Tomasz Komenda
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Rodzice zamordowanej Małgosi K. wciąż nie wierzą w niewinność Tomasza Komendy....

Chcą, by wrócił do więzienia

Gabriela Czernecka 16 września 2020 10:56
Tomasz Komenda
Fot. East News

Sprawa zamordowanej w 1996 roku Małgosi K. wciąż pozostaje otwarta. O morderstwo dziewczyny oskarżono Tomasza Komendę, który dwa lata temu został uznany za niewinnego. Choć lada chwila zapadnie wyrok w tej sprawie, rodzice nastolatki wciąż nie mają jednak wątpliwości, że to Tomasz Komenda jest winny jej śmierci i powinien wrócić do więzienia. 

Sprawa morderstwa Małgosi K.

We wtorek we wrocławskim sądzie miał zapaść wyrok w sprawie Norberta B. i Ireneusza M. oskarżonych w związku z morderstwem Małgosi K., do którego doszło w 1996 roku. Przypomnijmy, że sprawa w Miłoszycach od samego początku budziła wiele emocji. „Na miejscu przestępstwa sprawcy pozostawi­li sporo śladów, m.in. włosy, od­cisk zębów, a także ślady orga­niczne, umożliwiające jedno­znaczne udowodnienie mu winy, je­śli tylko zostałby namie­rzony”, pisała  Gazeta Wrocławska. Mimo przesłuchania wielu świadków, przeprowadzenia badań, portretów pamięciowych i wielu opinii biegłych sprawa toczyła się przez wiele lat. W 1999 roku umorzono ją „wobec niewykrycia sprawców przestępcy”. Szybko pojawiły się nieścisłości w sprawie: „Jest dla mnie w całej tej sprawie wiele rzeczy zdumiewających, np. to, że z jednej strony ktoś występuje jako świadek, a z drugiej jako osoba przeprowadza­jąca czynności procesowe, czyli mająca… dostęp do akt. Mieliśmy tu do czynienia z zastraszaniem świadków, których zeznania mo­głyby się przyczynić do szybsze­go ustalenia kręgu podejrzanych”, powiedziała mecenas Ewa Szymecka, przedstawicielka rodziny Małgosi K. przed laty.

Dopiero piąty prokurator z kolei, prowadzący sprawę, przedstawił akt oskarżenia jednego z co najmniej trzech świadków. Tomaszowi Komendzie zarzucono gwałt ze szczególnym okrucieństwem, co zmieniono później na zabójstwo. Na miejscu zbrodni znaleziono czapkę, a na niej włos z DNA mężczyzny, za dowód uznano także zapach z czapki oraz ślady pogryzień na ciele Małgosi, które miały odpowiadać uzębieniu oskarżonego. Sąd skazał Tomasza Komendę na 25 lat więzienia. W maju 2018 roku mężczyzna po odsiedzeniu 18 lat więzienia opuścił zakład karny. „Po prostu myślałem, że ja zaraz wyjdę, że to jest tylko chwila, że powiedzą, że to jest pomyłka i opuszczę komendę wojewódzką. Niestety potoczyło się inaczej”, mówił o zbrodni po wyjściu z więzienia i prosił:„Teraz dajcie mi po prostu żyć”.  

Teraz prokuratura domagała się kary 25 lat pozbawienia wolności dla Norberta B. oraz dożywocia dla Ireneusza M. Ogłoszenie wyroku odroczono do 25 września. Na sali sądowej pojawili się rodzice zamordowanej Małgosi, którzy wciąż nie wierzą w niewinność Tomasza Komendy. Mama zamordowanej dziewczyny twierdzi, że Tomasz Komenda powinien wrócić do więzienia. Przypomniała, że ślady zębów, jakie znaleziono na ciele jej córki, należały właśnie do niego. Był to przed laty jeden z głównych powodów, na podstawie których Tomasz Komenda trafił do więzienia. 

Tomasz Komenda już kilka dni temu powiedział, że współczuje rodzicom ofiary, ale jest niewinnny i ma dość oskarżeń z ich strony. ,,Chciałbym się zwrócić tutaj i podczas programu na żywo, z czego zdaję sobie sprawę, chciałbym się zwrócić do ojca ofiary, że jeżeli jeszcze raz będzie mnie oczerniał i mówił, że to ja jestem prawdziwym sprawcą, który skrzywdził ich córkę, to spotkamy się na drodze sądowej. Ostrzegam po raz ostatni, że jeszcze raz zobaczę jakieś wpisy. Bardzo panu współczuję, ale to nie ja skrzywdziłem pana córkę", powiedział podczas programu Dzień Dobry TVN 

Tomasz Komenda
Fot. Jan Bielecki/East News

Tomasz Komenda
Fot. Jan BIELECKI/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.