Stanisława Ryster, prezenterka TVP, 1999 rok, czarno-biały portret
Fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA
pożegnanie

Pogrzeb Stanisławy Ryster. Legenda TVP spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach

Córka gwiazdy pożegnała mamę i ujawniła jej smutny sekret

Marcjanna Maryszewska 10 kwietnia 2024 14:00
Stanisława Ryster, prezenterka TVP, 1999 rok, czarno-biały portret
Fot. Euzebiusz Niemiec/AKPA

Na początku miesiąca media obiegła smutna informacja o śmierci Stanisławy Ryster. Dziś, 10 kwietnia, odbył się pogrzeb wielkiej damy polskiej telewizji. Prowadząca "Wielkiej gry" spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o 13:30. Córka gwiazdy we wzruszających słowach pożegnała swoją ukochaną mamę.

Stanisława Ryster była legendą TVP

Stanisława Ryster zmarła 27 marca br. w wieku 81 lat. Dwa tygodnie później odbył się uroczysty pogrzeb ikony TVP, na którym zjawiła się najbliższa rodzina oraz osoby z branży — w tym dyrektor programowy TVP Sławomir Zieliński publicysta Michał Olszański i jej serdeczna przyjaciółka, Zofia Czerwińska. Kobiety poznały się podczas pracy Telewizji i nawiązały bliższą relację, która przetrwała nawet po zakończeniu kariery zawodowej.

"Informacja o śmierci Stanisławy dotarła do mnie gdy byłam u dzieci w Monachium. To okropna, smutna i bardzo zaskakująca wiadomość. Przeżyłam szok. Miałam to szczęście, że pracowałam w telewizji w czasie gdy taka niezwykła osoba i legenda też tam była. Mówimy legenda, bo Stanisława była niezwykle zawodowa i ciepła, była symbolem tych dawnych czasów, czasów dobrej telewizji" — wspominała Zofia Czerwińska w niedawnej rozmowie z Faktem.

Stanisława Ryster, Wielka gra, 2005 r.

Stanisława Ryster, Wielka gra, 2005
Fot. Jan Bogacz/TVP/East News

Pogrzeb Stanisławy Ryster

Dziennikarka spoczęła w rodzinnym grobie na Starych Powązkach w Warszawie. Jej prochy umieszczono w prostej metalowej urnie w kolorze głębokiego brązu ze złotą podstawą oraz dekoracją w postaci złotej róży. Nie sposób nie zwrócić uwagi na piękny gest ze strony uczestników "Wielkiej gry" w postaci pięknego wieńca z czerwonych róż. "Dziękujemy. Przeżyliśmy z Panią przygodę życia" — napisali na szarfie. Inny został zadedykowany z kolei "Legendzie polskiej telewizji".

CZYTAJ TEŻ: Nie poszła w ślady mamy, zawsze dbała o jej finanse. Stanisława Ryster była niezwykle dumna z córki

Stanisława Ryster została pochowana obok rodziców Norberta i Janiny Tirków przy akompaniamencie piosenki Franka Sinatry "My Way". 

Pogrzeb Stanisławy Ryster

Fot. Piętka Mieszko / AKPA

Córka pożegnała Stanisławę Ryster

Mowę pożegnalną wygłosił wielokrotny uczestnik "Wielkiej gry" Mariusz Machnikowski oraz córka gwiazdy, Marta Ryster, która potem pogrążyła się w zadumie nad grobem ukochanej mamy. 

"Mama kochała życie. Umiała cieszyć się też wszelkimi drobiazgami. Właściwie we wszystkim potrafiła znaleźć coś pozytywnego, w każdej jakiejś nieprzyjemnej sytuacji [...] Starała się żyć według swojej ulubionej sentencji łacińskiej. To jeszcze z czasów szkolnych i licealnych. Mianowicie carpe diem, czyli chwytaj dzień. W ten sposób właśnie mama starała się żyć, Nie rozpamiętywała przeszłości. [...] Takie cechy jak zawiść czy zazdrość, gorycz były jej obce. Zupełnie tak myślę. Ja to wiem. Ale również nie robiła jakichś zbyt dalekosiężnych planów na przyszłość. Mogę powiedzieć, że żyła tu i teraz w ten sposób" — powiedziała Marta Ryster.

ZOBACZ: Stanisława Ryster zamierzała odejść na własnych zasadach. Córka gwiazdy TVP ujawniła prawdę o jej ostatnich chwilach

"Mama była bardzo ciekawa życia, zawsze interesowała się tym, co się dzieje na świecie. I pamiętam, że ubolewała, że przyjdzie taki moment, że już nie będzie wiedziała, co się dzieje, jakie są losy świata. Również bardzo ubolewała, że zapewne nie dożyje momentu, kiedy będzie już wiadomo, co będą robić w życiu jej ukochane wnuki. Ale rodzinnie pocieszamy się tym, że mama miała satysfakcjonujące życie".  

Pogrzeb Stanisławy Ryster, córka i wnuczka legendy TVP

Fot. Piętka Mieszko / AKPA

Pogrzeb Stanisławy Ryster

Fot. Piętka Mieszko / AKPA

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.