Paweł Adamowicz, pogrzeb
Fot. East News
POŻEGNANIE

Dziś pogrzeb Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska spocznie obok innych zasłużonych

Uroczystości pogrzebowego rozpoczną się o godz. 12:00

Olga Figaszewska 19 stycznia 2019 10:35
Paweł Adamowicz, pogrzeb
Fot. East News

Po 6 dniach od tragedii pożegnamy dziś prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Pogrzeb rozpocznie się dziś o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej. Także tam zostaną złożone prochy prezydenta. O szczegółach uroczystości dowiedzieliśmy się w środę, a pierwsze oficjalne etapy pożegnania 53-letniego polityka  miały miejsce już w czwartek.

Pogrzeb Pawła Adamowicza

„Chcielibyśmy umożliwić gdańszczanom pożegnanie prezydenta Gdańska także w dniach poprzedzających pogrzeb Pawła Adamowicza”, ogłosiła kilka dni temu wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz.

W czwartek w Europejskim Centrum Solidarności została wystawiona trumna z ciałem Pawła Adamowicza. Mieszkańcy Gdańska od godziny 17.00 mieli możliwość pożegnania się z panem prezydentem. Można było się również wpisać do księgi kondolencyjnej. W piątek pochód żałobny o godzinie 17.00 odprowadził ciało prezydenta do Bazyliki, gdzie wieczorem odbyła się msza święta.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2018 roku o godzinie 12.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.  Do świątyni zostanie wpuszczonych około 3500 osób. Tam również zostanie pochowany Paweł Adamowicz.

„Zgodnie z wielowiekową tradycją panującą w Gdańsku, przychylając się do prośby rodziny i metropolity gdańskiego, pan prezydent Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej”, powiedział ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz bazyliki w Gdańsku. Prochy prezydenta zostaną złożone obok innych postaci zasłużonych dla Gdańska: fundatora odbudowy organów mariackich - Ottona Martina Kulcke, Józefa Zator-Przytockiego – wieloletniego gospodarza bazyliki i Macieja Płażyńskiego, trójmiejskiego polityka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się od zawycia syren nie tylko w Gdańsku, ale i wielu miastach Polski. Dzień pogrzebu byłego prezydenta Gdańska ogłoszono dniem żałoby narodowej.

Najbliżsi Pawła Adamowicza zaapelowali, by nie przynosić na pogrzeb kwiatów i zniczy. Rodzina poprosiła również o nieskładanie kondolencji.  „We wszystkich miejscach będą wolontariusze i puszki. Zgodnie z wolą rodziny, zbierane będą datki na dwa cele: hospicjum ks. Dutkiewicza i WOŚP. Apelujemy: nie przynoście kwiatów i zniczy, tylko wspierajcie te dwa dzieła. Pan prezydent te dwa dzieła w szczególny sposób umiłował. Rodzina prosi też o nieskładanie kondolencji”, dodała Aleksandra Dulkiewicz. 

W różnych częściach Gdańska zostały już ustawione telebimy, by osoby, które chcą wziąć udział w uroczystościach, mogli to zrobić. Przed pogrzebem od godziny 9:00 wolontariusze na prośbę rodziny Pawła Adamowicza zbierali datki na dwa cele. Pierwszym była Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a drugim gdańskie Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.  

Bazylika Mariacka, miejsce na urnę z prochami Pawła Adamowicza

Bazylika Mariacka, miejsce na urnę z prochami Pawła Adamowicza
Fot. Piotr Molecki/East News

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
Fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Gdansk Kosciol Mariacki w Gdansku Msza za dusze zabitego prezydenta Pawła Adamowicza
Fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?