Camilla Parker Bowles w Vogue
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania. Rozwódka, miłośniczka psów i krewna Madonny. Tego nie wiesz o Camilli Parker-Bowles!

13 ciekawostek o księżnej Kornwalii

Dorota Falkowska 12 listopada 2022 17:13
Camilla Parker Bowles w Vogue
Fot. Getty Images

Camilla Parker Bowles, ma za sobą burzliwą historię. Ukochana króla Karola III przeszła długą drogę od najbardziej znienawidzonej kobiety w Wielkiej Brytanii, którą na ulicy obrzucano chlebem, aż po członkinię brytyjskiej rodziny królewskiej, która wkupiła się w łaski rodaków swoim naturalnym, szczerym zachowaniem. Mimo że Camilla urodziła się w rodzinie z wyższych sfer, woli, żeby widziano w niej przyziemną dziewczynę ze wsi. Czy jednak wiemy już wszystko o królowej małżonce? Oto 13 ciekawostek o ukochanej monarchy!

13 mniej znanych faktów o księżnej Camilli

Jej pierścionek zaręczynowy to rodzinna pamiątka Windsorów

Pierścionek, który podarował Camilli Parker Bowles książę Karol składa się z pięciokaratowego diamentu o szlifie szmaragdowym i trzech diamentowych bagietek z każdej strony ze złotą opaską. Poza tym, że ten element biżuterii robi niesamowite wrażenie, niesie ze sobą również znaczenie historyczne. Należał on kiedyś do królowej matki, babki księcia Karola. 

Jej królewski tytuł był prezentem 

W momencie, gdy została żoną księcia Karola, stała się księżną Walii, ale Camilla nie używa tego tytułu ze względu na szacunek do zmarłej Diany. W zamian otrzymała tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Kornwalii jako prezent ślubny od królowej. Dodatkowo w Szkocji znana jest jako księżna Rothesay.

Jest miłośniczką psów

Podobnie jak królowa Elżbieta II, księżna Kornwalii kocha swoje psy. W 2011 roku adoptowała szczeniaka rasy Jack Russel Terrier i nazwała go Beth. Do towarzystwa dla swojego pupila, w 2012 roku wzięła pod opiekę drugiego psa; w domu pojawił się kolejny Jack Russel o imieniu Bluebell. Camilla jest również patronem organizacji charytatywnej Medical Detection Dogs. 

Zobacz także: Pisano o niej, że ma syndrom królowej Wiktorii. Dlaczego Brytyjczycy chcieli abdykacji królowej Elżbiety II?

Camilla Parker Bowles czego nie wiesz o księżnej
Fot. BEW

Ma wyższe wykształcenie

Camilla Parker Bowles była uczennicą szkoły w Dumbrells School w Sussex. Później została studentką w Queen's Gate School w South Kensington, a następnie uczęszczała do szkoły Mon Fertile w Szwajcarii. Dodatkowe wykształcenie zdobywała również w Instytucie Britannique w Paryżu.

Kocha brudzić sobie ręce w ogrodzie

Gdyby tylko mogła, spędzałaby w swoim ogrodzie całe dnie. Podobnie jak jej mąż, Camilla uwielbia aktywności, które motywują do spędzania więcej czasu na zewnątrz, tj. jazda konna, polowanie i doglądanie swoich upraw. "Mogłabym siedzieć w moim ogrodzie cały dzień, każdego dnia, gdybym tylko miała tyle czasu. Uwielbiam brudzić sobie ręce”, wyznała. 

Boi się latać

Podobno zanim wsiądzie do samolotu, stosuje metodę opukiwania, o nazwie EFT (Techniki Emocjonalnej Wolności), aby jak najbardziej obniżyć poziom stresu związany z powietrzną podróżą. Przez swoją fobię księżna musiała zrezygnować z odwiedzania kilku miejsc w Australii i na Południowym Pacyfiku w towarzystwie księcia Karola. 

Camilla Parker Bowles czego nie wiesz o księżnej
Fot. BEW

Jest duszą towarzystwa

To, czego Camilla się nie boi, to podtrzymywania konwersacji i brylowania wśród ważnych osobistości podczas pełnienia królewskich obowiązków. To dzięki swoim rodzicom nabrała odwagi i ogłady, w sytuacjach, które niekiedy potrafią wytrącić z równowagi i przynieść sporo stresu. "Moja matka siadała przy stole, a gdy tylko zapadła cisza, mawiała: „Mów! Nie obchodzi mnie, o czym mówisz - mów o swojej papużce lub kucyku, nieważne -podtrzymuj konwersację", dlatego nigdy nie bałam się rozmawiać z ludźmi.", tłumaczyła Camilla. 

Czytaj też: Wielka Brytania. „Drugi miesiąc miodowy” Diany i Karola owiany tajemnicą. Jak wyglądał naprawdę?

Mówi o sobie, że śmieje się za dużo 

Uczestniczy w setkach spotkań rocznie, a jej pogodna i zdystansowana do życia natura czasami daje za wygraną i trudno jej zachować powagę. "Musisz się uśmiechać przez większość czasu, ja czasami śmieję się trochę za dużo", przyznała. 

Jest wierna butom Chanel 

Magazyn "Footwear News" donosi, że Camilla nosi klasyczne czółenka od Chanel od co najmniej 2005 roku. Nie są one już dostępne w sprzedaży, ale księżna pozostaje im wierna, dobierając do nich kolejne stylizacje. 

Camilla Parker Bowles czego nie wiesz o księżnej
Fot. BEW

Jest krewną Madonny i Celine Dion, a także swojego męża

Okazało się, że zarówno Camilla, jak i słynne gwiazdy popu, a także równie popularna aktorka Angelina Jolie, wywodzą się z tej samej francuskiej kanadyjskiej pary z XVII wieku. Księżna Kornwalii ma być również spokrewniona z księciem Karolem - według Ancestry.com są kuzynami z dziewiątego pokolenia. 

Karol był jej pierwszą miłością, ale przed nim poślubiła innego 

To była miłość od pierwszego wejrzenia. Karol i Camilla spotykali się, zanim książę poznał Dianę, jednak nie doszło pomiędzy nimi do poważnych deklaracji. Kiedy syn Elżbiety II wyjechał na służbę do Royal Navy, jego ukochana zgodziła się wyjść za oficera armii Andrew Parkera Bowlesa. 

Camilla Parker Bowles czego nie wiesz o księżnej
Fot. Rex Features/East News

Książę Karol jest ojcem chrzestnym jej syna

Mimo że oboje zaangażowali się w nowe związki, nigdy nie przestali utrzymywać ze sobą kontaktu. W ten sposób Karol został ojcem chrzestnym syna Camilli i jej męża, Toma. Z kolei Parker Bowles pojawiła się z synkiem na ślubie Karola i Diany. 

Straciła ukochanego brata

W 2014 roku odszedł brat księżnej, Mark Shand. Pisarz, podróżnik i ekolog zmarł nagle w wieku 62 lat. Do tragicznego wydarzenia doszło przed imprezą charytatywną w Nowym Jorku. Brat Camilli  upadł i uderzył głową o chodnik. „Zostaliśmy całkowicie oszołomieni tragiczną stratą", pisali Karol i Camilla w oświadczeniu, tuż po śmierci Marka. 

Zobacz również: W serialu „The Crown” pojawił się polski akcent, jednak nie wszystkim widzom się spodobał

Źródła: rodzinazcamrdige.blogspot.com, rd.com

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.