Pogrzeb Marii Janion
Fot. Jakub Kaminski/East News
POŻEGNANIE

Wybitna humanistka i krytyk literacki... Pożegnano profesor Marię Janion

Literaturoznawczyni spoczęła w Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach

Redakcja VIVA! 4 września 2020 19:50
Pogrzeb Marii Janion
Fot. Jakub Kaminski/East News

Profesor Maria Janion, wybitna humanistka, autorka ponad 20 książek i krytyczka literacka odeszła 23 sierpnia. Miała 93 lata. W piątek, 4 września profesor Maria Janion została pochowana na Powązkach Wojskowych w Warszawie w Alei Profesorskiej.

Pogrzeb Marii Janion

„Odeszła tak jak chciała – w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy”, mówiła w rozmowie z OKO.press Kazimiera Szczuka, uczennica Marii Janion.

Literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych… Maria Janion dla wielu pokoleń dziennikarzy, pisarzy i nauczycieli była mentorką. Do dziś uchodzi za jedną z najbardziej wybitnych badaczek literatury i kultury XIX oraz XX wieku. Była także autorytetem dla środowisk feministycznych i ruchu LGBT.

Pogrzeb prof. Marii Janion odbył się 4 września. W ostatnim pożegnaniu wybitnej humanistce towarzyszyli  studenci, przyjaciele... Na uroczystościach pogrzebowych pojawili się m.in.: Kazimiera Szczuka, ks. Wojciech Lemański,  posłanki Lewicy Wanda Nowicka i Małgorzata Prokop-Paczkowska, Jerzy Radziwiłowicz.

,,Dziś żegnamy wybitną humanistkę. Poruszyła umysły Europejczyków i Polaków. Stworzyła wpływowy sposób myślenia o literaturze, ideach, Polsce i świecie. Inspirowała nas do krytycznej refleksji nad kondycją współczesnego Polaka", mówił wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

List na pożegnanie prof. Janion napisany przez  Olgę Tokarczuk odczytała podczas uroczystości Kazimiera Szczuka: „Największą chorobą naszych czasów stał się literalizm, który jednowymiarowo traktuje prawdy objawione, niszczy zmysł piękna i sensu, zamyka horyzonty, ludzkie umysły. Człowiek cierpiący na literalizm jest nietolerancyjny, nieczuły na metafory, odbiera znaczenia, nie zwracając uwagi na ich kontekst. Takiemu podejściu przeciwstawiała się Maria Janion”.

Maria Janion spoczęła w Alei Profesorskiej na Wojskowych Powązkach.  

 

Pogrzeb Marii Janion
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Pogrzeb Marii Janion
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Pogrzeb Marii Janion
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Pogrzeb Marii Janion
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

Pogrzeb Marii Janion
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.