Dziś 75. rocznica wybuchu powstania

Olga Figaszewska 1 sierpnia 2019 15:45

Tę datę pamiętają wszyscy Polacy... 75 lat temu, 1. sierpnia w Warszawie wybuchło powstanie, największa akcja zbrojna przeciwko Niemcom w całej Europie. O godzinie 17:00 (godzina „W”) w stolicy rozlegną się dźwięki syren, a warszawiacy po raz kolejny oddadzą hołd bohaterom, walczącym o wolność.

Powstanie Warszawskie - „Warszawo Ma”

Żaden z powstańców nie zakładał porażki. Warszawa miała być wyzwolona spod jarzma niemieckiego okupanta. Komendant Okręgu Warszawskiego AK wyznaczył rozpoczęcie powstania na godz. 17:00, ale tego dnia potyczki rozpoczęły się znacznie wcześniej. Do pierwszych starć doszło przed godziną 14:00 na Żoliborzu, Śródmieściu i na Woli.

Dzieci, młodzież, dorośli...  Do walki szli z myślą o odzyskaniu wolności, swojej i przyszłych pokoleń. Zmagali się ze zmęczeniem, żyli w strachu, a na każdym kroku towarzyszyła im śmierć. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Warszawa została zrównana z ziemią, nie otrzymała skutecznej pomocy. Powstanie upadło w tej samej chwili, gdy polska armia uczestniczyła w wyzwoleniu Francji, Belgii czy Holandii. Armia Krajowa zakładała, że siły sowieckie wkroczą do Warszawy. Pozostawały również zobowiązania ze strony aliantów. „Potraktowano nas gorzej niż sprzymierzeńców Hitlera” - czytamy w odezwie do narodu wydanej we wrześniu przez Krajową Radę Ministrów i Jedności Narodowej. Zakładano, że powstanie potrwa kilka dni. Jednak walki z okupantem trwały ponad dwa miesiące.

Powstanie zostało uznane za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń najnowszej historii Polski. Do tej pory decyzja Polskiego Państwa Podziemnego o rozpoczęciu dziań powstańczych, staje się przedmiotem ostrych sporów.

75. rocznica Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 75. rocznicy wybuchu powstania stworzyło specjalny spot pt. „Łączą nas wartości”, który przypomina o obecności bohaterów – Powstańców Warszawskich, wśród nas. Ma on uczyć historii i pielęgnować pamięć o bohaterach Warszawy.  ,,Zależy nam, aby przesłanie wartości, o których mówią powstańcy, dotarło do jak najszerszej grupy odbiorców w różnym wieku. Spot będzie emitowany nie tylko w telewizji, ale również w kinach oraz szeroko w mediach społecznościowych. Kontynuacją kampanii spotowej będzie kampania oparta na publikacji zdjęć powstańców z aktorami, którzy zagrali role naszych bohaterów w młodości”, powiedział Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jednym ze sposobów okazywania pamięci jest odwoływanie się do symboli, za które powstańcy walczyli, za które ryzykowali życie i za które ginęli.

Oto Powstanie Warszawskie w liczbach – zajrzyjcie do naszej galerii. 

1/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
1/8

1. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Do walk przygotowywano się na długo przed podjęciem decyzji o zrywie. Rozkaz o rozpoczęciu działań wydał 31 lipca gen. Tadeusz „Bór” Komorowski, dowódca AK.

2/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
2/8

2. W walce o wolność zginęło ok. 18 tysięcy powstańców i 180 tysięcy ludności cywilnej, 25 tysięcy zostało rannych, a 500 tysięcy mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta. 

3/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @PAP
3/8

Ponad 100 000 warszawiaków wysłano na przymusowe roboty do III Rzeszy, kilkadziesiąt tysięcy zostało umieszczonych w obozach koncentracyjnych, tym samym złamano warunki podpisanego układu z 3 października. Ludność cywilna nie miała ucierpieć, a dobytek miał zostać odpowiednio zabezpieczony.

4/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
4/8

3. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni. Przez tak długi czas Polacy byli pozostawieni sami sobie. Samotnie toczyli walkę z okupantem. Dopiero 2 października 1944 roku podpisany został układ o zaprzestaniu działań wojennych. Między stronami zostało zawarte porozumienie, którego zasad Niemcy nie mieli zamiaru przestrzegać.

5/8
Powstanie Warszawskie
Copyright @East News
5/8

4. Powstańcom udało się uratować 383 więźniów z niemieckiego obozu „Gęsiówka” znajdującego się przy  ul. Gęsiej 24.

6/8
Powstanie Warszawskie, zniszczona Warszawa
Copyright @East News
6/8

5. Poczta polowa przekazała w trakcie powstania ponad 116 317 tys. listów. W tym ok. 200 tys. przesyłek.

Poczta Polowa została uruchomiona dokładnie 6 sierpnia. Harcerze dostarczali korespondencje na terenie całej Warszawy.

7/8
Powstanie Warszawskie, ulica Jasna, okolice Filharmonii Narodowej
Copyright @Sergiusza Pinkwarta/FOTONOVA/ EAST NEWS
7/8

6. Warszawa została zrównana z ziemią, a zniszczenia dotknęły przede wszystkim lewobrzeżnej Warszawy. Skala zniszczeń stolicy dotyczy 72 proc. zabudowy mieszkalnej, 90 proc. zabudowy przemysłowej i 90 proc. zabytków.

8/8
Powstanie Warszawskie, jamnik
Copyright @East News
8/8

7. Na Woli zebrano 12 ton popiołów spalonych zwłok zamordowanych Polaków. Niemcy jeszcze w pierwszych dniach powstania dokonali mordu na ludności cywilnej na rozkaz Hitlera.

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.