Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek
O TYM SIĘ MÓWI

To nie był przypadek, że została aktorką, kontynuuje rodzinne tradycje. Mało kto wie, kim jest ojciec Mai Ostaszewskiej

Jest córką wybitnego artysty!

Olga Figaszewska 11 lipca 2024 15:24
Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek

Ma na swoim koncie wiele fenomenalnych ról, dzięki którym zdobyła sympatię widzów oraz szacunek branży filmowej i teatralnej. Maja Ostaszewska udowadnia, że jest wszechstronną aktorką. Ale to nie wszystko, bo od lat angażuje się w sprawy społeczno-polityczne. To, że związała się z branżą artystyczną nie jest przypadkowe. Już jako mała dziewczynka przesiąkała światem kultury. Mało kto wie, czyją córką jest Maja Ostaszewska. Co mówiła o dzieciństwie? 

Dzieciństwo Mai Ostaszewskiej

Nie każdy wie, że aktorka wywodzi się ze szlacheckiego rodu herbu Ostoja sięgającego XIV wieku. Jej dziadek, Tadeusz Ostaszewski był rzeźbiarzem i profesorem krakowskiej ASP.  W Ojcowie postawił galerię, dom, w którym dziś mieszkają rodzice Mai Ostaszewskiej.

Aktorka wspomina czule swoje dzieciństwo, które było przepełnione wielką miłością. Rodzice byli uważni na potrzeby swoich pociech, dawali im wsparcie, budowali w nich poczucie własnej wartości, uczyli tolerancji i szacunku dla innych ludzi. Oprócz tego, aktorka i jej rodzeństwo otrzymali dużo wolności, co sprawiało, że uczyli się od początku odpowiedzialności. „Dostałam w prezencie od losu wspaniałych rodziców, cudowne rodzeństwo i ciepły, kochany dom. To, co z niego wyniosłam, do dziś daje mi możliwość rozwoju, jest moją drogą do wolności i największą wartością w moim życiu”, mówiła w wywiadzie dla Echa Dnia.

Zobacz też: Juliusz Machulski ma znaną i piekielnie zdolną córkę. Mało kto o tym wiedział

Maja Ostaszewska jak się zmieniała 2000
Fot. AKPA

Maja Ostaszewska kilka lat spędziła w górach, gdzie rodzice wynajęli dom w Przesiece koło Karpacza. Pamięta dni, gdy wracała kilka kilometrów z przystanku autobusowego do domu drogą, którą prowadziła przez las wzdłuż potoku. „Oswajałam przyrodę i się nią syciłam. Tam też powstał ośrodek buddyjski. Ojciec współpracował wtedy z Centrum Badań Twórczości Grotowskiego we Wrocławiu. Bardzo dużo podróżował, odwiedzali nas muzycy z całego świata. Rodzice praktykowali japoński zen, więc często przyjeżdżali do nas mistrzowie buddyjscy. Na tle ówczesnej szarej rzeczywistości u nas w domu było bardzo kolorowo. Wtedy zrozumiałam, że świat jest różnorodny. Nie bałam się inności”, opowiadała Beacie Nowickiej w VIVIE! z 2021 roku.  

Rodzice przekazywali dzieciom także świadomość, że są częścią przyrody, a nie jej władcą. Aktorka od najmłodszych lat nie je mięsa, a zwierzęta traktuje jak przyjaciół. Wciąż pamięta o przekazie, który jej dano: „Zwierzęta to moi przyjaciele, ja ich nie zjadam”. Dla niej było to oczywiste. „Musimy ją współtworzyć i chronić, tak jak chronimy siebie, bo stanowimy element tego ekosystemu. To jest najważniejsza nauka, jaką wyniosłam z domu. Zaczęło się od tego, że moi rodzice podjęli decyzję o niejedzeniu mięsa z powodów etycznych”, zwierzała się Maja Ostaszewska. Dziś wartości, które wyniosła z rodzinnego domu przekazuje dwójce swoich pociech.

Maja Ostaszewska, Viva! 18/2021
Fot. Bartek Wieczorek

Kim jest tata Mai Ostaszewskiej? Jacek Ostaszewski to ceniony artysta!

Fakt, że Maja Ostaszewska związała swoją przyszłość z branżą artystyczną nie był przypadkowy. Jej ojciec jest cenionym artystą! Sam wychowywał się w krakowskim domu, pielęgnującym tradycyjne wartości. Babcia Mai Ostaszewskiej, była aktorką, występowała w teatrze. Z kolei dziadek, o czym pisaliśmy wcześniej był rzeźbiarzem i projektantem oprawy scenograficznej spektakli w Teatrze Rapsodycznym. A Jacek Ostaszewski to kompozytor, flecista, kontrabasista, a także reżyser teatralny i wieloletni wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie Wraz z Markiem Jackowskim założył na początku lat 70. XX wieku grupę Osjan.

Sprawdź też: Maja Ostaszewska i Michał Englert są rzymskim małżeństwem. To nietypowe rozwiązanie zaproponowała sama aktorka

Córka przyglądała się z boku działalności taty. Była zachwycona i nie ukrywała podziwu. Zdarzało się, że wraz z rodzeństwem towarzyszyła muzykowi podczas koncertów i zza kulis obserwowali jego relację z publicznością. „Uwielbiam muzykę Osjan, bo kojarzy mi się z pięknymi chwilami z dzieciństwa. Kiedy byłam dzieckiem, często towarzyszyłam rodzicom na koncertach. […] Mam tylko miłe wspomnienia związane z tą muzyką. Ona uruchamia we mnie dobre emocje”, tłumaczyła aktorka na łamach Echa Dnia.

Artysta współpracował potem z m.in. z Tomaszem Stańką, Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Markiem Grechutą i zespołem Anawa, komponuje również muzykę teatralną, baletową oraz filmową. A w 2005 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Choć muzyka gra w jego życiu ważną rolę, to artysta podkreśla, że to rodzina jest najważniejszą inspiracją, fundamentem spokoju i trwałości.  

Muniek Staszczyk, Jacek Ostaszewski, 2011
Fot. Piętka Mieszko

Muniek Staszczyk, Jacek Ostaszewski, 2011

[Ostatnia publikacja na Viva Historie 12.07.2024 r.]

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.