Przekrój
Fot. Materiały Prasowe
O TYM SIĘ MÓWI

Powraca kultowe pismo PRL-u. Już jest nowy numer „Przekroju”

Damian Duda 19 grudnia 2016 11:15
Przekrój
Fot. Materiały Prasowe

Dziś, po trzech latach nieobecności na rynku, powraca „Przekrój’’. W nowym wydaniu znalazły się m.in.: wywiady z artystami, filozofami, pisarzami oraz reportaże. Wydawcą oraz redaktorem naczelnym został Tomasz Niewiadomski, który jest również właścicielem pisma. Prace nad reaktywacją „Przekroju’’ trwały od 2013 roku.

Historia „Przekroju”

Pierwszy numer ukazał się 15 kwietnia 1945 roku. W połowie lat 70. nakład pisma osiągnął rekordową liczbę – ponad 700 tysięcy egzemplarzy. Założycielem „Przekroju’’ oraz jego pierwszym redaktorem naczelnym był Marian Eile, który zarządzał nim przez 24 lata. Pismem kierowali również m.in.: Jacek Rakowiecki, Piotr Najsztub, Katarzyna Janowska oraz Marcin Prokop. W okresie PRL-u „Przekrój” był dla wielu osób jedynym „oknem na świat’’. Na jego łamach promowano zachodnią kulturę i dobry gust. Na „Przekroju’’ wychowało się kilka pokoleń. – Jako dziecko oglądałem ostatnią stronę - „Rozmaitości” z Profesorem Filutkiem. Nie będę oryginalny, mówiąc, że miałem dostęp do starych numerów – dziadek czytał, wujek zbierał – wspomina  Niewiadomski.

„Przekrój’’ jako kwartalnik

Zmieniała się nie tylko szata graficzna pisma, ale również częstotliwość wydawania. Od dziś „Przekrój’’ będzie ukazywał się co trzy miesiące, a nie jak do tej pory – co tydzień. W rozmowie z serwisem Wirtualnemedia.pl redaktor naczelny pisma, Tomasz Niewiadomski, zaznaczył, że teksty, które będą pojawiać się na łamach „Przekroju’’, są wymagające, ale napisane przystępnym dla czytelnika językiem.

 

„Na pewno jest to wyjątkowy tytuł i wciąż wzbudza wiele pozytywnych emocji. Gdy pojawiła się informacja, że tygodnik przestaje wychodzić, poczułem żal. Pracowałem wtedy konceptualnie nad innym, bardzo niszowym magazynem. Przyszło mi do głowy, że można by spiąć obie koncepcje w jedną całość. Było to siłowanie się intuicji ze zdrowym rozsądkiem, ale zaryzykowałem”, podkreśla Niewiadomski.

 

„Przekrój’’, okładka, 2016
Fot. Materiały Prasowe

 

TAGI #Przekrój

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…