Zbigniew Wodecki, VIVA! 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
POŻEGNANIE

Rodzina ujawniła szczegóły pogrzebu Zbigniewa Wodeckiego. O co apelują najbliżsi artysty?

Konrad Szczęsny 26 maja 2017 14:45
Zbigniew Wodecki, VIVA! 2016
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Zbigniew Wodecki zmarł w poniedziałek 22 maja. Artysta odszedł w otoczeniu najbliższych po pobyciu w szpitalu w przebyciu udaru. Jego pogrzeb odbędzie się w ukochanym Krakowie. O co apeluje rodzina artysty w związku z tym?

Polecamy też: Przy Zbigniewie Wodeckim do końca czuwała jego rodzina. Kim są dzieci artysty?

Pogrzeb Zbigniewa Wodeckiego - szczegóły uroczystości

Potwierdzono, że Zbigniew Wodecki spocznie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Uroczystość złożenia ciała do grobu rozpocznie się o godzinie 14, natomiast poprzedzi ją msza święta, która rozpocznie się o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej (wcześniej podawano, że będzie to kościół św. Piotra i Pawła).

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Wodeckiego bez kwiatów

W oświadczeniu rodziny znajdują się dwie ważne prośby. Pierwsza dotyczy tego, by nie przynosić kwiatów. Dlaczego?

„Po zakończeniu mszy świętej nie będziemy udzielać wypowiedzi mediom, zaś zamiast kwiatów i wiązanek prosimy o przekazanie datków na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Zwracamy się z prośbą o okazanie szacunku i powagi, które powinny towarzyszyć uroczystości”, podkreślają najbliżsi. 

Druga to ta związana z okresem żałoby po śmierci Zbigniewa Wodeckiego i tyczy się przede wszystkim inicjatyw mających uczcić jego pamięć.

Prosimy także, aby podczas trwania żałoby po śmierci naszego Męża i Taty, nie organizować bez naszej wiedzy i zgody żadnych wydarzeń artystycznych wykorzystujących jego twórczość, nazwisko oraz wizerunek. Prosimy o uszanowanie naszej żałoby”, apeluje rodzina artysty.

Polecamy też: Odszedł Zbigniew Wodecki. Przypominamy jego pełen humoru wywiad – takim go zapamiętamy

Uroczystości ku czci Zbigniewa Wodeckiego

Warto przypomnieć, że po śmierci Zbigniewa Wodeckiego pojawiła się ze strony kolegów i koleżanek z branży inicjatywa, by uczcić jego pamięć poprzez organizację koncertów. Zaangażować się w nie chcą m.in. Alicja Majewska, Olga Bończyk, Rafał Brzozowski oraz Halina Frąckowiak. Wcześniej jednak potwierdzili, że w poniedziałek 29 maja o godzinie 18.00 będą modlili się w kościele ojców dominikanów na warszawskim Służewcu w intencji artysty. Ci, którzy znali Zbigniewa Wodeckiego podkreślają, że nigdy nie odmawiał on uczestnictwa w akcjach charytatywnych organizowanych w tym kościele.

Inicjatywę przejęli również fani muzyka, którzy zaczęli organizować się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

„Ten artysta zasługuje na wyjątkowe uczczenie swojej twórczości. Czy nie byłoby pięknie, gdyby przez jedną chwilę cała Polska rozbrzmiała twórczością Pana Zbigniewa? Bo kto na to zasługuje, jeśli nie On? Pomysł jest prosty: w najbliższy piątek o godzinie 20:00 każdy kto ma ochotę i sprzęt grający używa go do odtworzenia piosenki autorstwa Zbigniewa Wodeckiego. Możemy się umówić na konkretną albo każdy może wybrać swoją ulubioną. To nie jest najważniejsze. Najważniejsze żeby Pana Zbyszka było słychać wszędzie” - czytamy na profilu akcji „26 maja o 20:00 gramy Zbyszka Wodeckiego”.

Udział w nim potwierdziło ponad 4,6 tys. internautów, zaś kolejne ponad 5 tys. było zainteresowanych wydarzeniem. Pierwotnie w akcję włączyć się miały m.in. kluby, teatry i stacje radiowe. Jednak po apelu rodziny wydarzenie zostało odwołane przez organizatorkę.

„Nie spodziewałam się aż takiego odzewu, tymczasem wydarzenie przybrało nieoczekiwany rozmiar i w ten sposób zaczęło kolidować z wolą Rodziny. Szanuję ją, wobec czego wydarzenie zamykam. Wspominajmy Pana Zbigniewa i jego twórczość w prywatności”, wyjaśniła organizatorka.

Polecamy też: „Miarą Twojej wielkości była też Twoja skromność, życzliwość i normalność”. Tak gwiazdy żegnają Zbigniewa Wodeckiego

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!