Wybitny reżyser zmarł w wieku 89 lat

Weronika Kostyra 28 grudnia 2018 12:49

W Katowicach na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza odbył się pogrzeb Kazimierza Kutza. Wybitny śląski reżyser zmarł 18 grudnia w wieku 89 lat. Podczas świeckiej ceremonii żegnali go bliscy i przyjaciele. Urna z prochami spoczęła niedaleko grobów Krystyny Bochenek, Zbigniewa Cybulskiego, Jerzego Dudy-Gracza i Wojciecha Kilara.

Pogrzeb Kazimierza Kutza

Na pogrzeb przybyło wiele osób pragnących pożegnać Kazimierza Kutza i uczcić jego pamięć. Są wśród nich między innymi artyści, duchowni, politycy – Anna Dymna, Leszek Balcerowicz, Daniel Olbrychski, Jerzy Buzek, Olgierd Łukaszewicz.

Kazimierz Kutz był jednym z bardziej cenionych polskich reżyserów. Urodził się 16 lutego 1929 roku w Szopienicach, obecnie dzielnicy Katowic. W 1955 roku ukończył łódzką Szkołę Filmową i rozpoczął pracę u boku Andrzeja Wajdy. Był jego asystentem, a później drugim reżyserem. Najbardziej znane filmy Kazimierza Kutza to tryptyk śląski: Sól ziemi czarnej, Perła w koronie oraz Paciorki jednego różańca. Jest też założycielem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Artysta był także zaangażowany w politykę. Był senatorem, wicemarszałkiem Senatu i posłem. Przez całe życie był jest mocno związany ze swoją małą ojczyzną – Śląskiem. Był trzykrotnie żonaty i miał czwórkę dzieci: synów Gabriela i Tymoteusza oraz córki: Kamilę i Wiktorię. Deklarował się jako ateista. 

1/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb
Copyright @Beata Zawrzel/REPORTER/East News
1/9

Pogrzeb Kazimierza Kutza

2/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb
Copyright @Tomasz Kawka/East News
2/9

Pogrzeb Kazimierza Kutza

3/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Jerzy Buzek
Copyright @Beata Zawrzel/REPORTER/East News
3/9

Jerzy Buzek

4/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Daniel Olbrychski
Copyright @Dominik Gajda/REPORTER/East News
4/9

Daniel Olbrychski

5/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Leszek Balcerowicz
Copyright @Beata Zawrzel/REPORTER/East News
5/9

Leszek Balcerowicz

6/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Anna Dymna
Copyright @ONS
6/9

Anna Dymna

7/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Olgierd Łukaszewicz
Copyright @ONS
7/9

Olgierd Łukaszewicz

8/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Małgorzata Kidawa-Błońska
Copyright @ONS
8/9

Małgorzata Kidawa-Błońska

9/9
Kazimierz Kutz, pogrzeb, Adam Michnik
Copyright @ONS
9/9

Adam Michnik

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.