Dziś 79. rocznica wybuchu powstania

Olga Figaszewska 1 sierpnia 2023 06:45

Tę datę pamiętają wszyscy Polacy... 79 lat temu, 1 sierpnia w Warszawie wybuchło powstanie, największa akcja zbrojna przeciwko Niemcom w całej Europie. O godzinie 17:00 (godzina „W”) w stolicy rozlegną się dźwięki syren, a warszawiacy po raz kolejny oddadzą hołd bohaterom, walczącym o wolność.

Powstanie Warszawskie - „Warszawo Ma”

Żaden z powstańców nie zakładał porażki. Warszawa miała być wyzwolona spod jarzma niemieckiego okupanta. Komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył rozpoczęcie powstania na godz. 17:00, ale tego dnia potyczki rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do pierwszych starć doszło przed godziną 14:00 na Żoliborzu, Śródmieściu i na Woli.

Dzieci, młodzież, dorośli...  Do walki szli z myślą o odzyskaniu wolności, swojej i przyszłych pokoleń. Zmagali się ze zmęczeniem, żyli w strachu, a na każdym kroku towarzyszyła im śmierć. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Warszawa została zrównana z ziemią, nie otrzymała skutecznej pomocy. Powstanie upadło w tej samej chwili, gdy polska armia uczestniczyła w wyzwoleniu Francji, Belgii czy Holandii. Armia Krajowa zakładała, że siły sowieckie wkroczą do Warszawy. Pozostawały również zobowiązania ze strony aliantów. „Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera” - czytamy w odezwie do narodu wydanej we wrześniu przez Krajową Radę Ministrów i Jedności Narodowej. Zakładano, że powstanie potrwa kilka dni. Jednak walki z okupantem trwały ponad dwa miesiące.

Powstanie zostało uznane za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń najnowszej historii Polski. Do tej pory decyzja Polskiego Państwa Podziemnego o rozpoczęciu dziań powstańczych, staje się przedmiotem ostrych sporów.

79. rocznica Powstania Warszawskiego

Dziś aż trudno uwierzyć, że od tamtych zdarzeń minęło aż tyle lat... Przypomnijmy tymczasem, że Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 78. rocznicy wybuchu powstania stworzyło filmik, w którym głównym hasłem jest „Pamiętaj: to od nas zależy, czy było warto”.

A dwa lata temu powstało specjalne nagranie, w którym ludzie z całej Polski wykonali ze swoich domów utwór Pałacyk Michla. „W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci. Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik — pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń”, mogliśmy przeczytać na YouTubie Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Oto Powstanie Warszawskie w liczbach – zajrzyjcie do naszej galerii.  

1/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
1/8

1. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Do walk przygotowywano się na długo przed podjęciem decyzji o zrywie. Rozkaz o rozpoczęciu działań wydał 31 lipca gen. Tadeusz „Bór” Komorowski, dowódca AK.

2/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
2/8

2. W walce o wolność zginęło ok. 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy ludności cywilnej, 25 tysięcy zostało rannych, a 500 tysięcy mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta. 

3/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @PAP
3/8

Ponad 100 000 warszawiaków wysłano na przymusowe roboty do III Rzeszy, kilkadziesiąt tysięcy zostało umieszczonych w obozach koncentracyjnych, tym samym złamano warunki podpisanego układu z 3 października. Ludność cywilna nie miała ucierpieć, a dobytek miał zostać odpowiednio zabezpieczony.

4/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
4/8

3. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Przez tak długi czas Polacy byli pozostawieni sami sobie. Samotnie toczyli walkę z okupantem. Dopiero 2 października 1944 roku podpisany został układ o zaprzestaniu działań wojennych. Między stronami zostało zawarte porozumienie, którego zasad Niemcy nie mieli zamiaru przestrzegać.

5/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
5/8

4. Powstańcom udało się uratować 383 więźniów z niemieckiego obozu „Gęsiówka” znajdującego się przy  ul. Gęsiej 24.

6/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @East News
6/8

5. Poczta polowa przekazała w trakcie powstania ponad 116 317 tys. listów. W tym ok. 200 tys. przesyłek.

Poczta Polowa została uruchomiona dokładnie 6 sierpnia. Harcerze dostarczali korespondencje na terenie całej Warszawy.

7/8
Powstanie Warszawskie, ulica Jasna, okolice Filharmonii Narodowej
Copyright @Sergiusza Pinkwarta/FOTONOVA/ EAST NEWS
7/8

6. Warszawa została zrównana z ziemią, a zniszczenia dotknęły przede wszystkim lewobrzeżnej Warszawy. Skala zniszczeń stolicy dotyczy 72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabudowy przemysłowej i 90 proc. zabytków.

8/8
Powstanie Warszawskie, jamnik
Copyright @East News
8/8

7. Na Woli zebrano 12 ton popiołów spalonych zwłok zamordowanych Polaków. Niemcy jeszcze w pierwszych dniach powstania dokonali mordu na ludności cywilnej na rozkaz Hitlera.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…