1 czerwca 2017 18:00
1/8
Lechosław Marszałek, twórca Reksia
Copyright @EDYTOR
1/8

Reksio ma pięćdziesiąt lat! Dziś w jego rodzinnym mieści, Bielsku-Białej, tłumy przedszkolaków spotkały się z jubilatem - wielką maskotką - i odśpiewały mu sto lat. Ojcem Reksia był Lechosław Marszałek, który w 1967 roku wyprodukował pierwszy odcinek przygód sympatycznego psiaka, zatytułowany Reksio poliglota. Do 1990 roku w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych powstało 65 odcinków. Serial stał się ponadczasowym hitem dla polskich dzieci. Zdobył też popularność poza granicami, powstała jego wersja angielskojęzyczna. W Rosji niezapomniany czworonóg znany jest jako Sobaka Reks!

2/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
2/8

Twórcą Reksia był Lechosław Marszałek.

- Mąż pracował przy filmach z Bolkiem i Lolkiem, ale w momencie, gdy w Studiu wymyślono ich przygody na Dzikim Zachodzie, wycofał się z tego serialu. Nie chciał tworzyć filmów, w których dzieci bawią się bronią. Wtedy wymyślił pierwszy scenariusz z Reksiem - wspominała dla PAP Halina Filek-Marszałek, żona twórcy Reksia.

Lechosław Marszałek zmarł w 1991 roku. Rok po zakończeniu serii przygód Reksia.

3/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
3/8

Pierwowzorem słynnego Reksia była suczka Trola, foksterier Lechosława Marszałka.

Była bardzo mądra – wspomina żona Marszałka, Halina Filek-Marszałek. - Mąż napisał pierwszy scenariusz, ale wtedy nikt się nie spodziewał, że powstanie dłuższy serial. A jednak postać się spodobała, serial zdobył wiele nagród.

4/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
4/8

"Mamą" Reksia jest Helena Filek-Marszałek, żona twórcy kultowego serialu. Z zawodu reżyser filmów rysunkowych, z pasji przyjaciółka dzieci, zwierząt oraz artystów; filantropka. Założyła Fundację Reksia, aby chronić dorobek twórczy i międzynarodowe sukcesy męża oraz wspierać inicjatywy kulturalne i społeczne.

5/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
5/8

Postać Reksia pojawia się w serialu Bolek i Lolek oraz książkach wydanych na podstawie serialu. Analogicznie postaci Bolka i Lolka pojawiły się w Reksiu.

6/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @EDYTOR
6/8

Powstało 15 gier komputerowych z udziałem Reksia. W 2001 wydano pierwszą z wielu gier edukacyjnych i przygodowych. Dzieci razem z Reksiem wędrują po Ziemi, pod ziemią i po baśniowych krainach.

7/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
7/8

W Bielsku-Białej Reksio zszedł z ekranu. Zachęca dzieci do sportowej aktywności. Organizowane są zawody narciarskie jego imienia dla najmłodszych na Dębowcu w Bielsku-Białej i w Białce Tatrzańskiej.

- Cieszę się, że Reksio zachęca do uprawiania sportu. W zawodach narciarskich startowało ponad 700 dzieci. Może, przy wsparciu bielskiego magistratu, uda się zorganizować także zawody pływackie, aby promować tę umiejętność wśród dzieci - powiedziała PAP Filek-Marszałek.

8/8
Urodziny Reksia, Reksio
Copyright @Edytor
8/8

Reksio jako zasłużony bielszczanin doczekał się w tym mieście własnego pomnika. Rzeźba jest odlana z brązu, ma 90 cm wysokości i waży 130 kilogramów. Słynny pies stoi na tylnych łapach, jedną z przednich wskazuje na fontannę, która jest częścią pomnika. Z przeciętego na cztery części jajka wypływa woda. Pomnik wykonał Jerzy Mikler z Bielska-Białej.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.