Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk
Fot. Leszek Szymański/PAP
O TYM JEST GŁOŚNO

Rodzina Kulczyków straciła ważny tytuł. To pierwsza taka sytuacja od lat

Ich miejsce zajęła inna bardzo znana rodzina

Maria Elas 11 lipca 2024 16:45
Sebastian Kulczyk i Dominika Kulczyk
Fot. Leszek Szymański/PAP

Gdy myślimy o najbogatszych klanach w Polsce, wiele osób z pewnością wymieniłoby rodzinę Kulczyków: to właśnie na jej czele stał niegdyś najbogatszy Polak, Jan Kulczyk. Przez długi czas to właśnie oni stali na czele rankingu rodów, które zgromadziły najwięcej majątku, tym razem musieli się jednak pożegnać z tym tytułem. Kto zajął ich miejsce?

Kulczykowie stracili tytuł najbogatszej rodziny w Polsce 

Magazyn „Wprost” od lat prowadzi ranking najmajętniejszych osób oraz rodzin w Polsce. W przeszłości miano najbogatszego Polaka przez lata przypadało Janowi Kulczykowi: od 1990 do swojej śmierci w 2015 r. pojawił się w pierwszej dziesiątce aż 22 razy, a przez łącznie 15 lat był jej liderem. Gdy zmarł, to miejsce zajęły wspólnie jego dzieci: Dominika i Sebastian Kulczykowie, którzy przejęli rodzinne biznesy i kontynuowali dzieło ojca, a także pomnażali jego fortunę. Gdy podzielili się jednak spadkiem, ich miejsca w rankingu znacznie się obniżyły. Obecnie od kilku lat najbogatszym Polakiem jest Tomasz Biernacki,  założyciel i współwłaściciel sieci sklepów Dino. 

Mimo to rodzina Kulczyków przez wiele lat znajdowała się na pierwszym miejscu zestawienia najbogatszych rodzin: to właśnie oni w posiadaniu mają m.in. jedną z największych grup chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej „Ciech”, a także wiele udziałów w innych formach poprzez Kulczyk Investments. Do tego doliczany był także niemały majątek byłej żony miliardera, Grażyny Kulczyk. Razem ich fortuna wyceniona została na 16,6 mld złotych.

Teraz „Wprost” opublikował nową listę, i chociaż znajdujące się na niej nazwiska raczej nie budzą zdziwienia, po raz pierwszy od kilku lat Kulczykowie nie zajęli pierwszego miejsca. Która rodzina jest obecnie najbogatsza w Polsce?

Sprawdź też: Był świetnym bramkarzem, potem wyjechał za granicę... Mało kto wie, kim jest brat Artura Żmijewskiego!

Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Dominika Kulczyk, Warszawa, 18.05.2012 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Jan Kulczyk, Grażyna Kulczyk, Dominika Kulczyk, Warszawa, 18.05.2012 rok

Dominika Kulczyk, Sebastian Kulczyk, 11.02.14
Fot. Grabarski Damian/AKPA
Dominika Kulczyk, Sebastian Kulczyk, Pokaz premierowego odcinka „Efektu Domina”, 11 lutego 2014

Lista najbogatszych rodzin magazyny „Wprost”. Kulczykowie stracili koronę

W opublikowanym niedawno przez magazyn „Wprost” rankingu jasno wynika, że ród Kulczyków nie może się w tym roku pochwalić tytułem najbogatszej rodziny w Polsce: tym razem po sześciu latach dobrej passy trafił się im „tylko” srebrny medal. Pierwsze miejsce zajęła równie znana rodzina: Starakowie, czyli Jerzy Starak wraz z żoną Anną Woźniak-Starak. To właśnie do nich należą dwie potęgi na rynku farmaceutycznym oraz spożywczo-kosmetycznej. Są to odpowiednio firma Polpharma oraz marka Herbapol. Dodatkowo żona biznesmena prowadzi znaną luksusową restaurację Belvedere w Warszawie. 

Majątek rodziny Staraków został wyceniony na aż ponad 19 mld złotych — aż o 2,5 mld więcej niż plasujący się do tej pory na pierwszym miejscu Kulczykowie. 

Czytaj również: To nie był przypadek, że została aktorką, kontynuuje rodzinne tradycje. Mało kto wie, kim jest ojciec Mai Ostaszewskiej

Fot. Jakub Kaminski/East News

Anna i Jerzy Starakowie, Agnieszka Woźniak-Starak, Warszawa, 17.10.2019

Trzecie miejsce przypadło zaś rodzinie Juroszków. Chociaż to nazwisko może być trochę słabiej kojarzone, ich majątek jest równie imponujący, co w przypadku dwóch pozostałych rodów. Stojący na jej czele Zbigniew Juroszek to właściciel Grupy Atal specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym, największej polskiej grupy deweloperskiej, a także Atal Textil zajmującej się hurtowym handlem tkaninami. Jego syn, Mateusz Juroszek, w ostatnich latach był za to właścicielem firmy bukmacherskiej STS.  

Czytaj także: Z domu wyniósł żelazne zasady. Mało kto wie, kim byli jego rodzice. Odsłaniamy rodzinne tajemnice Jerzego Stuhra

Zbigniew Juroszek, Mateusz Juroszek, Paweł Tamborski, debiut giełdowy firmy ATAL, Warszawa, 15.06.2015.
Fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu / Forum

Zbigniew Juroszek, Mateusz Juroszek, Paweł Tamborski, debiut giełdowy firmy ATAL, Warszawa, 15.06.2015.

[Ostatnia publikacja na Viva Historie 12.07.2024 r.]

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.