomość, że Rysiek jest w szpitalu na koronawirusa, to liczyliśmy się z tym po trochu”, opowiadała aktorka w rozmowie z portalem WP Gwiazdy. Przypomnijmy, że serialowe małżeństwo Paździochów zadebiutowało na ekranach w 1999 roku.

W ostatnich odcinkach kultowego serialu Ryszardowi Kotysowi powierzano mniej pracy, aby się nie przemęczał. „Zmieniali się scenarzyści, reżyser jest już trzeci z rzędu, większość naszej ekipy postarzała się o dwadzieścia jeden lat – to połowa mojego zawodowego życia. Kiedy zaczynaliśmy, Rysiu Kotys był prawie w tym wieku, co ja teraz, miał sześćdziesiąt siedem lat. Nie ma z nami Bohdana Smolenia, którego nawet już bardzo chorego przywożono na wózku, sadzano na krześle przed kamerą, żeby chociaż powiedział swoje kultowe: »Ale jaja!«. Zależało nam, żeby mimo wszystko jakoś go zająć”, opowiadał Andrzej Grabowski w książce „Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu”.

Pamięć o Ryszardzie Kotysie nigdy nie zgaśnie. Jego kreacje aktorskie na zawsze pozostaną w pamięci telewidzów. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Lucyna Malec samodzielnie opiekuje się córką z porażeniem mózgowym. Myśląc o Zosi, boi się jednego

Ryszard Kotys, 25.05.2010 rok

Ryszard Kotys
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Ryszard Kotys i Renata Pałys, Świat według Kiepskich

Renata Pałys, Ryszard Kotys
Fot. AKPA

Ryszard Kotys, 21.01.2011 rok

Ryszard Kotys
Fot. Bartlomiej Kudowicz / Forum

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA SZOSTAK i MARYLA SZOSTAK: córka i matka. Są ze sobą bardzo blisko, ale dają sobie dużo wolności. Nam opowiadają o swojej wyjątkowej więzi. KAROLINA GRUSZKA o swojej chorobie, obywatelstwie córki oraz komu pomaga i dlaczego. JAN PESZEK: diabeł i anioł we mnie. Przewrotna spowiedź dojrzałego człowieka i artysty. NOWA GENERACJA IDOLI: młode pokolenie muzyków, które zawładnęło show-biznesem i zbiorową wyobraźnią.