Księżna Camilla, Camilla Parker Bowles
Fot. Getty Images
królewskie życie

Księżna Camilla przejmie obowiązki królowej? Żona księcia Karola ma szansę znaleźć się w elitarnym gronie

Camilla ma szansę zostać królewskim doradcą stanu

Dorota Falkowska 2 listopada 2021 07:56
Księżna Camilla, Camilla Parker Bowles
Fot. Getty Images

Doniesienia o stanie zdrowia monarchini brytyjskiego tronu od jakiegoś czasu są niepokojące. Elżbieta II musiała wycofać się z kilku ważnych wydarzeń, tj. wizyty w Irlandii Północnej i szczytu klimatycznego ONZ. Według zaleceń lekarza królowa ma się oszczędzać i jak najwięcej wypoczywać przez najbliższe dwa tygodnie. Pałac Buckingham wydał oświadczenie, które zapowiada powrót monarchini do jej obowiązków dopiero na 14 listopada.

Księżna Camilla otrzyma funkcję królewskiego doradcy stanu?

Podczas niedyspozycji królowej, jej obowiązki przejmowane są przez czterech najwyższych rangą członków brytyjskiej rodziny królewskiej, nazywanych królewskimi doradcami stanu. Obecnie należą do nich Karol, William, Harry i Andrzej. Dwoje ostatnich książąt właściwie w żadnym stopniu nie udziela się w radzie, z racji tego, że Harry odciął się od rodziny królewskiej, podobnie jak Andrzej, który też zrezygnował z pełnienia królewskich obowiązków w wyniku seksafery, w którą był zaplątany. Z kolei Karol i William mają na głowie obowiązki reprezentacyjne, które zabierają im mnóstwo czasu. 

Zobacz też: Na zgodę na ślub czekali siedem lat. Co stało na przeszkodzie miłości Camilli i Karola?

Brytyjskie media huczą od plotek i pogłosek. Wiele wskazuje na to, że potrzebne są natychmiastowe zmiany wśród królewskich doradców stanu, a jedną z nich ma być dodanie do tej elitarnej grupy księżnej Camilli, jak sugeruje "Daily Mail". Za to nagłówek w "The Sun" już bez zbędnych sugestii głosił wyraziste hasło: "'Królowa' Camilla'!".

"Z konstytucyjnego punktu widzenia królewscy doradcy stanu to plan B, ale co się stanie, kiedy plan B okaże się nieidealny? Królowa może dodać do tego elitarnego grona Camillę, która przecież i tak się w nim znajdzie, gdy Karol zostanie królem. Albo można sięgnąć po niższych w linii sukcesji, czyli księżniczki Beatrycze lub Eugenię, albo dodać do tego grona księżniczkę Annę czy księcia Edwarda" - tłumaczy dr Craig Prescott, ekspert ds. konstytucyjnych na Bagnor University (cytat za Plejada.pl). 

Czy Camilla rzeczywiście ma szansę wspomóc królową w pełnieniu jej obowiązków? 

Camilla przejmie obowiązki królowej?
Fot. Chris Jackson-WPA Pool/Getty Images

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.